reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Przerwanie urlopu > Zwrot kosztów za odwołanie urlopu

Zwrot kosztów za odwołanie urlopu

Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu tylko w ściśle określonych sytuacjach. Zasadą jest, że pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy w terminie przewidzianym w planie urlopowym. Pracodawca, który odwołuje pracownika z już rozpoczętego wypoczynku musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi swojej decyzji.

Wniosek o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu

Każdy pracownik ma prawo w ciągu roku do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo zapisane w Konstytucji. Urlop wypoczynkowy ma umożliwić pracownikowi zregenerowanie sił fizycznych i psychicznych po całym roku pracy. Urlop pracownika przynosi również korzyści dla pracodawcy, bowiem wypoczęty pracownik to pracownik szczęśliwy.

Termin urlopu wypoczynkowego jest ustalany na początku roku dla każdego pracownika w tzw. planie urlopowym. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, może indywidualnie z pracownikiem ustalić dogodny dla obu stron termin wypoczynku. Termin ustala się tak, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy pod nieobecność pracownika.

Kiedy można odwołać

Sytuacje, w których pracodawca odwołuje pracownika z urlopu powinny należeć do rzadkości. Celem wcześniejszego ustalenia terminu urlopu jest uniknięcie sytuacji, w których pracownik zostaje odwołany z odpoczynku. Niemniej jednak pracodawca w określonych sytuacjach może odwołać pracownika z urlopu.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Pracownik może zostać odwołany z urlopu przez pracodawcę tylko w przypadku, gdy:

  • zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia przez pracownika wypoczynku,
  • obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

Do okoliczności nie przewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu można zaliczyć:

  • chorobę osoby zastępującej urlopującego pracownika,
  • awaria,
  • ważne spotkanie, na którym potrzebna jest wiedza pracownika, a które wcześniej nie było zaplanowane.

Zwrot kosztów za urlop

Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Pracownik odwołany z urlopu ma prawo do zwrotu kosztów poniesionych w związku z odwołaniem z urlopu. Koszty te muszą być bezpośrednio związane z odwołaniem.

Prawo pracy nie wskazuje dokładnie jakie koszty pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi. Nie ma jednak wątpliwości, że chodzi tu o koszty poniesione przez pracownika bezpośrednio.

Porównaj: Czy pracownik może zostać zmuszony do zmiany terminu urlopu

Do kosztów, jakie podlegają zwrotowi:

  • opłata za wykupione wczasy w hotelu, ośrodku wypoczynkowym,
  • koszty dojazdu do miejsca wypoczynku lub podróży powrotnej, czyli bilety kolejowe, lotnicze).

Pracownik, nie może domagać się zwrotu kosztów pośrednio związanych z urlopem. Na przykład nie może liczyć, że pracodawca zwróci mu koszty zakupu sprzętu sportowego, odzieży zakupionej na wakacje. Koszty te są związane z urlopem, ale nie bezpośrednio.

Przepisy mówi, że pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty związek z jego odwołaniem z urlopu. Nie wspominają jednak, jak pracownik powinien się o nie upomnieć. Przyjąć należy, że najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie pisma przez pracownika, w którym domaga się rekompensaty kosztów odwołania z urlopu wypoczynkowego.

W takim piśmie, które możemy nazwać wnioskiem o zwrot kosztów, pracownik powinien wskazać szczegółowo jakie koszty poniósł i określić ich łączną wysokość. Jeśli jest to możliwe pracownik powinien przedstawić rachunki na potwierdzenie swojego wniosku.

W przypadku, kiedy pracodawca nie zwróci pracownikowi kosztów związanych z odwołaniem z urlop, lub zwróci je w niższej wysokości, pracownik może skierować sprawę na drogę sądowa.

Pracownik ma trzy lata na złożenie pozwu do sądu pracy. Po tym terminie jego roszczenia się przedawniają.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama