Urlop macierzyński a prawo do urlopu okolicznościowego
REKLAMA
REKLAMA
Maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresów podanych w Kodeksie pracy.
REKLAMA
Na podstawie § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie urodzenia się dziecka pracownika. Za czas tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Ustawodawca w § 15 rozporządzenia posługuje się określeniem „pracownikowi”. Mając jednak na uwadze fakt, iż matce dziecka przysługuje urlop macierzyński, z którego maksymalnie 6 tygodni można wykorzystać przed porodem, a także to, że pracodawca ma obowiązek udzielić matce po zakończeniu urlopu macierzyńskiego należnego jej urlopu wychowawczego, należy uznać, że prawo do 2 dni zwolnienia z tytułu urodzenia dziecka przysługują jedynie ojcu dziecka (pomimo, iż cytowany powyżej przepis posługuje się określeniem „pracownik”).
Porównaj: Tacierzyński – kto może skorzystać?
Odrębną kwestię stanowi przysługujące na podstawie Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 zwolnienie od pracy na dwa dni w ciągu roku kalendarzowego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy przyjąć, że pracodawca ma obowiązek udzielenia tego zwolnienia od pracy w terminie wskazanym przez pracownika. Prawo pracownika do 2 dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop na opiekę nie może zostać przesunięty na następny rok kalendarzowy i połączony z 2 dniami należnymi za następy rok kalendarzowy. Prawo do zwolnienia z tytułu opieki, które nie zostało wykorzystane w danym roku kalendarzowym przepada, w tym roku kalendarzowym, w którym nie zostało wykorzystane.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat