REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGG - podpisano porozumienie płacowe

Mateusz Babak
PGG - podpisano porozumienie płacowe 22 lutego 2022
PGG - podpisano porozumienie płacowe 22 lutego 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PGG - 22 lutego 2022 roku podpisano porozumienie płacowe między związkowcami i zarządem PGG. Jakie będą wynagrodzenia górników?

PGG - porozumienie płacowe podpisane 22 lutego 2022

Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisali we wtorek w Katowicach porozumienie regulujące zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w największej górniczej spółce - poinformował rzecznik prasowy PGG Tomasz Głogowski.

Autopromocja

Wynagrodzenie górników wyższe w 2022 roku

Porozumienie zakłada 7,5-procentowy wzrost średniego wynagrodzenia w 2022 roku, przy naliczaniu podwyżki od kwoty średniej pensji na poziomie 8200 zł. Po podwyżce średnie wynagrodzenie w PGG ma wzrosnąć do 8815 zł. Podpisano także drugie porozumienie, rozdysponowujące poszczególne kwoty między grupy zawodowe na tzw. dodatki gwarantowane.

Chcieliśmy inaczej, ale niestety będzie to w dodatki gwarantowane. Chcieliśmy to włożyć w stawki, tak jak by życzyli sobie tego ludzie, natomiast przy dzisiejszym systemie wynagrodzeń wywodzącym się z czterech dawnych spółek (obecnie skupionych w PGG), gdzie każda dawna spółka ma inny system wynagrodzeń, nie da się zrobić, by górnicy na poszczególnych kopalniach mieli jednakowy wzrost wynagrodzenia, który by wynikał z przeliczeń” - powiedział dziennikarzom po wtorkowym spotkaniu lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Jak zobrazował, przy 800-złotowym wzroście dla górnika, na jednej kopalni stawka musiałaby urosnąć o 20 zł, a na innej kopalni tylko o 8 zł, co powodowałoby dalsze rozbieżności.

Wynagrodzenie - Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj

Warunki zasadniczego porozumienia płacowego w PGG zostały wstępnie uzgodnione w ostatni piątek. Związkowcy uzyskali też wówczas zapewnienie, że w taki sam sposób kształtowane będą wynagrodzenia w dwóch innych spółkach, objętych systemem publicznego wsparcia na podstawie znowelizowanej ustawy górniczej - chodzi o Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym doszłoby do ujednolicenia średniego poziomu zarobków w spółkach, wymienionych w umowie społecznej dla górnictwa. We wtorek związkowcy przekazali, że ujednolicenie w obrębie spółek nastąpi prawdopodobnie od 2023 r.; podobnie jak postulowane przez nich ujednolicenie zasad wynagradzania w obrębie PGG.

Wynagrodzenia w PPG od 1 stycznia 2023 roku

W porozumieniu mamy też napisane, że od 1 stycznia 2023 r. chcemy wprowadzić (w PGG) jednolity system wynagrodzenia. Od marca ruszają zespoły robocze, które muszą przeglądnąć sprawy jeszcze raz. Jesteśmy zdeterminowani, aby 1 stycznia 2023 r. wprowadzić nowy system wynagradzania, czy regulamin wynagradzania; pewnie cały układ zbiorowy, bo reszta jest bezkosztowa” – wskazał Hutek. „Wtedy wszystkie dodatki gwarantowane będą w podstawie wynagradzania pracowników” – dodał.

Uśrednienie wynagrodzeń w spółkach węglowych

Problem uśrednienia wynagrodzeń w spółkach objętych umową społeczną był jednym z tematów poniedziałkowego spotkania w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, które było kontynuacją rozmów ze stycznia br. na temat postępów w realizacji zawartej w ub. roku umowy społecznej dla górnictwa. Stronę rządową reprezentowali m.in. wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin, minister klimatu Anna Moskwa, pełnomocnicy rządu: ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik oraz ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Umowa społeczna - wniosek notyfikacyjny

Związkowcy chcieli m.in. poznać treść wniosku notyfikacyjnego, jaki strona polska niebawem złoży w Komisji Europejskiej. Chodzi o notyfikację pomocy publicznej dla sektora węglowego w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Pierwsza transza takich dopłat - 400 mln zł - została w poprzednim tygodniu wypłacona Polskiej Grupie Górniczej.

To, że "projekt wniosku notyfikacyjnego, bez informacji wrażliwych, zostanie przekazany sygnatariuszom umowy społecznej", uzgodniono na poprzednim spotkaniu sygnatariuszy podpisanej w maju ub. roku w Katowicach umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego - 24 stycznia.

"Podstawą wniosku notyfikacyjnego, szczególnie w zakresie osi czasu (harmonogramu wygaszania kopalń - PAP) i programów operacyjnych będą zapisy umowy społecznej. Projekt wniosku notyfikacyjnego zostanie przekazany stronie społecznej równocześnie z przekazaniem do opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - podano w styczniowej notatce po spotkaniu, podpisanej przez przedstawicieli stron.

Po poniedziałkowych rozmowach z przedstawicielami rządu szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz informował, że wniosek notyfikacyjny rządu do KE ws. pomocy publicznej dla górnictwa zostanie pokazany stronie społecznej na kolejnym spotkaniu. Zaznaczył, że we wniosku należy jeszcze zmodyfikować elementy, dotyczące kosztów. We wtorek Hutek wyjaśniał, że chodzi przede wszystkim o koszty związane z porozumieniami płacowymi w PGG.

Chcemy, żeby prace nad umową społeczną przyspieszyły. W poniedziałek było wiele wątków; pierwszy, aby przedstawili nam ten projekt umowy notyfikacyjnej. Myślę, że po podpisaniu porozumienia w PGG, a także po podpisaniu jeszcze w Węglokoksie Kraj, będą mogli nam przedstawić projekt, bo będzie wiadomo, jak będą wyglądały koszty i jak to przeliczyć we wniosku notyfikacyjnym. Drugi wątek, to były inwestycje zapisane w umowie społecznej” – zasygnalizował lider górniczej Solidarności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

  Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

  REKLAMA

  Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

  Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

  Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

  Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

  KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

  Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

  Nie każde nienależne świadczenie z ZUS trzeba zwrócić. Kluczowe są pouczenia

  W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

  REKLAMA

  KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

  Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

  Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

  REKLAMA