reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.

Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. weszły do obiegu dwa nowe kody ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia br. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Naszej pracownicy będziemy wypłacać podwyższony zasiłek macierzyński. Czy kody dotyczące podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są dostępne dla płatników od stycznia 2016 r.?

Nie. Od 1 stycznia 2016 r. do użytku weszły 2 nowe kody tytułu ubezpieczenia dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje także nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Powyższe zmiany wprowadza rozporządzenie z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy wchodzą w życie w 2 etapach. Pierwszy etap obejmuje zmianę, która obowiązuje już od 1 stycznia 2016 r. Polega ona na wprowadzeniu do użytku przy rozliczeniach z ZUS dwóch nowych kodów tytułu ubezpieczenia. Są to:

● 05 80 – na oznaczenie osoby ubezpieczonej, prowadzącej działalność pozarolniczą, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,
● 05 81 – na oznaczenie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Pisaliśmy o tym w artykule Nowe kody ubezpieczeń ZUS i wzór ZUS DRA w 2016 roku

Nowe kody ubezpieczeniowe wprowadzone na mocy rozporządzenia zmieniającego

Rodzaj kodu

Kod

Opis kodu

Obowiązuje od

Kod tytułu ubezpieczenia

05 80

osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod tytułu ubezpieczenia

05 81

osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod świadczenia/przerwy

329

podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 kwietnia 2016 r.

Drugi etap zmian, wchodzący w życie 1 kwietnia 2016 r. polega na wprowadzeniu nowego wzoru deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, przystosowanego do zmian w zakresie świadczeń związanych z rodzicielstwem, wprowadzonych na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA został zmodyfikowany w zakresie bloku V pola 04 tego formularza. Dzięki zmianie płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego (od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł) będą mieli możliwość wykazania w deklaracji ZUS DRA kwoty dopłaty, która będzie finansowana z budżetu państwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama