| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające

Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające

Powierzenie innych obowiązków niż wskazane w umowie na okres dłuższy niż 3 miesiące za zgodą pracownika powoduje faktyczną zmianę treści umowy o pracę. Zmiana uprawnień przez pracodawcę, np. cofnięcie dodatku do wynagrodzenia, jest dopuszczalna tylko za wypowiedzeniem (wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., I PK 155/09).

Grażyna C. została zatrudniona w lipcu 2007 r. przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w B. na podstawie umowy o pracę na czas określony od 19 lipca do 18 października 2007 r. na stanowisku technika – doradcy ds. gospodarstw wiejskich i agroturystyki w Rejonowym Zespole Doradców w Ł. będącym jednostką organizacyjną macierzystego ODR. W dniu zatrudnienia dyrektor ODR powierzył Grażynie C. – na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy – na okres od 20 lipca do 31 sierpnia 2007 r. pełnienie obowiązków kierownika Rejonowego Zespołu Doradców w Ł. Oddział K. Pracownica otrzymała też dodatek funkcyjny z tego tytułu. We wrześniu tego samego roku przedłużono okres powierzenia obowiązków kierownika rejonowego zespołu doradców, znów na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy – na kolejny miesiąc.

W październiku 2007 r. strony zawarły kolejną umowę o pracę na czas określony od 19 października do 31 grudnia 2007 r. Dzień rozpoczęcia pracy ustaliły na 19 października 2007 r. Pozostałe warunki umowy pozostały bez zmian, co dotyczyło także stanowiska pracy, na którym zatrudniono Grażynę C. Nadal miała być technikiem – doradcą do spraw gospodarstw wiejskich i agroturystyki. Kierownictwo ODR ponownie powierzyło jej obowiązki kierownika tego samego rejonowego zespołu doradców.

Sytuacja powtórzyła się pod koniec 2007 r., kiedy to Grażyna C. otrzymała już bezterminową umowę o pracę na stanowisko technika – doradcy, a kierownictwo ODR jednocześnie z nową umową znów powierzyło jej obowiązki kierownika zespołu doradców. Podstawą był ponownie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, a Grażyna C. miała być „p.o. kierownika” od 1 stycznia do 31 marca 2008 r. Nadal miała też otrzymywać dodatek funkcyjny. Przedłużanie powierzania obowiązków nastąpiło jeszcze kilkakrotnie. Od 1 maja 2008 r. powierzono jej pełnienie obowiązków kierownika bezterminowo.

Ze stanowiska kierownika zespołu doradców Grażyna C. została odwołana w czerwcu 2008 r. Od 1 lipca tego roku miała przestać pełnić obowiązki, odebrano jej też dodatek funkcyjny. Pismo dyrektora ODR dotyczące zmiany stanowiska zostało doręczone pracownicy 30 czerwca. Grażyna C. odmówiła przyjęcia pisma odwołującego, po czym poszła na zwolnienie lekarskie. Wkrótce potem do sądu trafił pozew przeciwko ODR o przywrócenie poprzednich warunków pracy (na stanowisku kierownika zespołu doradców) oraz o wypłatę dodatku funkcyjnego za okres po 30 czerwca 2008 r.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd I instancji oddalił powództwo wskazując, że pracownica nie miała kompetencji do wykonywania na stałe obowiązków kierownika zespołu doradców. Według obowiązujących w ODR przepisów o wynagradzaniu, kierownik ten powinien legitymować się wyższym wykształceniem. Grażyna C. miała zaś tylko wykształcenie średnie, dopiero studiowała na wyższej uczelni, której – w chwili powierzania obowiązków kierownika – jeszcze nie ukończyła. Grażyna C. złożyła apelację, która także została oddalona. Po wydaniu niekorzystnego wyroku złożyła więc skargę kasacyjną.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »