REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwalifikacje pracownika przy czasowym powierzeniu innej pracy

Cezary Mak

REKLAMA

Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę wymaga z reguły dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika, w drodze ustnego polecenia służbowego, do innej pracy niż pierwotnie świadczona.

Przepisy prawa pracy przewidują sytuacje wyjątkowe, które dopuszczają skierowanie pracownika do innej pracy niż pierwotnie świadczona, w drodze ustnego polecenia służbowego bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Nie oznacza to jednak, że pracodawca w każdej sytuacji może powierzyć pracownikowi dowolną pracę. Skierowanie do pracy zastępczej zależy od zaistnienia szczególnych określonych przesłanek, a praca powierzona musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Tylko na 3 miesiące

Pracownikowi można powierzyć inną pracę niż określona w umowie o pracę, jeżeli:

  • podyktowane jest to uzasadnionymi potrzebami zakładu pracy,
  • następuje na okres nieprzekraczający 3 miesięcy,
  • nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
  • odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 k.p.).

Wszystkie wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie, aby pracodawca mógł skorzystać z uprawnienia, które przyznaje mu ww. przepis. Skierowanie do innej pracy nie wymaga szczególnej formy i wystarczy np. ustne polecenie wydane pracownikowi.

Należy podkreślić, że czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę może nastąpić jedynie na okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Pracodawca powziął zamiar skierowania pracownicy, będącej sekretarką, do pracy na stanowisku administracyjno-biurowym na okres od września do listopada. Bez jej zgody pracodawca nie będzie już mógł polecić wykonywania tej pracy w grudniu, ale poczynając od następnego roku kalendarzowego znowu można będzie powierzyć jej pracę administracyjno-biurową na okres 3 miesięcy, jeżeli uzasadniać to będą potrzeby pracodawcy i nie spowoduje to obniżenia jej wynagrodzenia.

Jeśli powierzenie innej pracy jest czasowym wyjątkowym zobowiązaniem pracownika do świadczenia innej pracy niż określona w umowie o pracę, to taka sytuacja nie nosi znamion szykany względem pracownika. Natomiast ze złośliwością możemy mieć do czynienia wtedy, gdy powierza się pracownikowi posiadającemu wysokie kwalifikacje zawodowe pracę niewymagającą żadnych kwalifikacji. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 lutego 2008 r. stwierdził, że powierzenie odwołanemu prezesowi zarządu spółki pracy niewymagającej wysokich kwalifikacji, wykonywanej w hali produkcyjnej razem z pracownikami fizycznymi może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania godności pracownika, jeżeli nosiło znamiona intencjonalnego, świadomego i natężonego złą wolą działania, zmierzającego do poniżenia i zdyskredytowania pracownika. Naruszenie to może być przesłanką rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia (II PK 171/07).

Przez odpowiednie kwalifikacje, które pozwalają na przesunięcie pracownika do innej pracy, należy rozumieć nie tylko jego przygotowanie zawodowe, czyli wykształcenie formalne, zdobyte doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności, ale także zdolności psychofizyczne do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego (wyrok SN z 4 października 2000 r., I PKN 61/00).


WAŻNE!

W przypadku polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonej w umowie o pracę, pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia zmieniającego oraz nie ma obowiązku stosowania art. 42 § 4 k.p. To samo dotyczy czynności, których pracownik na ogół nie wykonuje, ale należą do zakresu jego obowiązków.

Przykład

Do podstawowych zadań pracownika firmy należy rozładunek towarów i ich rozlokowanie wewnątrz sklepu. W razie potrzeby można go również skierować do pracy w kasie, gdyż zadanie to wchodzi do zakresu czynności będących obowiązkami pracownika.

W razie przestoju

Uzasadnione potrzeby pracodawcy to nie jedyny powód pozwalający na czasowe skierowanie pracownika do innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę. Możliwość taka istnieje także w przypadku przestoju, czyli nieplanowanej i okresowej przerwy uniemożliwiającej czasowe świadczenie pracy przez pracownika. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, przez którą należy rozumieć pracę odpowiadającą kwalifikacjom pracownika lub zbliżoną do jego kwalifikacji, którą pracownik zdolny jest wykonywać (art. 81 § 3 k.p.). Co do pojęcia „odpowiednich kwalifikacji”, jakich wymaga praca zastępcza powierzona w czasie przestoju, nie ma istotnych różnic między art. 42 § 4 k.p. i art. 81 § 3 k.p. Oba ww. przepisy pozwalają na czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy bez konieczności dokonywania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Możliwość powierzenia pracownikowi innej odpowiedniej pracy w razie przestoju nie jest jednak ograniczona żadnym kalendarzowym terminem. Zatem jest dopuszczalne, aby trwało dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym i może towarzyszyć jej obniżenie wynagrodzenia pracownika w porównaniu z wynagrodzeniem pobieranym przez pracownika poprzednio, jeżeli przestój nastąpił z jego winy.

Czy w czasie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy >>

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy spowodował kolizję drogową, w wyniku której samochód został oddany do naprawy. Pracownik ten został skierowany na okres 4 miesięcy do wykonywania drobnych napraw w warsztacie, gdyż z wykształcenia jest mechanikiem samochodowym. W tym okresie będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie przewidziane za wykonywanie takiego rodzaju pracy. Gdyby jednak kolizja nie nastąpiła z jego winy, przysługiwałoby mu wyższe wynagrodzenie, jakie otrzymywał na poprzednim stanowisku kierowcy.

Odmowa podjęcia innej pracy

Obowiązkiem pracownika jest stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa pracy lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Formalnie pracownik nie może sprzeciwić się czasowemu skierowaniu go do innej pracy. Nie oznacza to jednak, że legalność tego polecenia nie będzie nigdy przedmiotem kontroli sądowej. Najczęściej stanie się tak w sytuacji, gdy odmowa podjęcia powierzonej pracy spowoduje ujemne dla pracownika konsekwencje, np. stanowi uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia albo zastosowania kary porządkowej. Może zdarzyć się i tak, że pracownik odmówi wykonania polecenia i rozwiąże z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy tego ostatniego, twierdząc, że polecenie w istocie było formą szykany ze strony pracodawcy lub istniały przeciwwskazania zdrowotne do czasowego świadczenia przez niego innej pracy, czego nie uwzględnił pracodawca.

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 4 października 2000 r. (I PKN 61/00, OSNP – wkł. 2001/10/9),

– 21 lutego 2008 r. (II PK 171/07, OSNP 2009/9–10/118).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

REKLAMA

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia??Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

Odważna propozycja: 3 miesiące dodatkowego urlopu co 7 lat. Urzędnik, robotnik i każdy. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

REKLAMA

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

REKLAMA