REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.
rozwiń >

Jakie są nowe przepisy?

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730, dalej: ustawa), która została podpisana przez Prezydenta RP dnia 10 sierpnia 2022 r. wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.). Ustawa nowelizuje również przepisy z zakresu systemu oświaty, w tym jej finansowanie czy dodatki dla JST.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa miała na celu zmodyfikować zasady zatrudniania nauczycieli, ich awansowania jak i zasady oceny pracy nauczycieli. Wprowadzono również zmiany w wynagradzaniu nauczycieli. Szczegóły mają określać odpowiednie przepisy rozporządzeń.

We wtorek, 23 sierpnia 2022 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego komunikuje: W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.

Jakie stopnie awansu zawodowego?

Według nowych przepisów:

I stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel mianowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel dyplomowany.

Ustawa likwiduje więc stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?

Zmianie ulegają zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia w szkole będzie umowa o pracę na czas określony (na okres 2 lat). Po przepracowaniu w szkole co najmniej okresu 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy z nauczycielem będzie zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.

Generalnie (z pewnymi wyjątkami) nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy. Jest to czas na przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

Kim jest mentor i jakie ma zadania?

Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora. Mentor będzie przydzielony spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Zadaniem mentora ma być:

 1. Wdrażanie do pracy w zawodzie nauczyciela (zapoznanie m.in. z dokumentacją przebiegu nauczania).

 2. Przedstawienie działalności wychowawczej i opiekuńczej, w tym umożliwienie obserwowania zajęć prowadzonych przez mentora i ich omówienie.

 3. Pomoc co do doboru form doskonalenia zawodowego;

 4. Obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie przez mentora.

 5.  Zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?

Ze 100% do 120%. Ustawa określa, że średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, (średnio o około 250 zł więcej niż dotychczas). Osoby te mają otrzymać wynagrodzenie minimalnie 3424 zł – jeżeli posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (nie licząc dodatków). Wzrośnie więc wynagrodzenie zasadnicze. Niestety wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych nie wzrośnie, pozostanie na tym samym poziomie. Wynosi odpowiednio 144% (tj. 3597 zł) i 184% (tj. 4224 zł) – z zastrzeżeniem, że nauczyciele posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, jeśli nie posiadają to zarabiają mniej.

Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?

Chcąc zostać nauczycielem mianowanym należy

 • spełnić wymagania kwalifikacyjne;
 • odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela;
 • posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy (w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela);
 • uzyskać pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach;
 • zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.

Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?

Nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole – co do zasady - co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Trzeba oczywiście spełnić konkretne wymagania kwalifikacyjne, posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy i uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej, 

Ocena nauczyciela przez dyrektora

Dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty), organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.

Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?

Nauczyciel ma być dostępny w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo w trakcie której, prowadzić będzie konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. (z wyjątkiem pewnych przepisów dot. np. subwencji oświatowej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA