REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Jak wrócić do pracy po urlopie?
Jak wrócić do pracy po urlopie?

REKLAMA

REKLAMA

Nareszcie nadszedł upragniony urlop – słońce, plaża i błogie lenistwo. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Co zrobić by powrót do szarej biurowej rzeczywistości był jak najmniej bolesny?

O nie, znów ta praca!

Kiedy po długo oczekiwanym urlopie przyjdzie dzień powrotu do pracy, możemy czuć się - co najmniej - nieswojo. Psycholodzy mówią nawet w tym wypadku o szczególnym rodzaju depresji, czyli tzw. „depresji pourlopowej”. Jak się przed nią obronić?

REKLAMA

Sposobów na zapobieganie temu niezbyt przyjemnemu stanowi ducha jest co najmniej kilka. Najważniejsze to mieć świadomość, że wcale nie musimy doświadczyć depresji, nawet jeśli po przyjemnie i beztrosko spędzonym urlopie czeka na nas mnóstwo spraw w biurze.

Przedłużenie urlopu

REKLAMA

Wbrew pozorom urlop na żądanie nie zawsze jest dobrym pomysłem na przedłużenie wakacyjnego nastroju. Można jednak go wykorzystać, jeśli wracamy z egzotycznej podróży w niedzielę wieczorem, a od poniedziałkowego poranka czekają nas obowiązki służbowe.

Psycholodzy radzą bowiem, aby pomiędzy powrotem z wakacji a przyjściem do pracy dać sobie przynajmniej dzień lub dwa dni wolnego, które przeznaczymy na płynny powrót do pourlopowej rzeczywistości. W tym czasie zdążymy rozpakować bagaże, powspominać ciekawe sytuacje z wakacji oraz trochę się… polenić i odetchnąć przed intensywnym tygodniem.

Łagodny powrót do rzeczywistości

REKLAMA

Warto też zapewnić sobie łagodny powrót do pracy. Jeszcze przed odejściem na urlop najlepiej jest zakończyć realizację wszystkich zadań albo przekazać część spraw swoim kolegom, tak by po powrocie nie być zobowiązanym do kontynuowania wcześniejszych zadań, o ile jest to oczywiście możliwe. W niektórych firmach jest też ciekawy zwyczaj umieszczania kartki na biurku: „Jestem pierwszy dzień po urlopie”. Z pewnością nie w każdym miejscu sprawdzi się metoda z karteczką, ale tam, gdzie relacje są partnerskie, a nawet zdecydowanie swobodne, a zasoby ludzkie firmy opierają się przede wszystkim na osobach młodych, może ona okazać się całkiem praktycznym rozwiązaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częstą bolączką pracownika wracającego z urlopu jest wypełniona po brzegi skrzynka mailowa. Jeśli obawiamy się sytuacji, w której pierwszego dnia po powrocie nie będziemy w stanie odpisać na wszystkie wiadomości, warto ustawić autoresponder na naszej skrzynce pocztowej z informacją, że na e-maile będziemy odpisywać, począwszy od wtorku (czyli następnego dnia po powrocie do pracy).

Aby spokojnie i w miarę bezstresowo powrócić do zawodowych obowiązków, dobrze jest też ustalić sobie pierwszego dnia pracy listę najważniejszych zadań, nie przesadzając jednocześnie z ich wagą – niech to będą zajęcia niewymagające silnego skupienia, wysokiej kreatywności czy też wzmożonego wysiłku intelektualnego. Badania, jakie były prowadzone kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych, wykazały, że dopiero w trzecim tygodniu po powrocie do pracy wydajność pracowników wzrasta do 110 %.We wcześniejszych tygodniach waha się zaś w granicach 40-80 %.  Można z tego wysnuć wniosek, iż nawet gdybyśmy chcieli dynamicznie i szybko wdrożyć się w system pracy, nasz organizm, uśpiony urlopowym lenistwem, może mieć z tym problem, a słabsze wyniki nie będą jedynie naszą winą, ale również konsekwencją funkcjonowania naszego organizmu.

Czasami zamiast walczyć, lepiej po prostu pogodzić się z wolniejszym funkcjonowaniem organizmu i pozwolić mu się przestawić w ciągu kilku dni. Oczywiście nie powinno to trwać zbyt długo, a tym bardziej nie może być ono usprawiedliwieniem lenistwa w pracy. Niemniej jednak, jeśli z szacunkiem odniesiemy się do naszego organizmu, ten z pewnością nam się odwdzięczy.

Sezon urlopowy w pracy: jedni leżakują na plaży, reszta … w biurze

Sezonowy spadek formy – jak podwyższyć zaangażowanie pracowników

Dobrym rozwiązaniem na przyjemny powrót do pracy jest także… zaplanowanie kolejnego wyjazdu, nawet jeśli miałby to być jedno- lub dwudniowy wypad weekendowy. Plany dotyczącego takiego odpoczynku pozwalają lekko i stosunkowo przyjemnie wdrożyć się do pracy, a jednocześnie skuteczniej nas mobilizują do szybszego powrotu na wysokie obroty.

Nie tylko ze względu na łatwiejsze przejście w tryb życia zawodowego, lecz także dla własnego zdrowia warto aktywnie spędzać czas po pracy: spacery, rower, pływanie, zajęcia na świeżym powietrzu pozwolą nam dłużej cieszyć się letnią aurą i wspomnieniem urlopu. Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, co nie pozostaje bez znaczenia także dla naszego funkcjonowania w pracy.

Wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik, a zadowolony pracownik to szczęśliwy szef – taka prosta zależność najlepiej odzwierciedla wartość urlopu.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

REKLAMA

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA