Rodzice adopcyjni mają prawa: Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – w jakim wymiarze
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – do kiedy można z niego skorzystać
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – wymiar minimalny
- Ochrona stosunku pracy na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego
- Jakie świadczenia za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?
- Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – konieczny wniosek pracownika
- Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – co musi zawierać
- Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – jakie dokumenty dołączyć
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi który:
REKLAMA
- przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, lub
- przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie przysługuje osobie, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza zawodowa.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – w jakim wymiarze
Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie i wynosi:
- 20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
- 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
- 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
- 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
- 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – do kiedy można z niego skorzystać
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie może trwać dłużej niż:
- do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia – jeżeli z urlopu korzysta pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, lub
- do ukończenia przez dziecko 14. roku życia – jeżeli z urlopu korzysta pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – wymiar minimalny
Prawo do 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma:
- pracownik, który przyjął na wychowanie jako rodzina zastępcza dziecko w wieku do 7. wieku życia (do 10. roku życia w przypadku odroczonego obowiązku szkolnego)
- pracownik, który przyjął na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka w wieku do 14. roku życia.
Ochrona stosunku pracy na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego
Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu macierzyńskiego. W szczególności w okresie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe w wyjątkowych przypadkach określonych w przepisach prawa pracy (np. w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy).
Jakie świadczenia za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
W przypadku gdy pracownik, któremu przysługuje urlop na warunkach urlopu rodzicielskiego złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, przysługującego po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – konieczny wniosek pracownika
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest udzielany na wniosek uprawnionego pracownika. Wniosek ten może być złożony pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej. Uprawniony pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego terminie 7 dni od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się w terminie określonym we wniosku pracownika, jednak nie później niż 21 dni od dnia odpowiednio przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza albo przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Do wniosku o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego pracownik powinien dołączyć dokumenty określone w przepisach wykonawczych do Kodeksu pracy (patrz poniżej).
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – co musi zawierać
Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci) przyjętego na wychowanie albo przyjętego na wychowanie jako rodzina zastępcza, na które ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – jakie dokumenty dołączyć
Do wniosku o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego zarówno pracownik, którzy przyjął dziecko na wychowanie i chce je adoptować (przysposobić), jak i pracownik, który przyjął dziecko jako rodzina zastępcza powinni dołączyć:
- oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie,
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Pracownik, który przyjął dziecko (dzieci) na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci) musi oprócz wskazanego wyżej oświadczenia dołączyć:
- kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, lub
- zaświadczenie sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu o przysposobienie dziecka (dzieci), zawierające datę urodzenia dziecka (dzieci).
W przypadku, gdy wniosek o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego składa pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), powinien do wniosku dołączyć oprócz oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie:
- kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo
- kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą.
Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty, których dołączenie do wniosku jest konieczne, pracownik składając wniosek nie musi ich dołączać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat