Kategorie

Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.

Marta Golan
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia
Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku można złożyć deklarację o zmianie przekazywania składek, czyli częściowo do OFE i ZUS lub wyłącznie do ZUS.

W 2014 roku pracujący po raz pierwszy dokonali wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE.

W 2016 roku, czyli po dwóch latach od pierwszego wyboru pomiędzy ZUS i OFE zostanie otwarte tzw. „okienko transferowe”. Okienko będzie od 2016 roku otwierane regularnie co cztery lata, kolejno w 2020 i 2024 roku. Oznacza to, że w tych latach, w analogicznych okresach będzie można zmienić swoją decyzję, co do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Opcje są dwie:

- dzielenie składki pomiędzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE);

- oszczędzanie tylko w ZUS.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę lub podejmujące inną działalność mogą od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W razie braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki będą trafiały w całości do ZUS. Wówczas w okresie otwarcia okienka transferowego (od 1 kwietnia do 31 lipca) będą mogli zmienić sposób przekazywania składek.

Osoby, które chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS (na indywidualne konto i na subkonto) nie muszą składać oświadczenia.

Oświadczenia o zmianie można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (wnioski składane przed 1 kwietnia i po 31 lipca nie będą rozpatrywane) – osobiście w ZUS, listownie bądź też elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Podział składki

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki wyłącznie w ZUS (19,52 %) wygląda następująco:

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne – 7,3 % zapisywana jest na indywidualnym subkoncie w ZUS (II filar).

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki na rachunek w OFE (19,52 %):

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 % (II filar),

 - do OFE zostanie przekazane 2,92 % (III filar).

Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dziedziczenie środków

Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane. Zaznaczyć należy, że oszczędności gromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Natomiast pieniądze zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz znajdujące się na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.

W pierwszej kolejności, połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS zostaje przekazana małżonkowi osoby zmarłej (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej). Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom, które wskazał zmarły pracownik.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. 2014 poz. 140).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.