REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o urlop

Wniosek o urlop wypoczynkowy - pobierz wzór doc. (omówienie)
Wniosek o urlop wypoczynkowy - pobierz wzór doc. (omówienie)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o urlop wypoczynkowy – pobierz wzór i przeczytaj omówienie. Kiedy jest wymagany? Jakie są elementy wniosku? Czy możliwa jest odmowa udzielenia urlopu?

Wniosek o urlop wypoczynkowy - wzór z omówieniem

Oto wzór wniosku o urlop wypoczynkowy:

REKLAMA

Autopromocja

……………………………………………………..

(miejscowość, data)

…………………………………………………….

…………………………………………………….

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(dane pracownika)

……………………………………………………..

………………………………………………………

(dane pracodawcy)

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze …………….. dni w terminie od ……………………………………….. do ………………………………………………. .

……………………………………………………

(podpis pracownika)

Wyrażam zgodę na udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie wskazanym we wniosku.

…………………………………………………….

(podpis pracodawcy)

Zgodnie z tym, co przedstawia wzór, wniosek o urlop wypoczynkowy powinien mieć oznaczenie daty i miejsca złożenia dokumentu, oznaczenie pracownika składającego wniosek oraz określenie pracodawcy. W świetle ogólnych zasad składania oficjalnych pism zapisuje się tytuł wniosku czyli „Wniosek o urlop wypoczynkowy” czy "Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego". Treść wniosku o urlop wypoczynkowy może być bardzo krótka i składać się z jednego zdania. Należy zawrzeć w nim prośbę o udzielenie odpowiedniego rodzaju urlopu (urlopu wypoczynkowego) w określonym terminie. Trzeba dokładnie zaznaczyć początek i koniec urlopu. Najlepiej podać dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wypoczynkowego. Wniosek powinien zawierać również własnoręczny podpis pracownika.

Należy również zwrócić uwagę na nieodzowność zgody pracodawcy na urlop pracownika. Co do zasady pracodawca udziela urlopu w terminie wskazanym przez pracownika, ale zawsze trzeba poczekać na akceptację wniosku. Bez udzielenia zgody przez przełożonego czy pracodawcę nie można udać się na urlop wypoczynkowy.

Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy!

Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy (doc.) >>>

wniosek o urlop wypoczynkowy wzór druk

INFOR

Wniosek o urlop wypoczynkowy – kiedy jest wymagany?

Wniosek o urlop wypoczynkowy wymagany jest w przypadku chęci skorzystania z dni urlopowych przez pracownika (osobę pozostającą w stosunku pracy). Nie stosuje się go w przypadku zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracownik w rozumieniu Kodeksu pracy ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje w wymiarze 20 (mniej niż 10 lat pracy) lub 26 dni (co najmniej 10 lat pracy) przy zatrudnieniu na pełnym etacie. Praca na niższym wymiarze etatu powoduje proporcjonalne pomniejszenie urlopu, np. pół etatu – 10 lub 13 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego. Nabycie prawa do kolejnej puli dni urlopowych następuje z dniem 1 stycznia każdego roku. Pracodawca ustala na początku roku plan urlopów zawierający terminy korzystania z urlopów w nowym roku przez wszystkich pracowników.

O tym, kiedy nie tworzy się planu urlopów, przeczytasz w artykule: Plan urlopów 2021

REKLAMA

Następnie pracodawca przy uwzględnieniu tego planu urlopów i wniosków pracowników udziela poszczególnych urlopów. Co więcej, Kodeks pracy dopuszcza możliwość podziału urlopu na wniosek pracownika na mniejsze części. Zastrzega się jednak, aby co najmniej jedna część nie była krótsza niż 14 dni kalendarzowych (a więc 14 dni następujących po sobie, roboczych i nieroboczych).

W praktyce często plany urlopów tworzone są jako wstępne plany terminów wypoczynków w nowym roku pracy, ale ostatecznie to składane w ciągu roku wnioski pracowników decydują o rzeczywistym wykorzystaniu urlopu. Każdorazowo przed skorzystaniem z wolnego, należy więc w czasie pozwalającym pracodawcy na zapewnienie pod nieobecność pracownika złożyć wniosek o urlop.

Więcej na temat planu urlopów i rzeczywistego wykorzystania dni urlopowych przeczytasz w artykule: Plan urlopów a termin wykorzystania urlopu

Wniosek o urlop wypoczynkowy – elementy

Wniosek o urlop wypoczynkowy powinien być złożony w formie pisemnej. Jest to istotne przede wszystkim w celach dowodowych. Przepisy prawa pracy nie precyzują bowiem formy wniosku. Warto jednak zadbać o pisemną bądź elektroniczną formę w razie ewentualnych wątpliwości. Dodatkowo, przepisy wewnątrzzakładowej mogą określać sposób składania wniosków w danym miejscu pracy.

Jak już było wspomniane, wniosek o urlop wypoczynkowy powinien przede wszystkim zawierać następujące elementy:

  1. Oznaczenie pracownika
  2. Oznaczenie pracodawcy
  3. Data i miejsce złożenia wniosku (chyba że jest składany elektronicznie)
  4. Prośba o udzielenie urlopu wypoczynkowego (ważny jest rodzaj urlopu)
  5. Wskazanie terminu urlopu
  6. Podpis pracownika
  7. + zgoda pracodawcy

Aby skorzystać z urlopu wskazanego we wniosku, należy uzyskać zgodę pracodawcy. Nie można pójść na urlop bez akceptacji wniosku przez przełożonego. Takie zachowanie może skutkować nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy, a w szczególnych sytuacjach stanowić powód rozwiązania umowy o pracę z przyczyn zawinionych przez pracownika.

Odmowa udzielenia urlopu

Czy pracodawca może odmówić udzielenie urlopu? O to często pytają pracownicy, którym zależy na konkretnym terminie skorzystania z wolnego. Otóż, Kodeks pracy zezwala na odmowę w ściśle określonych przypadkach. Zgodnie z art. 164 § 2 można przesunąć terminu urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Przepis ten stanowi więc podstawę do odmowy urlopu w terminie wskazanym przez pracownika.

Wniosek o urlop wypoczynkowy – podsumowanie

Wniosek o urlop wypoczynkowy najlepiej jest złożyć na piśmie bądź elektronicznie. Najważniejsze elementy, które powinien zawierać to rodzaj urlopu i termin. Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu w terminie wskazanym przez pracownika, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. kiedy nieobecność pracownika spowoduje poważne problemy organizacyjne powodujące przestój. Ważne, aby złożyć wniosek w odpowiednim terminie przed planowanym rozpoczęciem urlopu tak, aby pracodawca zdążył zapewnić zastępstwo pod nieobecność pracownika ubiegającego się o urlop.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020, poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA