reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Niedługo zostanę ojcem. Moja żona po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, chce iść na wychowawczy. Chciałbym w trakcie jej wychowawczego także skorzystać z takiego urlopu. Czy mam do tego prawo? 

Ma Pan prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w czasie, kiedy Pana żona będzie na wychowawczym. Muszą jednak zostać spełnione określone przesłanki.

Po pierwsze prawo do urlopu wychowawczego uzyska Pan, jeśli jest Pan pracownikiem zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy. Do tego wymaganego okresu wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

Przepisy prawa pracy przewidują, że rodzice lub opiekunowie, którzy spełniają warunki niezbędne do uzyskania urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z urlopu. Obowiązuje jednak ograniczenie czasowe. Będzie Pan mógł korzystać z urlopu wychowawczego razem z żoną przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy

Warto pamiętać, że urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. W związku z tym musi Pan złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy.

Podstawa prawna: Art. 186 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy ojciec może iśc na urlop wychowawczy?
Czy ojciec może iśc na urlop wychowawczy?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

europa.jobs - praca za granicą

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama