REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop za orzeczenie o niepełnosprawności. Ile dni?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Tzw. druga grupa to dodatkowy urlop. Sztuczka na wydłużenie
Tzw. druga grupa to dodatkowy urlop. Sztuczka na wydłużenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa) daje prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. Uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy. Na co zwrócić uwagę, żeby wydłużyć urlop?

10 lub 21 dni urlopu dla niepełnosprawnego. Komu przysługuje?

Dodatkowy płatny urlop przysługuje w przypadku orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Podstawą jest art. 19 i art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jak to możliwe, że dodatkowy urlop przysługuje w wymiarze 10 lub 21 dni?

Autopromocja

„Standardowy” dodatkowy płatny urlop (10 dni roboczych) przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Uprawnienie jest nabywane po przepracowaniu co najmniej jednego roku. Ten warunek jest spełniony niezależnie od liczby pracodawców oraz przerw pomiędzy okresami zatrudnienia.

Pracodawca może potencjalnie błędnie zinterpretować przepisy na niekorzyść zatrudnionego i uznać konieczność jednego roku pracy u tego samego pracodawcy.

W jakich przypadkach dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni roboczych rocznie? Sposobem na wydłużenie urlopu jest pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 20 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Turnus musi być na wniosek lekarza.

Dodatkowy płatny urlop wydłuża się do 21 dni również z powodu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających 
 • uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy

jeśli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Komu nie przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu dla niepełnosprawnego?

Dodatkowy płatny urlop nie przysługuje osobom z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co istotne - osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie przysługuje dodatkowy urlop jeśli ta osoba jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Urlop opiekuńczy – dodatkowe 5 dni urlopu

Kwestią odrębną od dodatkowego urlopu przy orzeczeniu o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności jest urlop opiekuńczy dla osoby opiekującej się członkiem rodziny. W tym przypadku dodatkowe dni wolne są niestety bezpłatne.

Ulga rehabilitacyjna również przy lekkim stopniu niepełnosprawności

Jak już wspomniano, dodatkowy urlop nie przysługuje w przypadku orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności. Jednak przepisy podatkowe przewidują inny przywilej – ulgę rehabilitacyjną – przysługującą niezależnie od stopnia niepełnosprawności (również przy lekkim stopniu niepełnosprawności).

Można w tym przypadku odliczyć szereg wydatków, m.in. remont mieszkania w celu przystosowania do określonych potrzeb lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Prawo do odliczenia na podstawie ulgi rehabilitacyjnej przysługuje również w odniesieniu do wydatków na turnus rehabilitacyjny. Oznacza to, że w przypadku umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności można uzyskać podwójną korzyść - wydłużenie dodatkowego urlopu do 21 dni oraz dodatkowe odliczenie w rocznym zeznaniu PIT z powodu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA