REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.

Joanna Stolarska
Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.
Kody tytułów ubezpieczeń ZUS w 2016 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. weszły do obiegu dwa nowe kody ubezpieczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia br. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Naszej pracownicy będziemy wypłacać podwyższony zasiłek macierzyński. Czy kody dotyczące podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są dostępne dla płatników od stycznia 2016 r.?

REKLAMA

Autopromocja

Nie. Od 1 stycznia 2016 r. do użytku weszły 2 nowe kody tytułu ubezpieczenia dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą pobierających zasiłek macierzyński. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. został dodany nowy kod świadczenia/przerwy na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje także nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Powyższe zmiany wprowadza rozporządzenie z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe przepisy wchodzą w życie w 2 etapach. Pierwszy etap obejmuje zmianę, która obowiązuje już od 1 stycznia 2016 r. Polega ona na wprowadzeniu do użytku przy rozliczeniach z ZUS dwóch nowych kodów tytułu ubezpieczenia. Są to:

● 05 80 – na oznaczenie osoby ubezpieczonej, prowadzącej działalność pozarolniczą, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,
● 05 81 – na oznaczenie osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pisaliśmy o tym w artykule Nowe kody ubezpieczeń ZUS i wzór ZUS DRA w 2016 roku

Nowe kody ubezpieczeniowe wprowadzone na mocy rozporządzenia zmieniającego

Rodzaj kodu

Kod

Opis kodu

Obowiązuje od

Kod tytułu ubezpieczenia

05 80

osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod tytułu ubezpieczenia

05 81

osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 stycznia 2016 r.

Kod świadczenia/przerwy

329

podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego

1 kwietnia 2016 r.

Drugi etap zmian, wchodzący w życie 1 kwietnia 2016 r. polega na wprowadzeniu nowego wzoru deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, przystosowanego do zmian w zakresie świadczeń związanych z rodzicielstwem, wprowadzonych na mocy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA został zmodyfikowany w zakresie bloku V pola 04 tego formularza. Dzięki zmianie płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego (od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł) będą mieli możliwość wykazania w deklaracji ZUS DRA kwoty dopłaty, która będzie finansowana z budżetu państwa.

Ponadto w deklaracji ZUS DRA zostały rozszerzone pola, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych (ze względu na brak miejsca na wpisanie odpowiednio wysokich liczb). Od 1 kwietnia 2016 r. do katalogu kodów ubezpieczeniowych, używanych przez płatników przy rozliczeniach z ZUS, dodany zostanie nowy kod świadczenia/przerwy – 329 na oznaczenie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego.

Podstawa prawna:

● art. 49 ust. 2 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 34),

● art. 7 pkt 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1217; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1735),

● § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1996).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA