REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Wysokość wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O zmianach w przepisach prawa pracy

Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

Niekorzystne dla prywatnych firm zmiany w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny

Wyłączenie państwowych osób prawnych z odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny spowoduje zmniejszenie puli pieniędzy przeznaczonych dla całego sektora elektroenergetycznego.

Posłowie wysłuchali apelu pracodawców

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów

Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu ub.r. zmiany w Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek.

Sejm zajmie się nowelą Kodeksu pracy za dwa tygodnie

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy planujemy za dwa tygodnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według niej proponowane w projekcie przepisy mogą wejść w życie "około kwietnia".

Zmiany w Kodeksie pracy ułatwią łączenie życia zawodowego z rodzinnym

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje szereg rozwiązań, których celem jest zapewnienie rodzicom małych dzieci większej stabilizacji zawodowej. Nowe przepisy ułatwiają także łączenie pracy z życiem rodzinnym - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym dziś ma zająć się rząd.

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia

Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Ustawa o fundacji rodzinnej już w Sejmie. Dobra wiadomość dla polskich firm

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który wpłynął właśnie do Sejmu, odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. Są duże szanse, że ustawa zostanie uchwalona w I kwartale 2023 roku – uważa Konfederacja Lewiatan.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Work-life balance w Kodeksie pracy

Od początku sierpnia zaczną obowiązywać znaczące zmiany, wprowadzone do Kodeksu pracy. Po latach obowiązywania telepracy, w przepisach pojawi się definicja pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy będą mogli badać stan trzeźwości pracowników. Dyrektywy unijne wymuszają na polskim ustawodawcy wprowadzenie jeszcze jednej zmiany, związanej z tzw. work-life balance. Ministerstwo Rodziny przygotowało ostateczną wersję noweli Kodeksu pracy, która wdraża regulacje związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 r.

Ustawodawca zdecydował o wdrożeniu zmian w Polskim Ładzie od 1 lipca 2022 roku. Co zmieni się w kontekście wynagrodzeń?

Polski Ład - zmiany od lipca 2022 r. Nowe kalkulatory

Polecamy nowe kalkulatory, które uwzględniają zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca 2022 r. Zapraszamy do korzystania z kalkulatorów: wynagrodzeń, umów zlecenia, umów o dzieło!

Zniesienie stanu epidemii a przepisy prawa pracy

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w przepisach prawa pracy - obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop oraz na okresowe badania lekarskie.

W 2023 roku płaca minimalna będzie waloryzowana dwukrotnie

Rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego dotyczące wysokości płacy minimalnej dotyczą inflacji i rosnących oczekiwań społecznych związanych ze spadkiem wartości wynagrodzeń.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Pracodawcy oceniają umowy zlecenia i pracę zdalną

Według pracodawców objęcie wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nowy Kodeks spółek handlowych a prowadzenie biznesu

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To jedna z największych zmian w spółkach handlowych od 20 lat. Wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych.

Emerytury pomostowe - zmiany

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. W planach możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, a także rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Wynagrodzenia w Polsce od 2014 do 2022 roku [ANALIZA]

Jak rosły wynagrodzenia w Polsce od 2014 do 2022 roku? Które branże odnotowały najwyższe podwyżki wynagrodzeń? Ile zarabia się w poszczególnych sektorach? Oto analiza zarobków.

Nierówność płci widoczna w wynagrodzeniach

Nierówność płci wciąż widoczna jest w wynagrodzeniach za pracę. Kto najczęściej zgłasza ten problem? W jakich firmach jest zgłaszany? Czy kobiety wnioskują o wyrównanie wysokości płacy do poziomu mężczyzn?

Wysokość wynagrodzenia wpływa na powrót z macierzyńskiego

Jak wysokość wynagrodzenia kobiety wpływa na powrót z macierzyńskiego do pracy? Argumentem przemawiającym za powrotem do pracy jest również elastyczna praca (np. możliwość pracy na część etatu, praca zdalna czy elastyczne godziny pracy). Co zachęca kobiety do powrotu? Sprawdź wyniki sondażu CBOS.

PGG - podpisano porozumienie płacowe

PGG - 22 lutego 2022 roku podpisano porozumienie płacowe między związkowcami i zarządem PGG. Jakie będą wynagrodzenia górników?

Podwyżki mają na celu utrzymanie realnej wartości wynagrodzeń

Podwyżki płac mają na celu utrzymanie realnej wartości wynagrodzeń. Inflacja jest rekordowo wysoka. Wynagrodzenia również rosną.

Styczeń 2022 - wzrost wynagrodzeń wyższy niż inflacja

W styczniu 2022 roku wzrost wynagrodzeń był wyższy niż inflacja. PIE ocenia, że podwyżka wynagrodzeń w pierwszej połowie roku będzie na poziomie 8,5%, a inflacja - 8%.

PGG - niższe wypłaty na rękę w lutym 2022

PGG - dlaczego pracownicy otrzymali niższe wypłaty na rękę w lutym 2022 roku? to efekt kumulacji dwóch wypłat - miesięcznego wynagrodzenia i czternastki.

Podwyżki wynagrodzeń mają zatrzymać pracowników

Podwyżki wynagrodzeń w 2022 roku mają zatrzymać pracowników w firmie. Pracodawcy boją się odejść, gdy na obecnym rynku pracy trudno o zatrudnienie nowych pracowników.

Projekt zmian w Kodeksie pracy - konsultacje społeczne

Projekt zmian w Kodeksie pracy jest na etapie konsultacji społecznych. Jakie zmiany w prawie pracy przewiduje?

Podwyżka inflacyjna w 2022 roku

Podwyżka inflacyjna będzie najczęściej przyznawaną podwyżką w 2022 roku. Ile wyniesie? Kto może liczyć na podwyżkę wyższą od inflacji? Gdzie będzie najłatwiej, a gdzie najtrudniej o wyższe wynagrodzenie?

Polski Ład - jak rozwiązać problem obniżonych wynagrodzeń?

Polski Ład przyczynił się do obniżki wynagrodzeń m.in. nauczycieli. Jakie rozwiązanie tego problemu przewiduje Ministerstwo Finansów? Jak należy rozwiązać problem obniżonych wynagrodzeń zdaniem FPP?

Ile zarabiają programiści?

Ile zarabiają programiści w Polsce? Okazuje się, że najwyższe zarobki mają programiści Java - nawet 23,51 tys. zł netto (umowa B2B). W jakich miastach zarabia się najlepiej?

Wzrost wynagrodzeń 2022

Wzrost wynagrodzeń za 2022 rok powinien przekroczyć 8% - Polski Instytut Ekonomiczny. rosnący popyt na pracę wpływa na podwyżki wynagrodzeń.

Obowiązek uzasadnienia wysokości płacy na żądanie pracownika

Obowiązek uzasadnienia wysokości płacy na żądanie pracownika - takie rozwiązanie zapowiada min. Anna Schmidt. Pracodawca będzie miał na to 30 dni. Będzie można również zażądać informacji na temat wynagrodzeń płci przeciwnej na podobnym lub identycznym stanowisku pracy.

Podwyżki wynagrodzeń a rosnąca inflacja

Podwyżki wynagrodzeń w 2022 r. a wciąż rosnąca inflacja - co z tego wyniknie? Czy rzeczywiście będziemy zarabiać więcej?

Ile zarabia informatyk w 2021 i 2022 r.?

Ile zarabia informatyk w 2021 i ile będzie zarabiał w 2022 r.? Wciąż trudno zrekrutować dobrego specjalistę IT. Braki kadrowe i rosnąca presja płacowa wymuszają kolejne podwyżki dla informatyków. Ile zarabiają na poszczególnych stanowiskach? Sprawdź tabelę.

Luka płacowa w Polsce - jak zwalczyć?

Jak zwalczyć lukę płacową występującą w Polsce? Oto 3 główne rozwiązania przedstawione przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta 2021/2022

Ile zarabia lekarz rezydent w 2021 i 2022 r.? Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Sprawdź zarobki lekarzy rezydentów poszczególnych specjalizacji.

30% pracowników złoży wniosek o podwyżkę jeszcze w 2021 r.

Blisko 30% pracowników złoży wniosek o podwyżkę jeszcze w 2021 r. Chcą zarabiać więcej o 10-15%. Kto najczęściej zgłasza wniosek o podwyżkę?

Ochrona sygnalistów - jakie rozwiązania w projekcie ustawy?

Ochrona sygnalistów została określona w projekcie nowej ustawy. Jak w praktyce ma być chroniony pracownik, zgłaszający naruszenia? Jaki jest cel zmian?

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy - jak obliczyć?

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy? Chodzi o sytuację przywrócenia do pracy po nieprawidłowym rozwiązaniu stosunku pracy. Oto przykład obliczeń.

Zarobki nauczycieli, policjantów i lekarzy - najczęściej sprawdzane

Zarobki nauczycieli, policjantów i lekarzy są najczęściej sprawdzane przez Polaków w wyszukiwarce Google. Okazuje się, że wynagrodzenia polityków nie są tak często wyszukiwane w Internecie.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Wyższe zarobki a dobry sen pracowników [BADANIE]

Wyższe zarobki mają wpływ na dobry sen pracowników. Jak brak snu wpływa na zdrowie? Kto śpi najlepiej, a kto najgorzej? Jakie są przyczyny problemów z nocną regeneracją?

Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

Niebieska Karta UE - będą zmiany

Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

REKLAMA