REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzice adopcyjni mają prawa: Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Rodzice adopcyjni mają prawa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego to uprawnienie, jakie przysługuje pracownikowi, przyjął dziecko na wychowanie lub je przysposobił. Kiedy można skorzystać z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Jaki jest jego wymiar? Co pracownik musi zrobić, żeby pracodawca udzielił mu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego? Wyjaśniamy wszystko.
rozwiń >

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi który:

Autopromocja
 • przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, lub
 • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Ważne

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie przysługuje osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza zawodowa.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – w jakim wymiarze

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie i wynosi:

 • 20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 
 • 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci, 
 • 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci, 
 • 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci, 
 • 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – do kiedy można z niego skorzystać

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie może trwać dłużej niż:

 • do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – jeżeli z urlopu korzysta pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, lub
 • do ukończenia przez dziecko 14. roku życia – jeżeli z urlopu korzysta pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – wymiar minimalny

Prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma:

 • pracownik, który przyjął na wychowanie jako rodzina zastępcza dziecko w wieku do 7. wieku życia (do 10. roku życia w przypadku odroczonego obowiązku szkolnego)
 • pracownik, który przyjął na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka w wieku do 14. roku życia.

Ochrona stosunku pracy na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego

Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu macierzyńskiego. W szczególności w okresie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe w wyjątkowych przypadkach określonych w przepisach prawa pracy (np. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie świadczenia za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku

W przypadku gdy pracownik, któremu przysługuje urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – konieczny wniosek pracownika

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na wniosek uprawnionego pracownika. Wniosek ten może być złożony pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej. Uprawniony pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego terminie 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. 

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie później niż 21 dni od dnia odpowiednio przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Do wniosku o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownik powinien dołączyć dokumenty określone w przepisach wykonawczych do Kodeksu pracy (patrz poniżej). 

Ważne

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – co musi zawierać

Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego powinien zawierać:

 • imię i nazwisko pracownika;
 • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci) przyjętego na wychowanie albo przyjętego na wychowanie jako rodzina zastępcza, na które ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
 • wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – jakie dokumenty dołączyć

Do wniosku o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego zarówno pracownik, którzy przyjął dziecko na wychowanie i chce je adoptować (przysposobić), jak i pracownik, który przyjął dziecko jako rodzina zastępcza powinni dołączyć:

 • oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie,
 • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.

Pracownik, który przyjął dziecko (dzieci) na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci) musi oprócz wskazanego wyżej oświadczenia dołączyć:

 • kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub 
 • zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci).

W przypadku, gdy wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego składa pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), powinien do wniosku dołączyć oprócz oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie:

 • kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo 
 • kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
Ważne

Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty, których dołączenie do wniosku jest konieczne, pracownik składając wniosek nie musi ich dołączać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA