Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA
- Jakie są nowe przepisy?
- Jakie stopnie awansu zawodowego?
- Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?
- Kim jest mentor i jakie ma zadania?
- Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?
- Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?
- Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?
- Ocena nauczyciela przez dyrektora
- Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?
- Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Jakie są nowe przepisy?
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730, dalej: ustawa), która została podpisana przez Prezydenta RP dnia 10 sierpnia 2022 r. wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.). Ustawa nowelizuje również przepisy z zakresu systemu oświaty, w tym jej finansowanie czy dodatki dla JST.
REKLAMA
Ustawa miała na celu zmodyfikować zasady zatrudniania nauczycieli, ich awansowania jak i zasady oceny pracy nauczycieli. Wprowadzono również zmiany w wynagradzaniu nauczycieli. Szczegóły mają określać odpowiednie przepisy rozporządzeń.
We wtorek, 23 sierpnia 2022 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego komunikuje: „W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.”
Jakie stopnie awansu zawodowego?
Według nowych przepisów:
I stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel mianowany.
II stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel dyplomowany.
Ustawa likwiduje więc stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.
Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?
Zmianie ulegają zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia w szkole będzie umowa o pracę na czas określony (na okres 2 lat). Po przepracowaniu w szkole co najmniej okresu 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy z nauczycielem będzie zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.
Generalnie (z pewnymi wyjątkami) nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy. Jest to czas na przygotowanie merytoryczne i praktyczne.
Kim jest mentor i jakie ma zadania?
Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora. Mentor będzie przydzielony spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Zadaniem mentora ma być:
-
Wdrażanie do pracy w zawodzie nauczyciela (zapoznanie m.in. z dokumentacją przebiegu nauczania).
-
Przedstawienie działalności wychowawczej i opiekuńczej, w tym umożliwienie obserwowania zajęć prowadzonych przez mentora i ich omówienie.
-
Pomoc co do doboru form doskonalenia zawodowego;
-
Obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie przez mentora.
-
Zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.
Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?
Ze 100% do 120%. Ustawa określa, że średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, (średnio o około 250 zł więcej niż dotychczas). Osoby te mają otrzymać wynagrodzenie minimalnie 3424 zł – jeżeli posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (nie licząc dodatków). Wzrośnie więc wynagrodzenie zasadnicze. Niestety wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych nie wzrośnie, pozostanie na tym samym poziomie. Wynosi odpowiednio 144% (tj. 3597 zł) i 184% (tj. 4224 zł) – z zastrzeżeniem, że nauczyciele posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, jeśli nie posiadają to zarabiają mniej.
Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?
Chcąc zostać nauczycielem mianowanym należy
- spełnić wymagania kwalifikacyjne;
- odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela;
- posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy (w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela);
- uzyskać pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach;
- zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.
Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?
Nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole – co do zasady - co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Trzeba oczywiście spełnić konkretne wymagania kwalifikacyjne, posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy i uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej,
Ocena nauczyciela przez dyrektora
Dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty), organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.
Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?
Nauczyciel ma być dostępny w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo w trakcie której, prowadzić będzie konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. (z wyjątkiem pewnych przepisów dot. np. subwencji oświatowej).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat