REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop za orzeczenie o niepełnosprawności. Ile dni?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Tzw. druga grupa to dodatkowy urlop. Sztuczka na wydłużenie
Tzw. druga grupa to dodatkowy urlop. Sztuczka na wydłużenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli osoba niepełnosprawna ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), to taka osoba ma prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. Uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy. Na co zwrócić uwagę, żeby wydłużyć urlop?

Urlopu dla niepełnosprawnego:10 lub 21 dni. Od czego zależy wymiar urlopu?

Dodatkowy płatny urlop przysługuje w przypadku orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podstawą jest art. 19 i art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak to możliwe, że dodatkowy urlop przysługuje w wymiarze 10 lub 21 dni?

„Standardowy” dodatkowy płatny urlop (10 dni roboczych) przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Uprawnienie jest nabywane po przepracowaniu co najmniej jednego roku. Ten warunek jest spełniony niezależnie od liczby pracodawców oraz przerw pomiędzy okresami zatrudnienia.

Pracodawca może potencjalnie błędnie zinterpretować przepisy na niekorzyść zatrudnionego i uznać konieczność jednego roku pracy u tego samego pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

W jakich przypadkach dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni roboczych rocznie? Sposobem na wydłużenie urlopu jest pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Turnus musi być na wniosek lekarza.

Dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni również z powodu:

  • wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających 
  • uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy

jeśli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Komu nie przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu dla niepełnosprawnego?

Dodatkowy płatny urlop nie przysługuje osobom z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co istotne - osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie przysługuje dodatkowy urlop jeśli ta osoba jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop opiekuńczy – dodatkowe 5 dni urlopu

Kwestią odrębną od dodatkowego urlopu przy orzeczeniu o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności jest urlop opiekuńczy dla osoby opiekującej się członkiem rodziny. W tym przypadku dodatkowe dni wolne są niestety bezpłatne.

Ulga rehabilitacyjna również przy lekkim stopniu niepełnosprawności

Jak już wspomniano, dodatkowy urlop nie przysługuje w przypadku orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności. Jednak przepisy podatkowe przewidują inny przywilej – ulgę rehabilitacyjną – przysługującą niezależnie od stopnia niepełnosprawności (również przy lekkim stopniu niepełnosprawności).

Można w tym przypadku odliczyć szereg wydatków, m.in. remont mieszkania w celu przystosowania do określonych potrzeb lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Prawo do odliczenia na podstawie ulgi rehabilitacyjnej przysługuje również w odniesieniu do wydatków na turnus rehabilitacyjny. Oznacza to, że w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności można uzyskać podwójną korzyść - wydłużenie dodatkowego urlopu do 21 dni oraz dodatkowe odliczenie w rocznym zeznaniu PIT z powodu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA