Dodatkowy urlop za orzeczenie o niepełnosprawności. Ile dni?
REKLAMA
REKLAMA
- Urlopu dla niepełnosprawnego:10 lub 21 dni. Od czego zależy wymiar urlopu?
- Komu nie przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu dla niepełnosprawnego?
- Urlop opiekuńczy – dodatkowe 5 dni urlopu
- Ulga rehabilitacyjna również przy lekkim stopniu niepełnosprawności
Urlopu dla niepełnosprawnego:10 lub 21 dni. Od czego zależy wymiar urlopu?
Dodatkowy płatny urlop przysługuje w przypadku orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podstawą jest art. 19 i art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak to możliwe, że dodatkowy urlop przysługuje w wymiarze 10 lub 21 dni?
„Standardowy” dodatkowy płatny urlop (10 dni roboczych) przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Uprawnienie jest nabywane po przepracowaniu co najmniej jednego roku. Ten warunek jest spełniony niezależnie od liczby pracodawców oraz przerw pomiędzy okresami zatrudnienia.
Pracodawca może potencjalnie błędnie zinterpretować przepisy na niekorzyść zatrudnionego i uznać konieczność jednego roku pracy u tego samego pracodawcy.
REKLAMA
W jakich przypadkach dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni roboczych rocznie? Sposobem na wydłużenie urlopu jest pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Turnus musi być na wniosek lekarza.
Dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni również z powodu:
- wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających
- uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy
jeśli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Komu nie przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu dla niepełnosprawnego?
Dodatkowy płatny urlop nie przysługuje osobom z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności.
Co istotne - osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie przysługuje dodatkowy urlop jeśli ta osoba jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
Urlop opiekuńczy – dodatkowe 5 dni urlopu
Kwestią odrębną od dodatkowego urlopu przy orzeczeniu o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności jest urlop opiekuńczy dla osoby opiekującej się członkiem rodziny. W tym przypadku dodatkowe dni wolne są niestety bezpłatne.
Ulga rehabilitacyjna również przy lekkim stopniu niepełnosprawności
Jak już wspomniano, dodatkowy urlop nie przysługuje w przypadku orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności. Jednak przepisy podatkowe przewidują inny przywilej – ulgę rehabilitacyjną – przysługującą niezależnie od stopnia niepełnosprawności (również przy lekkim stopniu niepełnosprawności).
Można w tym przypadku odliczyć szereg wydatków, m.in. remont mieszkania w celu przystosowania do określonych potrzeb lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Prawo do odliczenia na podstawie ulgi rehabilitacyjnej przysługuje również w odniesieniu do wydatków na turnus rehabilitacyjny. Oznacza to, że w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności można uzyskać podwójną korzyść - wydłużenie dodatkowego urlopu do 21 dni oraz dodatkowe odliczenie w rocznym zeznaniu PIT z powodu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat