Jak mam udzielić urlopu pracownikowi ochrony?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy ma być udzielany w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeżeli zatem w dniu, w którym ma być udzielony urlop, pracownik miałby wykonywać pracę przez 12 godzin, urlop zostanie udzielony w wymiarze 12 godzin. Jeżeli natomiast dobowy wymiar czasu pracy wynosi np. 4 godziny, to urlop zostanie udzielony w wymiarze 4 godzin.
REKLAMA
Ponieważ urlop udzielany jest wymiarze godzinowym, więc celem ułatwienia procedury udzielania urlopu pracownikom pracującym w innym dobowym wymiarze, niż 8 godzin, warto urlop przeliczyć na godziny:
- dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat: 20 x 8 = 160 godzin urlopu,
- dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat: 26 x 8 = 208 godzin urlopu.
Porównaj: Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?
W omawianej sytuacji udzielenie urlopu następuje w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, w którym zamierza skorzystać z urlopu. Tak więc udzielenie urlopu temu pracownikowi w dniu roboczym, w którym zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy wykonuje pracę w wymiarze 12 godzin, będzie oznaczało udzielenie urlopu w wymiarze takiej samej ilości godzin. W konsekwencji należy w tym przypadku odliczyć 12 godzin, które zostały pracownikowi udzielone w ramach urlopu, od ogólnej liczby godzin przysługującego mu urlopu. Jeśli zaś urlop jest udzielony w dniu, w którym według rozkładu pracy pracownikowi przypada do przepracowania 8 godzin, to przysługuje temu pracownikowi w tym dniu urlop w wymiarze 8 godzin.
Polecamy serwis: Wypowiedzenie
Ponadto urlop wypoczynkowy powinien być udzielany wyłącznie w dni robocze dla danego pracownika, zgodnie z jego indywidualnym rozkładem czasu pracy, niezależnie od tego, czy są to niedziele i święta, a więc dni ustawowo wolne od pracy. Biorąc pod uwagę powyższe, urlop nie może być udzielany w dni, które dla tego pracownika są dniami wolnymi od pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jeżeli pracownik będzie pracował w okresie świąt np. dnia 3 maja 2007 r., a w zamian za to dostanie dzień wolny np. 9 maja (który co prawda normalnie jest dniem pracującym, ale dla tego konkretnego pracownika dniem wolnym od pracy, ponieważ wszystkie środy ma wolne zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy) to na taki dzień urlop temu właśnie pracownikowi nie może być udzielony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat