REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Jakie zmiany w zatrudnianiu nauczycieli?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok szkolny się zbliża, a wraz z nim od 1 września 2022 r. podwyżki dla nauczycieli i zmiany w systemie awansu zawodowego, jakie? Szczegóły poniżej.
rozwiń >

Jakie są nowe przepisy?

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730, dalej: ustawa), która została podpisana przez Prezydenta RP dnia 10 sierpnia 2022 r. wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.). Ustawa nowelizuje również przepisy z zakresu systemu oświaty, w tym jej finansowanie czy dodatki dla JST.

Autopromocja

Ustawa miała na celu zmodyfikować zasady zatrudniania nauczycieli, ich awansowania jak i zasady oceny pracy nauczycieli. Wprowadzono również zmiany w wynagradzaniu nauczycieli. Szczegóły mają określać odpowiednie przepisy rozporządzeń.

We wtorek, 23 sierpnia 2022 r. odbyło się w Ministerstwie Edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego komunikuje: W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.

Jakie stopnie awansu zawodowego?

Według nowych przepisów:

I stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel mianowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II stopień awansu zawodowego nauczyciela to nauczyciel dyplomowany.

Ustawa likwiduje więc stopnie nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Jaka umowa dla nowo zatrudnianego nauczyciela?

Zmianie ulegają zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem podejmującym pracę w szkole. Podstawą zatrudnienia w szkole będzie umowa o pracę na czas określony (na okres 2 lat). Po przepracowaniu w szkole co najmniej okresu 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy z nauczycielem będzie zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony.

Generalnie (z pewnymi wyjątkami) nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy. Jest to czas na przygotowanie merytoryczne i praktyczne.

Kim jest mentor i jakie ma zadania?

Nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor szkoły będzie przydzielał mentora. Mentor będzie przydzielony spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych, którzy mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Zadaniem mentora ma być:

 1. Wdrażanie do pracy w zawodzie nauczyciela (zapoznanie m.in. z dokumentacją przebiegu nauczania).

 2. Przedstawienie działalności wychowawczej i opiekuńczej, w tym umożliwienie obserwowania zajęć prowadzonych przez mentora i ich omówienie.

 3. Pomoc co do doboru form doskonalenia zawodowego;

 4. Obserwowanie zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz ich omawianie przez mentora.

 5.  Zachęcanie nauczyciela do podejmowania wyzwań zawodowych.

Jakie zmiany w wynagradzaniu nauczycieli?

Ze 100% do 120%. Ustawa określa, że średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, (średnio o około 250 zł więcej niż dotychczas). Osoby te mają otrzymać wynagrodzenie minimalnie 3424 zł – jeżeli posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym (nie licząc dodatków). Wzrośnie więc wynagrodzenie zasadnicze. Niestety wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych nie wzrośnie, pozostanie na tym samym poziomie. Wynosi odpowiednio 144% (tj. 3597 zł) i 184% (tj. 4224 zł) – z zastrzeżeniem, że nauczyciele posiadają tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, jeśli nie posiadają to zarabiają mniej.

Co zrobić aby być nauczycielem mianowanym?

Chcąc zostać nauczycielem mianowanym należy

 • spełnić wymagania kwalifikacyjne;
 • odbyć przygotowanie do zawodu nauczyciela;
 • posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy (w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela);
 • uzyskać pozytywną opinię o przeprowadzonych zajęciach;
 • zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.

Co zrobić aby być nauczycielem dyplomowanym?

Nauczyciel mianowany będzie mógł złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole – co do zasady - co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Trzeba oczywiście spełnić konkretne wymagania kwalifikacyjne, posiadać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy i uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej, 

Ocena nauczyciela przez dyrektora

Dyrektor szkoły będzie dokonywał oceny pracy nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Ocena pracy nauczyciela będzie mogła być dokonana w każdym czasie, ale nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek: nauczyciela, organu sprawującego nadzór pedagogiczny (a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty), organu prowadzącego szkołę, rady szkoły lub rady rodziców.

Dodatkowe dyżury – kiedy i ile?

Nauczyciel ma być dostępny w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo w trakcie której, prowadzić będzie konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r. (z wyjątkiem pewnych przepisów dot. np. subwencji oświatowej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-08-25 14:53:43
  Zostań swoim własnym szefem i załóż spółkę z pomocą ekspertów. Szybkie i tanie zakładanie firm! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA