reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek

Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego po śmierci dziadka. Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o dzień wolny na pogrzeb? Czy potrzebny jest akt zgonu?

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka

Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracownikowi przysługuje zwolnienie z pracy w razie ślubu, urodzenia się dziecka albo zgonu określonego katalogu osób. Do tego katalogu należy również babcia i dziadek pracownika. Za czas nieobecności pracownika w zakładzie pracy zachowuje on wynagrodzenie w takiej wysokości jak za urlop wypoczynkowy. Co istotne, w przepisach prawa pracy nie wspomina się o konieczności przedstawienia pracodawcy aktu zgonu. Mimo wszystko, uznaje się, że pracodawca może żądać dostarczenia aktu zgonu w celu uwiarygodnienia okoliczności, na którą powołuje się pracownik. Nie ma jednak prawa zatrzymać dokumentu w aktach pracownika.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Wymiar urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 1 dnia albo 2 dni wolnych od pracy. Wymiar zależy od zdarzenia i stopnia pokrewieństwa członków rodziny. Zgodnie z tymi zasadami pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Termin wykorzystania dnia wolnego

Warto podkreślić, że urlop okolicznościowy nie musi przypadać na dzień nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia w postaci śmierci dziadka. O dzień wolny w związku ze śmiercią dziadka pracownik może wnioskować na inny termin (tym bardziej, że zwykle śmierć następuje niespodziewanie). Zazwyczaj jest to dzień pogrzebu, ale równie dobrze można wnioskować o wolne na załatwianie wszelkich formalności związanych z przygotowaniem pogrzebu.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wniosek o urlop okolicznościowy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka. /Fot. Fotolia
Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka. /Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama