Kategorie

Przedawnienie zobowiązania wynikającego z umowy pożyczki z zfśs

P. Kuźniar Aleksander
Kilka lat temu udzieliliśmy pracownikowi pożyczki na zakup mieszkania. Nie wprowadziliśmy w umowie żadnego zabezpieczenia spłaty, tymczasem pracownik po odejściu z naszej firmy zaprzestał jej spłacania. Jaki termin przedawnienia obowiązuje przy tego rodzaju roszczeniach? Czy będą tu miały zastosowanie terminy przedawnienia z prawa pracy, czy z prawa cywilnego?
RADA
W przedstawionej sytuacji do umowy pożyczki zawartej przez Państwa z pracownikiem, w zakresie przedawnienia wynikających z niej roszczeń, będą miały zastosowanie przepisy prawa cywilnego. Okres przedawnienia tego roszczenia będzie więc wynosił 10 lat od dnia, w którym pracownik powinien spłacić zaciągniętą w zakładzie pożyczkę.

UZASADNIENIE
Przedawnienie roszczenia oznacza, że objętego nim świadczenia nie można już dochodzić przed sądem. Nie znaczy to jednak, że zobowiązanie (np. do spłaty pożyczki) mimo upływu terminu przedawnienia wygasa. Istnieje ono nadal mimo upływu tego terminu i w dalszym ciągu może być przez dłużnika wykonane.

Roszczenia wynikające ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami przedawniają się one z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.

O wymagalności roszczenia decyduje chwila, od której uprawniony mógł żądać jego spełnienia. Na przykład przedawnienie roszczenia pracownika o wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę rozpoczyna bieg od dnia wskazanego w regulaminie pracy jako dzień wypłaty wynagrodzenia. Termin trzyletni przedawnienia odnosi się do wszystkich roszczeń ze stosunku pracy, dla których szczególne przepisy nie przewidziały innego terminu.

Nie wszystkie jednak zobowiązania powstałe między pracodawcą a pracownikiem będą podlegały przepisom prawa pracy, a co za tym idzie terminom przedawnienia wynikającym z tych przepisów. Zgodnie z utrwalonymi poglądami w tym zakresie, terminy przedawnienia roszczeń uregulowane w odpowiednich przepisach Kodeksu pracy nie dotyczą roszczeń, które są wprawdzie związane ze stosunkiem pracy, jednak nie mają podstawy w przepisach prawa pracy. 

Chodzi tu o takie roszczenia, które nie wynikają bezpośrednio lub pośrednio z zawartej umowy o pracę. Zatem niewątpliwie roszczenia z innych umów zawieranych przez pracodawcę z pracownikiem będą się przedawniały na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Taką umową dodatkową będzie właśnie zawarta przez Państwa z pracownikiem umowa pożyczki określonej kwoty pieniężnej na zakup mieszkania. Nie ma ona bowiem żadnego związku z roszczeniami, jakie posiada pracodawca i pracownik w związku z łączącym ich stosunkiem pracy.

Umowa pożyczki zawarta między nimi jest dodatkowym stosunkiem zobowiązaniowym łączącym te strony, co jednak nie ma wpływu na zawartą między pracodawcą a pracownikiem umowę o pracę. Dlatego wszelkie aspekty łączącej Państwa z pracownikiem umowy pożyczki, w tym również terminy przedawnienia, należy rozstrzygać na podstawie obowiązujących przepisów prawa cywilnego.

Podstawowy termin przedawnienia roszczeń w prawie cywilnym wynosi 10 lat. Natomiast dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wynosi 3 lata.

Wprawdzie Państwa zakład pracy jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, to jednak obowiązującym terminem przedawnienia roszczenia o zwrot udzielonej kwoty pożyczki będzie 10 lat. Wynika to z faktu, że 3-letni okres przedawnienia ma zastosowanie do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie do roszczeń przysługujących jedynie podmiotom prowadzącym taką działalność.

Główną działalnością Państwa zakładu pracy nie jest z pewnością udzielanie pożyczek mieszkaniowych, dlatego do roszczenia o jej zwrot będzie miał zastosowanie właśnie 10-letni okres przedawnienia liczony od dnia wymagalności roszczenia, tj. od terminu spłaty określonego w umowie.

Jeżeli on jeszcze nie upłynął, to mogą Państwo wystąpić do właściwego sądu cywilnego z powództwem o zwrot udzielonej pracownikowi pożyczki. Postępowanie w tym zakresie będzie mogło być prowadzone w związku z cywilnym charakterem tych roszczeń właśnie przed sądem cywilnym, a nie sądem pracy.


Podstawa prawna:
• art. 291 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
• art. 118 Kodeksu cywilnego.

 
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?