REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Onbording. /Fot. Fotolia
Onbording. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powitanie nowego pracownika w firmie jest bardzo ważne. Wpływa na późniejszą efektywność, wydajność pracy i zaangażowanie pracownika. Może także przyczynić się do zmniejszenia stresu zawodowego.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

Onboarding

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się przemycanie obcojęzycznych, na ogół angielskich, pojęć w celu określenia zjawiska lub słowa, czasem od dawna już funkcjonującego w naszym kraju. Zwolennicy języka polskiego mogą przeciwstawiać się temu postępującemu procesowi zapożyczania, warto jednak znać obce określenia, aby wiedzieć, o czym mowa. Onboarding to jedno z pojęć zapożyczonych z języka angielskiego, które pochodzi od on board – na pokładzie, oznaczające doskonale znane dla nas zjawisko, którym jest przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska.

Jak negocjować podwyżkę?

Cel onboardingu

Odgrywa on niezmiernie istotną rolę w późniejszym funkcjonowaniu w pracy i osiąganiu maksymalnej wydajności nowego pracownika w firmie. Wiadomym jest, że sama wiedza i kompetencje nie wystarczą, aby pracownik mógł w pełni rozwinąć skrzydła i przynosił korzyści pracodawcy swoją pracą. Dlatego też, oprócz wprowadzenia w obowiązki służbowe, procedury, strukturę firmy, nowy pracownik potrzebuje miłego przywitania, zapoznania z pracownikami, a nawet oprowadzenia po całym budynku. Powinien poznać  też relacje między pracownikami i kulturę organizacyjną firmy. Nowy członek załogi musi bowiem wiedzieć, czego wymaga od niego firma, ale i czego on może od niej oczekiwać. Wniknięcie w struktury przedsiębiorstwa i szybkie zaaklimatyzowanie się wpłyną w późniejszym etapie na efektywność i wydajność pracy, na zaangażowanie oraz zredukują stres zawodowy.

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród sposobów zaznajomienia nowego pracownika z firmą można wymienić takie procesy, jak: formalne spotkania, wykłady, filmy, drukowane materiały lub animacje komputerowe, wyjścia integracyjne.

Wydawać by się mogło, iż wprowadzanie nowego pracownika to błahostka, można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż miła odskocznia od codziennej rutyny pracy. Nic bardziej mylnego. 87 proc. specjalistów HR uważa, że wdrożenie nowego pracownika, to jedno z największych wyzwań zawodowych. Z czego wynika podstawowa trudność? Jest to efekt dużej odpowiedzialności związanej z aklimatyzacją nowego pracownika, a co za tym idzie - wydajności jego pracy w przyszłości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

REKLAMA

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

REKLAMA