reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.

Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku można złożyć deklarację o zmianie przekazywania składek, czyli częściowo do OFE i ZUS lub wyłącznie do ZUS.

W 2014 roku pracujący po raz pierwszy dokonali wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE.

W 2016 roku, czyli po dwóch latach od pierwszego wyboru pomiędzy ZUS i OFE zostanie otwarte tzw. „okienko transferowe”. Okienko będzie od 2016 roku otwierane regularnie co cztery lata, kolejno w 2020 i 2024 roku. Oznacza to, że w tych latach, w analogicznych okresach będzie można zmienić swoją decyzję, co do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Opcje są dwie:

- dzielenie składki pomiędzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE);

- oszczędzanie tylko w ZUS.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę lub podejmujące inną działalność mogą od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W razie braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki będą trafiały w całości do ZUS. Wówczas w okresie otwarcia okienka transferowego (od 1 kwietnia do 31 lipca) będą mogli zmienić sposób przekazywania składek.

Osoby, które chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS (na indywidualne konto i na subkonto) nie muszą składać oświadczenia.

Oświadczenia o zmianie można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (wnioski składane przed 1 kwietnia i po 31 lipca nie będą rozpatrywane) – osobiście w ZUS, listownie bądź też elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Podział składki

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki wyłącznie w ZUS (19,52 %) wygląda następująco:

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne – 7,3 % zapisywana jest na indywidualnym subkoncie w ZUS (II filar).

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki na rachunek w OFE (19,52 %):

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 % (II filar),

 - do OFE zostanie przekazane 2,92 % (III filar).

Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dziedziczenie środków

Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane. Zaznaczyć należy, że oszczędności gromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Natomiast pieniądze zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz znajdujące się na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.

W pierwszej kolejności, połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS zostaje przekazana małżonkowi osoby zmarłej (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej). Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom, które wskazał zmarły pracownik.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. 2014 poz. 140).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama