REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwalifikacje pracownika przy czasowym powierzeniu innej pracy

Cezary Mak
Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę wymaga z reguły dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika, w drodze ustnego polecenia służbowego, do innej pracy niż pierwotnie świadczona.

Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika do innej pracy niż pierwotnie świadczona, w drodze ustnego polecenia służbowego bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Nie oznacza to jednak, że pracodawca w każdej sytuacji może powierzyć pracownikowi dowolną pracę. Skierowanie do pracy zastępczej zależy od zaistnienia szczególnych określonych przesłanek, a praca powierzona musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

Autopromocja

Tylko na 3 miesiące

Pracownikowi można powierzyć inną pracę niż określona w umowie o pracę, jeżeli:

  • podyktowane jest to uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy,
  • następuje na okres nieprzekraczający 3 miesięcy,
  • nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
  • odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.).

Wszystkie wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie, aby pracodawca mógł skorzystać z uprawnienia, które przyznaje mu ww. przepis. Skierowanie do innej pracy nie wymaga szczególnej formy i wystarczy np. ustne polecenie wydane pracownikowi.

Należy podkreślić, że czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę może nastąpić jedynie na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Pracodawca powziął zamiar skierowania pracownicy, będącej sekretarką, do pracy na stanowisku administracyjno-biurowym na okres od września do listopada. Bez jej zgody pracodawca nie będzie już mógł polecić wykonywania tej pracy w grudniu, ale poczynając od następnego roku kalendarzowego znowu można będzie powierzyć jej pracę administracyjno-biurową na okres 3 miesięcy, jeżeli uzasadniać to będą potrzeby pracodawcy i nie spowoduje to obniżenia jej wynagrodzenia.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Jeśli powierzenie innej pracy jest czasowym wyjątkowym zobowiązaniem pracownika do świadczenia innej pracy niż określona w umowie o pracę, to taka sytuacja nie nosi znamion szykany względem pracownika. Natomiast ze złośliwością możemy mieć do czynienia wtedy, gdy powierza się pracownikowi posiadającemu wysokie kwalifikacje zawodowe pracę niewymagającą żadnych kwalifikacji. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 lutego 2008 r. stwierdził, że powierzenie odwołanemu prezesowi zarządu spółki pracy niewymagającej wysokich kwalifikacji, wykonywanej w hali produkcyjnej razem z pracownikami fizycznymi może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania godności pracownika, jeżeli nosiło znamiona intencjonalnego, świadomego i natężonego złą wolą działania, zmierzającego do poniżenia i zdyskredytowania pracownika. Naruszenie to może być przesłanką rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia (II PK 171/07).

Przez odpowiednie kwalifikacje, które pozwalają na przesunięcie pracownika do innej pracy, należy rozumieć nie tylko jego przygotowanie zawodowe, czyli wykształcenie formalne, zdobyte doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności, ale także zdolności psychofizyczne do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego (wyrok SN z 4 października 2000 r., I PKN 61/00).


WAŻNE!

W przypadku polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonej w umowie o pracę, pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia zmieniającego oraz nie ma obowiązku stosowania art. 42 § 4 k.p. To samo dotyczy czynności, których pracownik na ogół nie wykonuje, ale należą do zakresu jego obowiązków.

Przykład

Do podstawowych zadań pracownika firmy należy rozładunek towarów i ich rozlokowanie wewnątrz sklepu. W razie potrzeby można go również skierować do pracy w kasie, gdyż zadanie to wchodzi do zakresu czynności będących obowiązkami pracownika.

W razie przestoju

Uzasadnione potrzeby pracodawcy to nie jedyny powód pozwalający na czasowe skierowanie pracownika do innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę. Możliwość taka istnieje także w przypadku przestoju, czyli nieplanowanej i okresowej przerwy uniemożliwiającej czasowe świadczenie pracy przez pracownika. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, przez którą należy rozumieć pracę odpowiadającą kwalifikacjom pracownika lub zbliżoną do jego kwalifikacji, którą pracownik zdolny jest wykonywać (art. 81 § 3 k.p.). Co do pojęcia „odpowiednich kwalifikacji”, jakich wymaga praca zastępcza powierzona w czasie przestoju, nie ma istotnych różnic między art. 42 § 4 k.p. i art. 81 § 3 k.p. Oba ww. przepisy pozwalają na czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy bez konieczności dokonywania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Możliwość powierzenia pracownikowi innej odpowiedniej pracy w razie przestoju nie jest jednak ograniczona żadnym kalendarzowym terminem. Zatem jest dopuszczalne, aby trwało dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym i może towarzyszyć jej obniżenie wynagrodzenia pracownika w porównaniu z wynagrodzeniem pobieranym przez pracownika poprzednio, jeżeli przestój nastąpił z jego winy.

Czy w czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy >>

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy spowodował kolizję drogową, w wyniku której samochód został oddany do naprawy. Pracownik ten został skierowany na okres 4 miesięcy do wykonywania drobnych napraw w warsztacie, gdyż z wykształcenia jest mechanikiem samochodowym. W tym okresie będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie przewidziane za wykonywanie takiego rodzaju pracy. Gdyby jednak kolizja nie nastąpiła z jego winy, przysługiwałoby mu wyższe wynagrodzenie, jakie otrzymywał na poprzednim stanowisku kierowcy.

Odmowa podjęcia innej pracy

Obowiązkiem pracownika jest stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa pracy lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Formalnie pracownik nie może sprzeciwić się czasowemu skierowaniu go do innej pracy. Nie oznacza to jednak, że legalność tego polecenia nie będzie nigdy przedmiotem kontroli sądowej. Najczęściej stanie się tak w sytuacji, gdy odmowa podjęcia powierzonej pracy spowoduje ujemne dla pracownika konsekwencje, np. stanowi uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia albo zastosowania kary porządkowej. Może zdarzyć się i tak, że pracownik odmówi wykonania polecenia i rozwiąże z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy tego ostatniego, twierdząc, że polecenie w istocie było formą szykany ze strony pracodawcy lub istniały przeciwwskazania zdrowotne do czasowego świadczenia przez niego innej pracy, czego nie uwzględnił pracodawca.

Autopromocja

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 4 października 2000 r. (I PKN 61/00, OSNP – wkł. 2001/10/9),

– 21 lutego 2008 r. (II PK 171/07, OSNP 2009/9–10/118).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

    Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

    Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

    3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

    REKLAMA

    Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

    Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

    ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

    Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

    ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

    Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

    Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

    REKLAMA

    Urlop na żądanie 2024

    Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

    Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

    Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

    REKLAMA