Onboarding czyli powitanie nowego pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Onboarding
W ostatnich latach coraz modniejsze staje się przemycanie obcojęzycznych, na ogół angielskich, pojęć w celu określenia zjawiska lub słowa, czasem od dawna już funkcjonującego w naszym kraju. Zwolennicy języka polskiego mogą przeciwstawiać się temu postępującemu procesowi zapożyczania, warto jednak znać obce określenia, aby wiedzieć, o czym mowa. Onboarding to jedno z pojęć zapożyczonych z języka angielskiego, które pochodzi od on board – na pokładzie, oznaczające doskonale znane dla nas zjawisko, którym jest przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska.
Cel onboardingu
Odgrywa on niezmiernie istotną rolę w późniejszym funkcjonowaniu w pracy i osiąganiu maksymalnej wydajności nowego pracownika w firmie. Wiadomym jest, że sama wiedza i kompetencje nie wystarczą, aby pracownik mógł w pełni rozwinąć skrzydła i przynosił korzyści pracodawcy swoją pracą. Dlatego też, oprócz wprowadzenia w obowiązki służbowe, procedury, strukturę firmy, nowy pracownik potrzebuje miłego przywitania, zapoznania z pracownikami, a nawet oprowadzenia po całym budynku. Powinien poznać też relacje między pracownikami i kulturę organizacyjną firmy. Nowy członek załogi musi bowiem wiedzieć, czego wymaga od niego firma, ale i czego on może od niej oczekiwać. Wniknięcie w struktury przedsiębiorstwa i szybkie zaaklimatyzowanie się wpłyną w późniejszym etapie na efektywność i wydajność pracy, na zaangażowanie oraz zredukują stres zawodowy.
Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?
Wśród sposobów zaznajomienia nowego pracownika z firmą można wymienić takie procesy, jak: formalne spotkania, wykłady, filmy, drukowane materiały lub animacje komputerowe, wyjścia integracyjne.
Wydawać by się mogło, iż wprowadzanie nowego pracownika to błahostka, można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż miła odskocznia od codziennej rutyny pracy. Nic bardziej mylnego. 87 proc. specjalistów HR uważa, że wdrożenie nowego pracownika, to jedno z największych wyzwań zawodowych. Z czego wynika podstawowa trudność? Jest to efekt dużej odpowiedzialności związanej z aklimatyzacją nowego pracownika, a co za tym idzie - wydajności jego pracy w przyszłości.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat