Urlop okolicznościowy po śmierci dziadka - wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka
Zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracownikowi przysługuje zwolnienie z pracy w razie ślubu, urodzenia się dziecka albo zgonu określonego katalogu osób. Do tego katalogu należy również babcia i dziadek pracownika. Za czas nieobecności pracownika w zakładzie pracy zachowuje on wynagrodzenie w takiej wysokości jak za urlop wypoczynkowy. Co istotne, w przepisach prawa pracy nie wspomina się o konieczności przedstawienia pracodawcy aktu zgonu. Mimo wszystko, uznaje się, że pracodawca może żądać dostarczenia aktu zgonu w celu uwiarygodnienia okoliczności, na którą powołuje się pracownik. Nie ma jednak prawa zatrzymać dokumentu w aktach pracownika.
REKLAMA
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek
Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy
Wymiar urlopu okolicznościowego
Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 1 dnia albo 2 dni wolnych od pracy. Wymiar zależy od zdarzenia i stopnia pokrewieństwa członków rodziny. Zgodnie z tymi zasadami pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
- 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka
Termin wykorzystania dnia wolnego
Warto podkreślić, że urlop okolicznościowy nie musi przypadać na dzień nastąpienia nieszczęśliwego zdarzenia w postaci śmierci dziadka. O dzień wolny w związku ze śmiercią dziadka pracownik może wnioskować na inny termin (tym bardziej, że zwykle śmierć następuje niespodziewanie). Zazwyczaj jest to dzień pogrzebu, ale równie dobrze można wnioskować o wolne na załatwianie wszelkich formalności związanych z przygotowaniem pogrzebu.
Wniosek o urlop okolicznościowy
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat