REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.
rozwiń >

Jakie są nowe przepisy?

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730, dalej: ustawa), która została podpisana przez Prezydenta RP dnia 10 sierpnia 2022 r. wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.). Ustawa nowelizuje również przepisy z zakresu systemu oświaty, w tym jej finansowanie czy dodatki dla JST.

REKLAMA

Ustawa miała na celu zmodyfikować zasady zatrudniania nauczycieli, ich awansowania jak i zasady oceny pracy nauczycieli. Wprowadzono również zmiany w wynagradzaniu nauczycieli. Szczegóły mają określać odpowiednie przepisy rozporządzeń.

We wtorek, 23 sierpnia 2022 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego komunikuje: W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.

Jakie stopnie awansu zawodowego?

Według nowych przepisów:

I stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel mianowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel dyplomowany.

Ustawa likwiduje więc stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?

REKLAMA

Zmianie ulegają zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia w szkole będzie umowa o pracę na czas określony (na okres 2 lat). Po przepracowaniu w szkole co najmniej okresu 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy z nauczycielem będzie zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.

Generalnie (z pewnymi wyjątkami) nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy. Jest to czas na przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

Kim jest mentor i jakie ma zadania?

Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora. Mentor będzie przydzielony spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Zadaniem mentora ma być:

  1. Wdrażanie do pracy w zawodzie nauczyciela (zapoznanie m.in. z dokumentacją przebiegu nauczania).

  2. Przedstawienie działalności wychowawczej i opiekuńczej, w tym umożliwienie obserwowania zajęć prowadzonych przez mentora i ich omówienie.

  3. Pomoc co do doboru form doskonalenia zawodowego;

  4. Obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie przez mentora.

  5.  Zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?

Ze 100% do 120%. Ustawa określa, że średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, (średnio o około 250 zł więcej niż dotychczas). Osoby te mają otrzymać wynagrodzenie minimalnie 3424 zł – jeżeli posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (nie licząc dodatków). Wzrośnie więc wynagrodzenie zasadnicze. Niestety wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych nie wzrośnie, pozostanie na tym samym poziomie. Wynosi odpowiednio 144% (tj. 3597 zł) i 184% (tj. 4224 zł) – z zastrzeżeniem, że nauczyciele posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, jeśli nie posiadają to zarabiają mniej.

Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?

Chcąc zostać nauczycielem mianowanym należy

  • spełnić wymagania kwalifikacyjne;
  • odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela;
  • posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy (w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela);
  • uzyskać pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach;
  • zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.

Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?

Nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole – co do zasady - co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Trzeba oczywiście spełnić konkretne wymagania kwalifikacyjne, posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy i uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej, 

Ocena nauczyciela przez dyrektora

Dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty), organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.

Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?

Nauczyciel ma być dostępny w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo w trakcie której, prowadzić będzie konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. (z wyjątkiem pewnych przepisów dot. np. subwencji oświatowej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA