Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada
REKLAMA
REKLAMA
Niemożność wykorzystania urlopu może dotyczyć także:
REKLAMA
- odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną lub
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo
- przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy.
Wyliczenia powyższe stanowią katalog zamknięty - pracodawca w innych przypadkach niemożności wykorzystania urlopu nie ma obowiązku jego udzielania w innym terminie.
Porównaj: Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?
Pracownik we wskazanych przypadkach nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu. Nie jest przy tym istotne, jaka część urlopu nie została wykorzystana - może chodzić nawet o jeden dzień. Obowiązek wykazania, iż zachodzi jedna z przyczyn udzielenia urlopu w późniejszym terminie, spoczywa na pracowniku. Określenie „w terminie późniejszym” należy rozumieć zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy, a więc urlop powinien być udzielony najpóźniej do końca roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu lub do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
Pracownik nie ma obowiązku składać wniosku o udzielenie mu niewykorzystanej części urlopu, chociaż nie można mu odmówić prawa zaproponowania określonego terminu. Jego wniosek w tej mierze nie będzie dla pracodawcy wiążący.
Polecamy serwis: Wypowiedzenie
W związku z problematyką przyczyn niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego możemy mieć do czynienia ze zbiegiem okresu urlopu wypoczynkowego i urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownica z powodu choroby nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego, udzielonego jej bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a następnie rozpoczęła urlop wychowawczy, to pracodawca nie ma obowiązku udzielenia jej, w trakcie trwania tego urlopu wychowawczego, urlopu wypoczynkowego w niewykorzystanej części.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat