REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Onbording. /Fot. Fotolia
Onbording. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powitanie nowego pracownika w firmie jest bardzo ważne. Wpływa na późniejszą efektywność, wydajność pracy i zaangażowanie pracownika. Może także przyczynić się do zmniejszenia stresu zawodowego.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Onboarding

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się przemycanie obcojęzycznych, na ogół angielskich, pojęć w celu określenia zjawiska lub słowa, czasem od dawna już funkcjonującego w naszym kraju. Zwolennicy języka polskiego mogą przeciwstawiać się temu postępującemu procesowi zapożyczania, warto jednak znać obce określenia, aby wiedzieć, o czym mowa. Onboarding to jedno z pojęć zapożyczonych z języka angielskiego, które pochodzi od on board – na pokładzie, oznaczające doskonale znane dla nas zjawisko, którym jest przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska.

Jak negocjować podwyżkę?

Cel onboardingu

Odgrywa on niezmiernie istotną rolę w późniejszym funkcjonowaniu w pracy i osiąganiu maksymalnej wydajności nowego pracownika w firmie. Wiadomym jest, że sama wiedza i kompetencje nie wystarczą, aby pracownik mógł w pełni rozwinąć skrzydła i przynosił korzyści pracodawcy swoją pracą. Dlatego też, oprócz wprowadzenia w obowiązki służbowe, procedury, strukturę firmy, nowy pracownik potrzebuje miłego przywitania, zapoznania z pracownikami, a nawet oprowadzenia po całym budynku. Powinien poznać  też relacje między pracownikami i kulturę organizacyjną firmy. Nowy członek załogi musi bowiem wiedzieć, czego wymaga od niego firma, ale i czego on może od niej oczekiwać. Wniknięcie w struktury przedsiębiorstwa i szybkie zaaklimatyzowanie się wpłyną w późniejszym etapie na efektywność i wydajność pracy, na zaangażowanie oraz zredukują stres zawodowy.

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród sposobów zaznajomienia nowego pracownika z firmą można wymienić takie procesy, jak: formalne spotkania, wykłady, filmy, drukowane materiały lub animacje komputerowe, wyjścia integracyjne.

Wydawać by się mogło, iż wprowadzanie nowego pracownika to błahostka, można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż miła odskocznia od codziennej rutyny pracy. Nic bardziej mylnego. 87 proc. specjalistów HR uważa, że wdrożenie nowego pracownika, to jedno z największych wyzwań zawodowych. Z czego wynika podstawowa trudność? Jest to efekt dużej odpowiedzialności związanej z aklimatyzacją nowego pracownika, a co za tym idzie - wydajności jego pracy w przyszłości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA