| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Praca na urlopie wychowawczym

Praca na urlopie wychowawczym

Co do zasady urlop wychowawczy ma umożliwić rodzicom sprawowanie opieki nad dzieckiem. Jest to szczególnie ważne w pierwszych latach życia dziecka. Sprawowanie opieki nie wyklucza jednak podejmowania dorywczej pracy przez rodziców.

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Pracownik, może także podjąć własną działalność gospodarczą.

Często zdarza się, że matki przebywające na wychowawczym dorabiając sobie otwierając małą działalność, polegająca na tworzeniu biżuterii.

Dla wielu kobiet okres urlopu wychowawczego to doskonały czas na dokształcanie. Nie ma żadnych przeszkód, na podjęcie nauki lub szkolenia.

Pracownik nie musi występować do pracodawcy o zgodę na podjęcie pracy, działalności lub nauki. Pracodawca nie może mu także pracy, działalności lub nauki zabronić.

Zobacz: Czy mogę odmówić obniżenia wymiaru czasu pracy?

Jest tylko jeden warunek, praca lub nauka nie mogą spowodować zaprzestania sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad dzieckiem.

W momencie, kiedy pracownik zaprzestaje opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa go do stawienia się do pracy. Stawienie się następuje w terminie wskazanym przez pracodawcę. Termin nie może być jednak późniejszy niż 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o zaprzestaniu sprawowania opieki i wcześniejszy niż 3 dni od dnia wezwania.

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym, otrzymujące dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z takiego urlopu, nie mogą podjąć pracy w jego trakcie, jeśli nie chcą stracić prawa do tego dodatku.

Dodatek ten nie przysługuje osobie, która podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Zobacz serwis: Urlopy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »