REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.
rozwiń >

Jakie są nowe przepisy?

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730, dalej: ustawa), która została podpisana przez Prezydenta RP dnia 10 sierpnia 2022 r. wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.). Ustawa nowelizuje również przepisy z zakresu systemu oświaty, w tym jej finansowanie czy dodatki dla JST.

Autopromocja

Ustawa miała na celu zmodyfikować zasady zatrudniania nauczycieli, ich awansowania jak i zasady oceny pracy nauczycieli. Wprowadzono również zmiany w wynagradzaniu nauczycieli. Szczegóły mają określać odpowiednie przepisy rozporządzeń.

We wtorek, 23 sierpnia 2022 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego komunikuje: W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.

Jakie stopnie awansu zawodowego?

Według nowych przepisów:

I stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel mianowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel dyplomowany.

Ustawa likwiduje więc stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?

Zmianie ulegają zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia w szkole będzie umowa o pracę na czas określony (na okres 2 lat). Po przepracowaniu w szkole co najmniej okresu 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy z nauczycielem będzie zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.

Generalnie (z pewnymi wyjątkami) nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy. Jest to czas na przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

Kim jest mentor i jakie ma zadania?

Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora. Mentor będzie przydzielony spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Zadaniem mentora ma być:

  1. Wdrażanie do pracy w zawodzie nauczyciela (zapoznanie m.in. z dokumentacją przebiegu nauczania).

  2. Przedstawienie działalności wychowawczej i opiekuńczej, w tym umożliwienie obserwowania zajęć prowadzonych przez mentora i ich omówienie.

  3. Pomoc co do doboru form doskonalenia zawodowego;

  4. Obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie przez mentora.

  5.  Zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?

Ze 100% do 120%. Ustawa określa, że średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, (średnio o około 250 zł więcej niż dotychczas). Osoby te mają otrzymać wynagrodzenie minimalnie 3424 zł – jeżeli posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (nie licząc dodatków). Wzrośnie więc wynagrodzenie zasadnicze. Niestety wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych nie wzrośnie, pozostanie na tym samym poziomie. Wynosi odpowiednio 144% (tj. 3597 zł) i 184% (tj. 4224 zł) – z zastrzeżeniem, że nauczyciele posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, jeśli nie posiadają to zarabiają mniej.

Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?

Chcąc zostać nauczycielem mianowanym należy

  • spełnić wymagania kwalifikacyjne;
  • odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela;
  • posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy (w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela);
  • uzyskać pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach;
  • zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.

Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?

Nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole – co do zasady - co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Trzeba oczywiście spełnić konkretne wymagania kwalifikacyjne, posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy i uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej, 

Ocena nauczyciela przez dyrektora

Dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty), organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.

Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?

Nauczyciel ma być dostępny w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo w trakcie której, prowadzić będzie konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. (z wyjątkiem pewnych przepisów dot. np. subwencji oświatowej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

REKLAMA

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA