Czym jest Fundusz Emerytur Pomostowych
REKLAMA
REKLAMA
Środki FEP
Środki gromadzone w funduszu pochodzą m.in.:
REKLAMA
- ze składek na FEP,
- z dotacji z budżetu państwa,
- z oprocentowania rachunków bankowych FEP,
- z lokat wolnych środków FEP.
Składki
Płatnikiem składek na FEP jest pracodawca zatrudniający pracowników przy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, lub ubezpieczony, który jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczeniowych indywidualnie, np. zawodowi tancerze. Płatnik opłaca składki na FEP:
- za pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- za pracowników, którzy wykonują prace górnicze i którzy uzyskali prawo do emerytury pomostowej za okres wykonywania prac górniczych (od 1 stycznia 2010 r.), o których mowa w ustawie emerytalnej,
- od uposażenia zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych albo funkcjonariuszy Policji, UOP,
ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, BOR, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej, wypłaconego po 31 grudnia 2009 r. do dnia zwolnienia ze służby. Obowiązek opłacania składek dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeśli umowa ta jest zawarta z pracodawcą, z którym pracownik zawarł umowę o pracę lub w ramach takiej umowy pracownik wykonuje prace na rzecz własnego pracodawcy.
Składka na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (z zastosowaniem kwoty ograniczenia do 30-krot- ności) i w całości jest finansowana przez płatnika składek.
Emerytury i renty
Prawo do emerytury pomostowej może nabyć osoba, która:
- urodziła się po 1948 roku,
- osiągnęła wiek 55 lat, jeśli jest kobietą, albo 60 lat, jeśli to mężczyzna,
- udowodniła co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac i po 31 grudnia 2008 r. wykonywała pracę wymienioną w nowych wykazach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat