REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zaległy do 30 września 2021 r.

Urlop zaległy 2021 - do kiedy?
Urlop zaległy 2021 - do kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop zaległy z 2020 r. należy wykorzystać do 30 września 2021 r. Jakie są skutki niewykorzystania urlopu do końca września?

Urlop zaległy - czy przepada?

Urlop zaległy to część urlopu wypoczynkowego, która nie została wykorzystana w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Przypominając, urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni. Jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, a staż pracy wynoszący co najmniej 10 lat daje prawo do wyższego wymiaru urlopu czyli 26 dni na rok. zgodnie z Kodeksem pracy taki urlop nabywa się z początkiem roku kalendarzowego, a więc 1 stycznia i powinno skorzystać się z niego w tym samym roku. Czy niewykorzystanie urlopu w danym roku kalendarzowym powoduje, że przepada? Nie, taki urlop nazywany jest w kolejnym roku urlopem zaległym. W przypadku wniosku o urlop złożonego w kolejnym roku pracownicy działu kadr będą w pierwszej kolejności z puli dni urlopowych danego pracownika odejmować dni urlopu zaległego.

Autopromocja

Urlop zaległy - do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2020 r.?

Kodeks pracy przesądza, do kiedy należy udzielić urlopu zaległego czyli aktualnie urlopu za 2020 r. W świetle art. 168 k.p.:

"Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego."

Ostatecznym terminem udzielenia urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w 2020 r. jest więc 30 września 2021 r. Dokładniej, taki zaległy urlop może rozpocząć się najpóźniej w dniu 30 września.

Urlop zaległy z 2020 r. należy wykorzystać do 30 września 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki niewykorzystania urlopu zaległego

Co w przypadku, gdy urlop zaległy nie zostanie wykorzystany do 30 września? W praktyce często zdarza się bowiem, że pracodawcy nie pilnują tego terminu. Czy coś grozi pracownikom albo pracodawcom za niewykorzystanie urlopu zaległego do 30 września? Pracownik może spać spokojnie. Prawo pracy nie przewiduje żadnych negatywnych konsekwencji dla pracownika. Inaczej wygląda sytuacja pracodawcy. Został on nawet wyposażony w uprawnienie wysłania pracownika na urlop zaległy we wrześniu (jeśli pracownik takowy urlop posiada). Pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu zaległego, a pracownik nie może tego odmówić.

Nieudzieleni niewykorzystanego w roku poprzednim urlopu do końca września w razie kontroli PIP może zostać potraktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika z art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. W związku z czym grozi pracodawcy kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Stąd w interesie pracodawcy jest dopilnowanie terminowego wykorzystywania urlopów. Możliwość wysłania pracownika bez jego zgody na urlop zaległy chroni więc pracodawców przed odpowiedzialnością karną.

Warto pamiętać o terminie przedawnienia roszczeń wynikających ze stosunku pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie 3 lat, licząc od dnia jego wymagalności. Kiedy więc przepadnie urlop wypoczynkowy z 2020 r.? Po pierwsze należy wskazać, kiedy zaczyna biec termin przedawnienia. W przypadku urlopu wypoczynkowego jest to ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo. W przypadku urlopu zaległego jest to ostatni dzień września. Od tych terminów liczy się 3 lata.

Pan Adam nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za 2020 r. Może wykorzystać go jako urlop zaległy do 30 września 2021 r., jednak tego nie robi. Pracodawca nie wysłał go w odpowiednim czasie na urlop. Nie oznacza to, że urlop przepada. Pan Adam będzie mógł wnioskować o urlop aż do momentu przedawnienia prawa do urlopu zaległego. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się 30 września 2021 r. Kiedy przepadnie urlop niewykorzystany w 2020 r.? Jako urlop zaległy z 2021 r. będzie mógł być wykorzystany do dnia 30 września 2024 r. Po tej dacie urlop przepada.

Urlop zaległy a covid

Zgodnie z art. 15gc ustawy covidowej:

„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.”

Co to właściwie oznacza? O tym, jak ustawa covidowa wpływa na urlop zaległy, przeczytasz w artykule: Urlop zaległy 2021

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA