Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu świadczenia emerytalno-rentowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące świadczenia emerytalno-rentowe.
Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury
Aktualizacja: 02.11.2011
Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 26.09.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych. »
Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury
Aktualizacja: 09.05.2011
Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie? »
Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą
Aktualizacja: 19.04.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Podstawa emerytury dla osoby, która pracowała za granicą
Aktualizacja: 01.02.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą na ogół liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Organ ten może jednak w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Czy wszyscy dostaniemy równe emerytury z budżetu państwa?
Aktualizacja: 04.02.2011
Państwo powinno zagwarantować wszystkim obywatelom emerytury w równej wysokości, wypłacane z budżetu. Każdy mógłby dobrowolnie odkładać sobie na dodatkową emeryturę - takie propozycje reformy emerytalnej przedstawiło centrum im. Adama Smitha. »
Świadczenia przedemerytalne - dzisiaj weszły w życie nowe przepisy
Aktualizacja: 01.02.2011
Dzisiaj, 1 lutego, weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Zmiany dotyczą m.in. zmniejszania i zawieszania świadczenia przedemerytalnego. »
Reforma emerytalna - demontaż systemu emerytalnego?
Aktualizacja: 01.02.2011
Podczas posiedzenia Zespołu Problemowego ds. Ubezpieczeń Społecznych Komisji Trójstronnej. Minister Michał Boni zaprezentował partnerom społecznym projekt ustawy o reformie OFE, ponownie określając go mianem „racjonalnej korekty”. W ocenie Pracodawców RP mamy natomiast do czynienia z demontażem systemu emerytalnego i marginalizacją II filara. »
Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki
Aktualizacja: 31.01.2011
Przy okazji dyskusji o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) na forum Komisji Trójstronnej, pracodawcy i związkowcy rozmawiali m.in. o powszechności ubezpieczeń społecznych. Pracodawcy godzą się, by osoby prowadzące działalność gospodarczą płaciły wyższe składki, ale chcą włączenia do systemu np. górników. »
System emerytalny - albo korekta emerytur, albo sięgnięcie do kieszeni Polaków
Aktualizacja: 26.01.2011
Albo zmiany w systemie emerytalnym, albo rząd będzie musiał znaleźć kilkadziesiąt miliardów złotych w kieszeniach Polaków - powiedział we wtorek, 25 stycznia, na konferencji premier Donald Tusk. »
Wybór między oszczędzaniem na emeryturę w ZUS lub w OFE - projekt ustawy
Aktualizacja: 18.01.2011
Klub PiS składa projekt ustawy umożliwiający Polakom wybór między oszczędzaniem na emeryturę w ZUS lub w Otwartych Funduszach Emerytalnych - poinformował szef PiS Jarosław Kaczyński. »
Jak przeliczyć staż emerytalny
Aktualizacja: 12.01.2011
Osoba uprawniona do emerytury może ubiegać się o przeliczenie stażu emerytalnego, dostarczając do ZUS dokumentację potwierdzającą nowe okresy składkowe i nieskładkowe. Doliczenie tych okresów przebytych po przyznaniu świadczenia nie jest możliwe w przypadku emerytury ustalanej na nowych zasadach. »
Pieniądze zgromadzone w OFE są nienaruszalne
Aktualizacja: 29.12.2010
Przewodniczący Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów Jan Krzysztof Bielecki uważa, że pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) są nienaruszalne i jest przekonany, że rząd utrzyma tę zasadę. »
Reforma emerytur mundurowych obejmie nowych funkcjonariuszy
Aktualizacja: 20.12.2010
W styczniu rozpocznie pracę wspólny zespół ekspertów, który przygotuje propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych - ustalono podczas spotkania szefa doradców premiera Michała Boniego i wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego ze związkowcami. »
Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych
Aktualizacja: 11.12.2010
Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. »
Wniosek o odroczenie składek za XI