Zwrot kosztów za odwołanie urlopu
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu
REKLAMA
Każdy pracownik ma prawo w ciągu roku do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo zapisane w Konstytucji. Urlop wypoczynkowy ma umożliwić pracownikowi zregenerowanie sił fizycznych i psychicznych po całym roku pracy. Urlop pracownika przynosi również korzyści dla pracodawcy, bowiem wypoczęty pracownik to pracownik szczęśliwy.
Termin urlopu wypoczynkowego jest ustalany na początku roku dla każdego pracownika w tzw. planie urlopowym. Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów, może indywidualnie z pracownikiem ustalić dogodny dla obu stron termin wypoczynku. Termin ustala się tak, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy pod nieobecność pracownika.
Kiedy można odwołać
Sytuacje, w których pracodawca odwołuje pracownika z urlopu powinny należeć do rzadkości. Celem wcześniejszego ustalenia terminu urlopu jest uniknięcie sytuacji, w których pracownik zostaje odwołany z odpoczynku. Niemniej jednak pracodawca w określonych sytuacjach może odwołać pracownika z urlopu.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
Pracownik może zostać odwołany z urlopu przez pracodawcę tylko w przypadku, gdy:
- zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia przez pracownika wypoczynku,
- obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.
Do okoliczności nie przewidzianych w chwili rozpoczęcia urlopu można zaliczyć:
- chorobę osoby zastępującej urlopującego pracownika,
- awaria,
- ważne spotkanie, na którym potrzebna jest wiedza pracownika, a które wcześniej nie było zaplanowane.
Zwrot kosztów za urlop
Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Pracownik odwołany z urlopu ma prawo do zwrotu kosztów poniesionych w związku z odwołaniem z urlopu. Koszty te muszą być bezpośrednio związane z odwołaniem.
Prawo pracy nie wskazuje dokładnie jakie koszty pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi. Nie ma jednak wątpliwości, że chodzi tu o koszty poniesione przez pracownika bezpośrednio.
Porównaj: Czy pracownik może zostać zmuszony do zmiany terminu urlopu
Do kosztów, jakie podlegają zwrotowi:
- opłata za wykupione wczasy w hotelu, ośrodku wypoczynkowym,
- koszty dojazdu do miejsca wypoczynku lub podróży powrotnej, czyli bilety kolejowe, lotnicze).
REKLAMA
Pracownik, nie może domagać się zwrotu kosztów pośrednio związanych z urlopem. Na przykład nie może liczyć, że pracodawca zwróci mu koszty zakupu sprzętu sportowego, odzieży zakupionej na wakacje. Koszty te są związane z urlopem, ale nie bezpośrednio.
Przepisy mówi, że pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty związek z jego odwołaniem z urlopu. Nie wspominają jednak, jak pracownik powinien się o nie upomnieć. Przyjąć należy, że najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie pisma przez pracownika, w którym domaga się rekompensaty kosztów odwołania z urlopu wypoczynkowego.
W takim piśmie, które możemy nazwać wnioskiem o zwrot kosztów, pracownik powinien wskazać szczegółowo jakie koszty poniósł i określić ich łączną wysokość. Jeśli jest to możliwe pracownik powinien przedstawić rachunki na potwierdzenie swojego wniosku.
W przypadku, kiedy pracodawca nie zwróci pracownikowi kosztów związanych z odwołaniem z urlop, lub zwróci je w niższej wysokości, pracownik może skierować sprawę na drogę sądowa.
Pracownik ma trzy lata na złożenie pozwu do sądu pracy. Po tym terminie jego roszczenia się przedawniają.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat