reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zwiększono od 1 marca 2010 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Jak należy prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika. Jak postąpić w odwrotnej sytuacji, tj. gdy pracownik był zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy, a następnie ten wymiar został zmniejszony? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Ustalenia wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego – w sytuacji, kiedy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy i w ciągu roku kalendarzowego następuje zwiększenie wymiaru jego etatu – należy dokonać w ten sposób, że oddzielnie obliczamy wymiar przysługującego urlopu za okres, kiedy pracownik zatrudniony był na 1/2 etatu, a oddzielnie za okres zatrudnienia w wymiarze 3/4 etatu. Wobec tego za okres od stycznia do lutego pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 2 dni (2/12 x 10 dni = 1,66), a za okres od marca do grudnia – 13 dni (10/12 x 15 dni = 12,5), czyli w całym roku kalendarzowym pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze 15 dni.

Przeczytaj także: Na jakich zasadach udzielany jest urlop w wymiarze godzinowym?

W odwrotnej sytuacji tj., jeśli pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego zmniejszono wymiar czasu pracy – przy obliczaniu wymiaru przysługującego mu urlopu należy stosować powyżej opisaną zasadę i również oddzielnie ustalać wymiar urlopu dla okresu zatrudnienia w wyższym, a następnie oddzielnie dla okresu zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Należy jednak pamiętać, że urlop proporcjonalnie zmniejszony do zmienionego wymiaru czasu pracy nie może przekroczyć limitów określonych przez Kodeks pracy, tj. 20 lub 26 dni.

Paweł pracował w hurtowni na stanowisku magazyniera, w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, na cały etat. W maju 2010 r. wykorzystał cały swój urlop (20 dni) w związku z narodzinami dziecka – z uwagi na posiadanie umowy na czas nieokreślony miał do tego prawo. W lipcu, wypowiedzeniem zmieniającym zmniejszono jego wymiar czasu pracy do połowy etatu. Jego sytuacja urlopowa wygląda następująco:
• Za okres od stycznia do czerwca powinien otrzymać 10 dni urlopu,
• Za okres od lipca do grudnia tylko 5.
W powyższej sytuacji i wykorzystania przez pracownika 20 dni urlopu doszło do przekroczenia limitu przysługującego urlopu.

Źródło:www.pip.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama