REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność pracownika, Obowiązki pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop macierzyński dla ojca

Pracuję na pełny etat. Mam bezrobotną żonę, która jest w ciąży. Gdy żona urodzi, czy będę mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia mi tych urlopów? Czy grozi mi zwolnienie z pracy?

Jak ZUS ustala kwotę przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego

Przy ustalaniu wysokości przychodu za okres pobierania świadczenia przedemerytalnego ZUS może zaliczyć do niego zarówno wypłacone świadczenie oraz wynagrodzenie za pracę, jak i kwotę zawieszonego świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2006 r., II UA 1/06).

Czy można zrekompensować pracownikowi niewykorzystany urlop ekwiwalentem pieniężnym?

Nie udało mi się jeszcze wykorzystać zaległego urlopu za 2006 rok. Obawiam się, że w najbliższym czasie w ogóle to nie będzie możliwe ze względu na spiętrzenie obowiązków. Dlatego chciałabym wiedzieć, czy mój pracodawca mógłby wypłacić mi ekwiwalent za niewykorzystany urlop lub czy mogę zrzec się zaległego urlopu?

Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Jesteśmy zakładem budżetowym. Jedna z naszych pracownic odmawia ujawnienia swoich zarobków członkom komisji socjalnej. Czy ta pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać ze świadczeń i usług finansowanych z zfśs, czy nieujawnienie tych danych pozbawia ich tej możliwości.

Przedawnienie zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki z zfśs

Kilka lat temu udzieliliśmy pracownikowi pożyczki na zakup mieszkania. Nie wprowadziliśmy w umowie żadnego zabezpieczenia spłaty, tymczasem pracownik po odejściu z naszej firmy zaprzestał jej spłacania. Jaki termin przedawnienia obowiązuje przy tego rodzaju roszczeniach? Czy będą tu miały zastosowanie terminy przedawnienia z prawa pracy, czy z prawa cywilnego?

Jak udokumentować zagraniczne zarobki

Otrzymuję z ZUS świadczenie przedemerytalne. Od marca do września 2005 r. pracowałam w Wielkiej Brytanii, natomiast od października pracuję w USA. Nie zgłaszałam w ZUS, że podjęłam tę pracę, bo myślałam, że na świadczenie przedemerytalne wpływają tylko przychody osiągnięte w Polsce. Jednak koleżanka, z którą pracowałam, zgłosiła te zarobki w ZUS. Czy powinnam poinformować ZUS o przychodzie, jaki osiągnęłam za granicą? Jeśli tak, to jakie dokumenty będę musiała przedstawić?

Czy pracownik, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne, może w tym czasie prowadzić pozarolniczą działalność

Jeden z naszych pracowników od dłuższego czasu choruje. Pobierał zasiłek chorobowy, a teraz będzie pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Chciałby kontynuować w tym czasie pozarolniczą działalność gospodarczą, której wykonywanie nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Czy w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może prowadzić taką działalność?

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie.

Skutki nieprzekazania ZUS przez pracodawcę informacji o zarobkach

Dowiedziałem się, że pracodawca zatrudniający osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny jest zobowiązany poinformować ZUS o przychodach tych pracowników do 31 maja 2006 r. Co mam zrobić w sytuacji, gdy zatrudniam takich pracowników, a wymaganej informacji nie wysłałem? Czy jeżeli zrobię to w czerwcu, poniosę konsekwencje zaistniałej zwłoki?

Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Jestem księgową w firmie reklamowej. Jedna z osób zatrudnionych przez nas w ramach prac interwencyjnych zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Czy prawo do tego świadczenia zostanie jej przyznane od razu po upływie okresu, na jaki zawarliśmy z tą osobą umowę o pracę?

Wypadek przy pracy- pracownik pod wpływem alkoholu

Pracownik, który pracował na rusztowaniu, spadł z niego podczas pracy i zginął na miejscu. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Czy w takiej sytuacji rodzinie zmarłego przysługują jakiekolwiek świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (chodzi mi przede wszystkim o jednorazowe odszkodowanie)? Czy zdarzenie to może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy?

Zaległy urlop podczas wypowiedzenia

W okresie miesięcznego wypowiedzenia udzieliłem pracownikowi urlopu za rok bieżący i za 2006 r. Pracownik odmówił wykorzystania zaległego urlopu w czasie okresu wypowiedzenia i zgłosił gotowość podjęcia pracy, do której nie został dopuszczony. Teraz domaga się zapłaty ekwiwalentu za urlop „zaległy” według wynagrodzenia z 2006 r. Kto ma rację?

Choroba podczas urlopu

Jeden z moich pracowników zachorował w trakcie urlopu wypoczynkowego i nie zawiadamiając przełożonych przedłużył sobie urlop o 6 dni. Następnie rozwiązaliśmy z nim z tej przyczyny umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Kilka dni temu pracownik pojawił się w firmie z zaświadczeniem lekarskim o niezdolności do pracy i zapowiedział odwołanie się do sądu. Kto ma rację?

Czy za szkolenie trzeba oddać czas wolny

Pracownik pracuje na 3/4 etatu po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. W środę przebywał 10 godzin na szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje. Czy w takim przypadku powinniśmy mu oddać 4 godziny wolne, ponieważ szkolenie przekroczyło o ten czas jego wymiar dobowy?

Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy rodzice pracują w systemie pracy zmianowej

Mąż pracownicy pracuje w godz. od 7.00 do 15.00. W okresie od 4 do 12 maja 2006 r. przebywał w szpitalu. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy na 5-letniego zdrowego syna, który uczęszcza do przedszkola i w okresie pobytu w szpitalu męża pracownicy również chodził do przedszkola. Pracownica jest zatrudniona w systemie pracy zmianowej, pracuje na dwie zmiany. W okresie od 4 do 5 maja br. zgodnie z rozkładem czasu pracy powinna pracować na pierwszą zmianę od godz. 7.00 do 15.00, natomiast od 8 do 12 maja br. na drugą zmianę od godz. 15.00 do 22.00. Za jaki okres przysługuje jej zasiłek opiekuńczy? Jakie dokumenty musi przedłożyć?

Określenie kraju docelowego podróży służbowej

Jesteśmy firmą transportową i wykonujemy usługi transportowe na terenie UE oraz poza nią. Jak rozliczyć delegację pracownika, gdy: otrzymuje zlecenie na przewóz towarów na trasie Polska – Norwegia (transport planowany z docelowym miejscem w Norwegii), a jednocześnie po rozładowaniu w Norwegii otrzymuje kolejne zlecenie na przewóz towarów na trasie Norwegia – Francja i po rozładowaniu kolejne na trasie Francja – Holandia, i powrót do Polski? W jakiej walucie wyliczyć delegację? Jaki kraj uznać za docelowy, w przypadku gdy w momencie rozpoczęcia delegacji nie było wiadomo o dwóch kolejnych zleceniach?

Potrącenie kary pieniężnej za udzielenie zamówienia publicznego bez zachowania procedury

Prowadzę sprawy kadrowo-płacowe w powiatowym urzędzie pracy. Dyrektor urzędu poinformował mnie o konieczności potrącenia specjaliście ds. zamówień publicznych kary pieniężnej w wysokości 7299 zł (trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia) za udzielenie zamówienia publicznego bez wcześniejszego zamieszczenia ogłoszenia o udzielenie takiego zamówienia. Jak zastosować karę w związku z przepisami o potrąceniach z wynagrodzenia? Czy mogę potrącić karę bez zgody pracownika, a jeżeli tak, to jaka część wynagrodzenia pracownika powinna zostać wolna od potrąceń?

Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Nasz pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad 7-letnim synem. Przedłożył zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki z powodu choroby. Pracownik mieszka z matką dziecka, ale nie są małżeństwem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Miejsce pracy musi być bezpieczne

Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, gdy warunki jej wykonywania nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.

REKLAMA