Kategorie

Urlop zaległy do 30 września 2021 r.

Emilia Panufnik
Urlop zaległy 2021 - do kiedy?
Urlop zaległy 2021 - do kiedy?
Shutterstock
Urlop zaległy z 2020 r. należy wykorzystać do 30 września 2021 r. Jakie są skutki niewykorzystania urlopu do końca września?

Urlop zaległy - czy przepada?

Urlop zaległy to część urlopu wypoczynkowego, która nie została wykorzystana w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Przypominając, urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni. Jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, a staż pracy wynoszący co najmniej 10 lat daje prawo do wyższego wymiaru urlopu czyli 26 dni na rok. zgodnie z Kodeksem pracy taki urlop nabywa się z początkiem roku kalendarzowego, a więc 1 stycznia i powinno skorzystać się z niego w tym samym roku. Czy niewykorzystanie urlopu w danym roku kalendarzowym powoduje, że przepada? Nie, taki urlop nazywany jest w kolejnym roku urlopem zaległym. W przypadku wniosku o urlop złożonego w kolejnym roku pracownicy działu kadr będą w pierwszej kolejności z puli dni urlopowych danego pracownika odejmować dni urlopu zaległego.

Urlop zaległy - do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2020 r.?

Kodeks pracy przesądza, do kiedy należy udzielić urlopu zaległego czyli aktualnie urlopu za 2020 r. W świetle art. 168 k.p.:

"Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego."

Ostatecznym terminem udzielenia urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego w 2020 r. jest więc 30 września 2021 r. Dokładniej, taki zaległy urlop może rozpocząć się najpóźniej w dniu 30 września.

Urlop zaległy z 2020 r. należy wykorzystać do 30 września 2021 r.

Skutki niewykorzystania urlopu zaległego

Co w przypadku, gdy urlop zaległy nie zostanie wykorzystany do 30 września? W praktyce często zdarza się bowiem, że pracodawcy nie pilnują tego terminu. Czy coś grozi pracownikom albo pracodawcom za niewykorzystanie urlopu zaległego do 30 września? Pracownik może spać spokojnie. Prawo pracy nie przewiduje żadnych negatywnych konsekwencji dla pracownika. Inaczej wygląda sytuacja pracodawcy. Został on nawet wyposażony w uprawnienie wysłania pracownika na urlop zaległy we wrześniu (jeśli pracownik takowy urlop posiada). Pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu zaległego, a pracownik nie może tego odmówić.

Nieudzieleni niewykorzystanego w roku poprzednim urlopu do końca września w razie kontroli PIP może zostać potraktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika z art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. W związku z czym grozi pracodawcy kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Stąd w interesie pracodawcy jest dopilnowanie terminowego wykorzystywania urlopów. Możliwość wysłania pracownika bez jego zgody na urlop zaległy chroni więc pracodawców przed odpowiedzialnością karną.

Warto pamiętać o terminie przedawnienia roszczeń wynikających ze stosunku pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie 3 lat, licząc od dnia jego wymagalności. Kiedy więc przepadnie urlop wypoczynkowy z 2020 r.? Po pierwsze należy wskazać, kiedy zaczyna biec termin przedawnienia. W przypadku urlopu wypoczynkowego jest to ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym pracownik nabył do niego prawo. W przypadku urlopu zaległego jest to ostatni dzień września. Od tych terminów liczy się 3 lata.

Pan Adam nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za 2020 r. Może wykorzystać go jako urlop zaległy do 30 września 2021 r., jednak tego nie robi. Pracodawca nie wysłał go w odpowiednim czasie na urlop. Nie oznacza to, że urlop przepada. Pan Adam będzie mógł wnioskować o urlop aż do momentu przedawnienia prawa do urlopu zaległego. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się 30 września 2021 r. Kiedy przepadnie urlop niewykorzystany w 2020 r.? Jako urlop zaległy z 2021 r. będzie mógł być wykorzystany do dnia 30 września 2024 r. Po tej dacie urlop przepada.

Urlop zaległy a covid

Zgodnie z art. 15gc ustawy covidowej:

„W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.”

Co to właściwie oznacza? O tym, jak ustawa covidowa wpływa na urlop zaległy, przeczytasz w artykule: Urlop zaległy 2021

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.