REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGG - podpisano porozumienie płacowe

Mateusz Babak
PGG - podpisano porozumienie płacowe 22 lutego 2022
PGG - podpisano porozumienie płacowe 22 lutego 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PGG - 22 lutego 2022 roku podpisano porozumienie płacowe między związkowcami i zarządem PGG. Jakie będą wynagrodzenia górników?

PGG - porozumienie płacowe podpisane 22 lutego 2022

Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisali we wtorek w Katowicach porozumienie regulujące zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w największej górniczej spółce - poinformował rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski.

Autopromocja

Wynagrodzenie górników wyższe w 2022 roku

Porozumienie zakłada 7,5-procentowy wzrost średniego wynagrodzenia w 2022 roku, przy naliczaniu podwyżki od kwoty średniej pensji na poziomie 8200 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w PGG ma wzrosnąć do 8815 zł. Podpisano także drugie porozumienie, rozdysponowujące poszczególne kwoty między grupy zawodowe na tzw. dodatki gwarantowane.

Chcieliśmy inaczej, ale niestety będzie to w dodatki gwarantowane. Chcieliśmy to włożyć w stawki, tak jak by życzyli sobie tego ludzie, natomiast przy dzisiejszym systemie wynagrodzeń wywodzącym się z czterech dawnych spółek (obecnie skupionych w PGG), gdzie każda dawna spółka ma inny system wynagrodzeń, nie da się zrobić, by górnicy na poszczególnych kopalniach mieli jednakowy wzrost wynagrodzenia, który by wynikał z przeliczeń” - powiedział dziennikarzom po wtorkowym spotkaniu lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Jak zobrazował, przy 800-złotowym wzroście dla górnika, na jednej kopalni stawka musiałaby urosnąć o 20 zł, a na innej kopalni tylko o 8 zł, co powodowałoby dalsze rozbieżności.

Wynagrodzenie - Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj

Warunki zasadniczego porozumienia płacowego w PGG zostały wstępnie uzgodnione w ostatni piątek. Związkowcy uzyskali też wówczas zapewnienie, że w taki sam sposób kształtowane będą wynagrodzenia w dwóch innych spółkach, objętych systemem publicznego wsparcia na podstawie znowelizowanej ustawy górniczej - chodzi o Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym doszłoby do ujednolicenia średniego poziomu zarobków w spółkach, wymienionych w umowie społecznej dla górnictwa. We wtorek związkowcy przekazali, że ujednolicenie w obrębie spółek nastąpi prawdopodobnie od 2023 r.; podobnie jak postulowane przez nich ujednolicenie zasad wynagradzania w obrębie PGG.

Wynagrodzenia w PPG od 1 stycznia 2023 roku

W porozumieniu mamy też napisane, że od 1 stycznia 2023 r. chcemy wprowadzić (w PGG) jednolity system wynagrodzenia. Od marca ruszają zespoły robocze, które muszą przeglądnąć sprawy jeszcze raz. Jesteśmy zdeterminowani, aby 1 stycznia 2023 r. wprowadzić nowy system wynagradzania, czy regulamin wynagradzania; pewnie cały układ zbiorowy, bo reszta jest bezkosztowa” – wskazał Hutek. „Wtedy wszystkie dodatki gwarantowane będą w podstawie wynagradzania pracowników” – dodał.

Uśrednienie wynagrodzeń w spółkach węglowych

Problem uśrednienia wynagrodzeń w spółkach objętych umową społeczną był jednym z tematów poniedziałkowego spotkania w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, które było kontynuacją rozmów ze stycznia br. na temat postępów w realizacji zawartej w ub. roku umowy społecznej dla górnictwa. Stronę rządową reprezentowali m.in. wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin, minister klimatu Anna Moskwa, pełnomocnicy rządu: ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik oraz ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Umowa społeczna - wniosek notyfikacyjny

Związkowcy chcieli m.in. poznać treść wniosku notyfikacyjnego, jaki strona polska niebawem złoży w Komisji Europejskiej. Chodzi o notyfikację pomocy publicznej dla sektora węglowego w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Pierwsza transza takich dopłat - 400 mln zł - została w poprzednim tygodniu wypłacona Polskiej Grupie Górniczej.

To, że "projekt wniosku notyfikacyjnego, bez informacji wrażliwych, zostanie przekazany sygnatariuszom umowy społecznej", uzgodniono na poprzednim spotkaniu sygnatariuszy podpisanej w maju ub. roku w Katowicach umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego - 24 stycznia.

"Podstawą wniosku notyfikacyjnego, szczególnie w zakresie osi czasu (harmonogramu wygaszania kopalń - PAP) i programów operacyjnych będą zapisy umowy społecznej. Projekt wniosku notyfikacyjnego zostanie przekazany stronie społecznej równocześnie z przekazaniem do opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - podano w styczniowej notatce po spotkaniu, podpisanej przez przedstawicieli stron.

Po poniedziałkowych rozmowach z przedstawicielami rządu szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz informował, że wniosek notyfikacyjny rządu do KE ws. pomocy publicznej dla górnictwa zostanie pokazany stronie społecznej na kolejnym spotkaniu. Zaznaczył, że we wniosku należy jeszcze zmodyfikować elementy, dotyczące kosztów. We wtorek Hutek wyjaśniał, że chodzi przede wszystkim o koszty związane z porozumieniami płacowymi w PGG.

Chcemy, żeby prace nad umową społeczną przyspieszyły. W poniedziałek było wiele wątków; pierwszy, aby przedstawili nam ten projekt umowy notyfikacyjnej. Myślę, że po podpisaniu porozumienia w PGG, a także po podpisaniu jeszcze w Węglokoksie Kraj, będą mogli nam przedstawić projekt, bo będzie wiadomo, jak będą wyglądały koszty i jak to przeliczyć we wniosku notyfikacyjnym. Drugi wątek, to były inwestycje zapisane w umowie społecznej” – zasygnalizował lider górniczej Solidarności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA