REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy po zasiłku macierzyńskim

Anna Szocińska
Zasiłek chorobowy po zasiłku macierzyńskim
Zasiłek chorobowy po zasiłku macierzyńskim

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim? Jakie warunki musi spełnić?

Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Podlegam z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, również dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego zachorowałam. Czy w związku z tym, że w okresie pobierania zasiłku nie podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu, będę miała prawo do zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim?

Autopromocja

Tak. Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim, jeżeli po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega Pani ubezpieczeniom społecznym, a na swój wniosek może Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy systemowej). Z tego tytułu nabyła Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego od dnia urodzenia dziecka (art. 29 ust.1 pkt. 1 ustawy zasiłkowej). W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe, ale okres ten nie jest traktowany jako przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu (art. 14 ust. 3 ustawy systemowej). Zasada ta nie ma zastosowania tylko wówczas, gdy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nastąpi likwidacja lub zawieszenie działalności. W takim przypadku ubezpieczenie chorobowe ustaje z ostatnim dniem prowadzenia działalności (art. 13 pkt 4 ustawy systemowej). Jeżeli po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego przystąpi Pani do ubezpieczenia chorobowego, to będzie Pani miała prawo do zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim.

Za okres opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe uważa się także okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba prowadząca działalność gospodarczą pobierała zasiłek macierzyński do 18 maja 2017 r. W trakcie pobierania tego zasiłku była niezdolna do pracy z powodu choroby od 16 maja do 12 czerwca 2017 r. Ubezpieczona po zakończonym zasiłku macierzyńskim, tj. od 19 maja 2017 r., ponownie przystąpiła do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, poprzez złożenie druku ZUS ZUA. W tej sytuacji ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego od 19 maja do 12 czerwca 2017 r. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego, ponieważ między niezdolnościami nie wystąpiła przerwa oraz przerwa nie wynosiła co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 9 ust. 1c ustawy systemowej). Osoby te mogą dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów. Nie mogą jednak w takim przypadku być objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność, która zdecyduje o nieprzystąpieniu do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, powinna od dnia uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych, w tym z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności, oraz zgłosić się tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli działalność jest nadal wykonywana oraz nie zajdą okoliczności wyłączające obowiązek ubezpieczeń, należy wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu działalności i ponownie zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu działalności. Osoba taka może również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest traktowany jako przerwa w ubezpieczeniu chorobowym. Ta zasada obowiązuje wyłącznie w sytuacji, gdy osoba występująca z wnioskiem o zasiłek macierzyński w dniu porodu nadal prowadzi działalność, to znaczy nie zaprzestała jej wykonywania lub nie zgłosiła jej zawieszenia na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedstawiona zasada dotyczy nie tylko osób prowadzących pozarolnicza działalność, ale także osób z nimi współpracujących oraz wykonujących pracę nakładczą, zleceniobiorców, osób współpracujących ze zleceniobiorcami, osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz duchownych.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 2, pkt 4, pkt 5, pkt 8 i pkt 10, art. 9 ust. 1c, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1027
  • art. 29, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 992
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA