Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
W 2014 roku pracujący po raz pierwszy dokonali wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE.
REKLAMA
W 2016 roku, czyli po dwóch latach od pierwszego wyboru pomiędzy ZUS i OFE zostanie otwarte tzw. „okienko transferowe”. Okienko będzie od 2016 roku otwierane regularnie co cztery lata, kolejno w 2020 i 2024 roku. Oznacza to, że w tych latach, w analogicznych okresach będzie można zmienić swoją decyzję, co do oszczędzania na przyszłą emeryturę.
Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Opcje są dwie:
- dzielenie składki pomiędzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE);
- oszczędzanie tylko w ZUS.
Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)
Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Natomiast osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę lub podejmujące inną działalność mogą od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W razie braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki będą trafiały w całości do ZUS. Wówczas w okresie otwarcia okienka transferowego (od 1 kwietnia do 31 lipca) będą mogli zmienić sposób przekazywania składek.
Osoby, które chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS (na indywidualne konto i na subkonto) nie muszą składać oświadczenia.
Oświadczenia o zmianie można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (wnioski składane przed 1 kwietnia i po 31 lipca nie będą rozpatrywane) – osobiście w ZUS, listownie bądź też elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Podział składki
Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki wyłącznie w ZUS (19,52 %) wygląda następująco:
- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),
- pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne – 7,3 % zapisywana jest na indywidualnym subkoncie w ZUS (II filar).
Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki na rachunek w OFE (19,52 %):
- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),
- na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 % (II filar),
- do OFE zostanie przekazane 2,92 % (III filar).
Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)
Dziedziczenie środków
Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane. Zaznaczyć należy, że oszczędności gromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Natomiast pieniądze zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz znajdujące się na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.
W pierwszej kolejności, połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS zostaje przekazana małżonkowi osoby zmarłej (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej). Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom, które wskazał zmarły pracownik.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat