reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Dofinansowanie wypoczynku z zfśs dla byłego pracownika

Dofinansowanie wypoczynku z zfśs dla byłego pracownika

Były pracownik ma prawo do dopłaty do wczasów zarówno dla siebie, jak i dla dziecka w wysokości określonej w regulaminie zfśs. Dofinansowanie do wypoczynku dziecka do 18. roku życia jest zwolnione z podatku w pełnej wysokości. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest to dziecko własne czy zostało przyjęte na wychowanie. Dopłata do wypoczynku byłego pracownika (emeryta) jest zwolniona z opodatkowania do rocznej kwoty 2280 zł. Od nadwyżki ponad ustalony limit w przypadku emeryta należy zapłacić 10% podatek zryczałtowany.

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są m.in. emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny (art. 2 pkt 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej ustawa o zfśs). Zasady przyznawania świadczeń oraz katalog osób uprawnionych do korzystania z funduszu powinny zostać określone w regulaminie zfśs. Przyznanie świadczeń nieprzewidzianych w regulaminie funduszu lub osobom nieuprawnionym do korzystania ze środków zfśs jest niezgodne z przeznaczeniem funduszu.

Środki funduszu mogą być przeznaczone na sfinansowanie byłym pracownikom i członkom ich rodzin zorganizowanego wypoczynku zarówno we własnym zakresie przez byłego pracownika, jak i przez byłego pracodawcę. Regulamin funduszu powinien przy tym określać przedział wiekowy dzieci uprawnionych do tych świadczeń. Jeśli regulamin zfśs będzie przewidywał taką możliwość, prawo do świadczeń z zfśs mogą mieć również dzieci, które ukończyły 18 lat, ale np. nie przekroczyły 25. roku życia i kontynuują naukę. Wówczas można żądać od byłego pracownika dokumentów potwierdzających kontynuację nauki przez dziecko/dzieci. Wskazany wiek dzieci pracowników uprawnionych do korzystania z dofinansowania do wypoczynku ma jedynie charakter przykładowy, gdyż przepisy nie wskazują maksymalnego wieku dzieci, na które przysługuje dofinansowanie. Ważne jest, aby dzieci nadal były na utrzymaniu rodziców i pozostawały z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie do wypoczynku dzieci w wieku powyżej 18 lat uprawnionych do korzystania z zfśs w całości podlega opodatkowaniu.

WAŻNE!

Dofinansowanie do wypoczynku dzieci w wieku powyżej 18 lat uprawnionych do korzystania z zfśs w całości podlega opodatkowaniu.

Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami mogą zwiększyć fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia (w 2012 r. – o 182,32 zł) na każdego emeryta i rencistę objętego taką opieką (art. 5 ust. 5 ustawy o zfśs). Oznacza to, że zwiększenie funduszu nie ma charakteru obligatoryjnego, lecz jedynie fakultatywny, a więc zależy od swobodnej decyzji pracodawcy. Odpisy dodatkowe, łącznie z drugą ratą odpisu, pracodawca powinien przekazać na rachunek zfśs do końca września.

Wysokość ulgowych świadczeń przyznanych uprawnionym do korzystania z funduszu powinna być uzależniona od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy zfśs), a zatem nie powinna być jednakowa dla wszystkich. Zasady przyznawania świadczeń z zfśs oraz sposób ustalania i dokumentowania dochodu będącego podstawą do przyznania dofinansowania pracodawca powinien określić w regulaminie funduszu.

W treści regulaminu należy ponadto wskazać, jakiego rodzaju dokumentów może żądać komisja socjalna, aby prawidłowo ustalić wysokość dochodu będącego podstawą do przyznania świadczeń.

Ustawodawca nie określił, jaką formę mają mieć dokumenty potwierdzające wypoczynek organizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, m.in. przez szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dowodem, jaki powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka do 18 lat, może być wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2011 r., sygn. IPPB4/415–866/10–4/MP). Pracownik powinien zatem przedstawić np.: faktury VAT, dowody wpłaty, rachunki, potwierdzenia przelewu bankowego, przekazy pocztowe.

Jeżeli chodzi o podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku, m.in. w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, zasadnicze znaczenie ma formalnoprawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem tego typu wypoczynku, ściśle określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama