REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.

Marta Golan
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku można złożyć deklarację o zmianie przekazywania składek, czyli częściowo do OFE i ZUS lub wyłącznie do ZUS.

W 2014 roku pracujący po raz pierwszy dokonali wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE.

REKLAMA

Autopromocja

W 2016 roku, czyli po dwóch latach od pierwszego wyboru pomiędzy ZUS i OFE zostanie otwarte tzw. „okienko transferowe”. Okienko będzie od 2016 roku otwierane regularnie co cztery lata, kolejno w 2020 i 2024 roku. Oznacza to, że w tych latach, w analogicznych okresach będzie można zmienić swoją decyzję, co do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Opcje są dwie:

- dzielenie składki pomiędzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE);

- oszczędzanie tylko w ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę lub podejmujące inną działalność mogą od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W razie braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki będą trafiały w całości do ZUS. Wówczas w okresie otwarcia okienka transferowego (od 1 kwietnia do 31 lipca) będą mogli zmienić sposób przekazywania składek.

Osoby, które chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS (na indywidualne konto i na subkonto) nie muszą składać oświadczenia.

Oświadczenia o zmianie można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (wnioski składane przed 1 kwietnia i po 31 lipca nie będą rozpatrywane) – osobiście w ZUS, listownie bądź też elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Podział składki

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki wyłącznie w ZUS (19,52 %) wygląda następująco:

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne – 7,3 % zapisywana jest na indywidualnym subkoncie w ZUS (II filar).

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki na rachunek w OFE (19,52 %):

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 % (II filar),

 - do OFE zostanie przekazane 2,92 % (III filar).

Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dziedziczenie środków

Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane. Zaznaczyć należy, że oszczędności gromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Natomiast pieniądze zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz znajdujące się na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.

W pierwszej kolejności, połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS zostaje przekazana małżonkowi osoby zmarłej (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej). Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom, które wskazał zmarły pracownik.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. 2014 poz. 140).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA