REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Komunikacja w firmie, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

15 sierpnia 2015 r. wypada w sobotę, dlatego pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Gdy w zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pracodawca może ustalić inny dzień wolny np. we wrześniu. Co w przypadku, gdy pracownikowi umowa o pracę rozwiązuje się z końcem sierpnia?

Skrócenie czasu pracy - warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia

Czy skrócenie czasu pracy ze względu na warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia pracownika ma charakter obligatoryjny czy też fakultatywny?

Rozliczenie pracy w weekendy na stanowisku kierowniczym

Kierownik zatrudniony w systemie podstawowym wykonywał zadania od poniedziałku do piątku w stałych godzinach oraz regularnie świadczył pracę w weekendy ze względu na układ imprez, na których wystawiano ofertę pracodawcy. W jaki sposób wpłynie to na wynagrodzenie kierownika, jeśli oprócz stałego wynagrodzenia miesięcznego w kwocie 6000 zł otrzymuje on zmienne premie wynikowe, za lipiec 2015 r. w wysokości 11 300 zł? Jak rozliczyć kierownika, który pracował w weekendy?

Kontakt z pracodawcą podczas urlopu

Czy pracownicy mają kontakt z pracodawcą podczas urlopu? Czy pracodawcy wymagają w czasie wolnym telefonicznego i mailowego kontaktu od swoich podwładnych? A z drugiej strony, ile osób załatwia swoje prywatne sprawy w godzinach pracy? Poznaj wyniki badania "Monitor Rynku Pracy" przeprowadzonego przez Randstad.

REKLAMA

Dzień wolny za święto 15 sierpnia 2015 r.

W 2015 r. pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto wypadające w sobotę 15 sierpnia. Jest to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wyznaczenie wolnego od pracy powinno przypadać na dzień, który występuje w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadało to święto.

Roczne okresy rozliczeniowe - wady i zalety

Roczne okresy rozliczeniowe mają swoje wady i zalety. Wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczeniowych musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, a przy tym nie może naruszać zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie stosuje się ich do lekarzy i kierowców.

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Niestawienie się w pracy przed czasem a kara porządkowa

Pracodawca zarządził, aby pracownicy znajdowali się w miejscu pracy 10 minut przed godziną rozpoczęcia pracy. Czy niestawienie się w pracy przed czasem może być przyczyną nałożenia na pracownika kary porządkowej?

REKLAMA

Rozliczanie spóźnień i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy

Pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy niezwłocznie, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Jak rozliczać spóźnienia i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy? Czy pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie?

Inwestycja w naukę języków obcych dla pracowników

Inwestycję w naukę języków obcych dla pracowników praktykuje tylko połowa badanych menadżerów. Tymczasem znajomość języków obcych to kluczowa umiejętność w komunikacji z partnerami i klientami firmy.

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Osoby niepełnosprawne należą do grupy pracowników szczególnie chronionych przepisami prawa. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą czerpać z tego tytułu wiele korzyści, jednak zatrudnianie osób niepełnosprawnych rodzi również szereg obowiązków wobec niepełnosprawnych podwładnych. Pracodawca musi pamiętać o dodatkowych uprawnieniach pracowniczych tych osób.

Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie

Polacy pracują średnio 7 godz. 38 min. dziennie. Takie wnioski wypływają z badania "Budżet czasu ludności 2013". Przeprowadza się je co 10 lat. Można dowiedzieć się z niego również, ile warta jest praca domowa kobiet i mężczyzn.

Zasada pięciodniowego tygodnia pracy - jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia

Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy pracownicy powinni wykonywać pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obowiązuje więc zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia?

Przepisy o dyżurze medycznym niezgodne z konstytucją?

OZZL uważa, że aktualne przepisy o dyżurze medycznym są niezgodne z konstytucją. Chodzi o naruszenie zasady równości poprzez wystosowanie interpretacji przez Sąd Najwyższy, zgodnie z którą godziny dyżuru mogą uzupełniać normalne godziny pracy.

Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracują oni w równoważnym systemie czasu pracy. Chcemy, aby nasza cukiernia była czynna w święto 1 maja. W ubiegłych latach ten dzień pracownicy mieli wolny. Czy obowiązuje nas zakaz pracy w święta? Jeśli nie, to jak rozliczyć pracownikom pracę w święto 1 maja – pyta Czytelnik z Łodzi.

Spóźnienia do pracy - konsekwencje dla pracownika

Spóźnienia do pracy mogą być przyczyną przykrych konsekwencji dla pracownika. Pracodawca jest uprawniony do zastosowania nie tylko kar porządkowych ale także zwolnienia pracownika w sytuacji powtarzających się spóźnień.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r. przypada na noc z 28 na 29 marca (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Pracownicy będący wówczas na nocnej zmianie przepracują o jedną godzinę mniej. Zachowają jednak za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Jak podnieść efektywność wynagradzania?

Temat wynagrodzeń budzi wiele emocji i powszechne zainteresowanie zarówno pracowników, dla których stanowi główną korzyść z pracy, jak i samych pracodawców z uwagi na wysoki koszt, jaki stanowią wynagrodzenia w kosztach operacyjnych przedsiębiorstwa, sięgając nawet 85 proc.

Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy

Wśród systemów czasu pracy funkcjonujących w polskim prawie pracy Kodeks pracy wyróżnia weekendowo-świąteczny. Jakie są zasady wprowadzania i stosowania tego systemu?

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

Jak komunikować wynagrodzenia?

Komunikacja wynagrodzeń powinna stanowić jeden z obszarów prowadzonej w firmie komunikacji wewnętrznej. Aby była ona efektywna i użyteczna z punktu widzenia przedsiębiorstwa, konieczne jest przyjęcie odpowiedniej strategii komunikacji wynagrodzeń.

Rywalizacja pracowników - kradzieże pomysłów

Pracodawcy cenią u pracowników zaangażowanie i kreatywność. Rywalizacja pracowników doprowadza więc czasami do kradzieży pomysłów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy współpracownik przedstawia twój pomysł jako autorski?

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Na podstawie art. 151 § 5 kodeksu pracy, strony ustalają w umowie o pracę, dopuszczalną liczbę godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia wykonującego pracę, do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia, jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Wolontariat pracowniczy przynosi korzyści nie tylko ludziom potrzebującym, ale również pracownikom i pracodawcom. Pracownik, który brał udział w projekcie potrafi lepiej pracować w grupie oraz rozwija umiejętności komunikacyjne.

Skrócony czas pracy w Wigilię

Dzięki apelom kierowanym do branży handlowej większość sieci handlowych zamknie sklepy w Wigilię o godz. 14:00. Być może stanie się to nie tylko dobrym obyczajem, ale również niepisanym standardem, o przestrzeganie którego pracownicy handlu nigdy już nie będą się musieli zabiegać, ani o nim przypominać.

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

Znaczenie szacunku do pracownika

Pracownicy niezadowoleni z pracy szukają innych miejsc zatrudnienia, a przy tym opowiadają innym o warunkach pracy i płacy funkcjonujących w firmie. Warto zapoznać się z wynikami badania Harvard Business School, według których ponad 70 proc. kryzysów medialnych to efekty doniesień byłych bądź aktualnych pracowników. Jakie zatem jest znaczenie szacunku do pracownika?

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Prywatne wyjścia z pracy

Prywatne wyjścia w trakcie czasu pracy powinny być uregulowane przez pracodawcę w taki sposób, aby nie wprowadzało to nadmiernej biurokracji, a jednocześnie zapewniało płynną organizację czasu pracy. Jakie możliwości daje elastyczny czas pracy?

Kiedy pracownik otrzyma dodatkowy dzień wolny od pracy?

Święto w dniu wolnym od pracy, czyli zwykle w sobotę lub w niedzielę, może obniżać wymiar czasu pracy. Jeśli wypada w tygodniu pracy, zawsze wiąże się z otrzymaniem dnia wolnego. Kiedy pracownik będzie dodatkowe wolne, jeśli święto przypada na dzień wolny od pracy zgodnie z harmonogramem czasu pracy?

Program antynikotynowy dla pracowników

Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.

Dodatek za dyżur medyczny - uchwała SN

Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2014 r. (I PZP 2/14) za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego dopełniającego czas pracy lekarza do obowiązującej go przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy przysługuje jedynie dodatek w wysokości określonej przez odpowiednio stosowane przepisy art. 150 1 § 1-3 k.p.

Skrócony czas pracy nie dla radiologów

Sejm odrzucił proponowane przez posłów PiS przepisy o przywróceniu skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, w tym radiologom. Do lipca 2014 r. pracowali oni 5 godzin dziennie. Aktualnie muszą wykonywać swoje obowiązki 7 godzin i 35 minut każdego dnia.

Tygodniowy odpoczynek pracownika

Co Kodeks pracy mówi o odpoczynku, jaki przysługuje pracownikowi? Pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Odpoczynek tygodniowy powinien obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku przypadającego w trakcie doby.

Open space - wady i zalety

Open space ma swoje wady i zalety. Pracownicy wykonujący pracę w biurze o otwartej przestrzeni mogą łatwiej się ze sobą porozumiewać, co może wpłynąć pozytywnie na integrację zespołu. Z drugiej strony może ucierpieć na tym efektywność pracowników. Niektórzy nie potrafią pracować w takich warunkach w skupieniu.

Niezdrowe współzawodnictwo w pracy

Podstawą zdrowej atmosfery w pracy są uczciwe relacje ze współpracownikami i przełożonymi. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, które komplikują życie zawodowe, a w niektórych osobach wyzwalają nieznane dotąd instynkty. O jakich ludziach mowa?

XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 14 i 15 października 2014 r.

Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się w dniach 14 i 15 października 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Łódź - 26 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 26 września 2014 r. w Łodzi.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Warszawa - 25 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 25 września 2014 r. w Warszawie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Białystok - 24 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 24 września 2014 r. w Białymstoku.

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Powitanie nowego pracownika w firmie jest bardzo ważne. Wpływa na późniejszą efektywność, wydajność pracy i zaangażowanie pracownika. Może także przyczynić się do zmniejszenia stresu zawodowego.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

Jak często i w jakim wymiarze przysługują pracownikowi przerwy w pracy? W jaki sposób pracownik może je wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z przerwy?

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy głównym tematem Rady Ochrony Pracy

W dniu dzisiejszym, 9 września, odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Głównym tematem posiedzenia będzie przestrzeganie przepisów o czasie pracy.

Tysiąc firm wprowadziło elastyczny czas pracy

Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy, elastyczny czas pracy przez rok wprowadziło 1079 firm. Z elastycznego czasu pracy najchętniej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym.

Nowe zasady rekompensowania pracy w dni wolne?

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada zlikwidowanie różnicowania w stosowaniu zasad rekompensowania pracownikom pracy w dni wolne od pracy (soboty i niedziele).

REKLAMA