REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Onbording. /Fot. Fotolia
Onbording. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powitanie nowego pracownika w firmie jest bardzo ważne. Wpływa na późniejszą efektywność, wydajność pracy i zaangażowanie pracownika. Może także przyczynić się do zmniejszenia stresu zawodowego.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

REKLAMA

Autopromocja

Onboarding

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się przemycanie obcojęzycznych, na ogół angielskich, pojęć w celu określenia zjawiska lub słowa, czasem od dawna już funkcjonującego w naszym kraju. Zwolennicy języka polskiego mogą przeciwstawiać się temu postępującemu procesowi zapożyczania, warto jednak znać obce określenia, aby wiedzieć, o czym mowa. Onboarding to jedno z pojęć zapożyczonych z języka angielskiego, które pochodzi od on board – na pokładzie, oznaczające doskonale znane dla nas zjawisko, którym jest przygotowanie nowego pracownika do objęcia stanowiska.

Jak negocjować podwyżkę?

Cel onboardingu

Odgrywa on niezmiernie istotną rolę w późniejszym funkcjonowaniu w pracy i osiąganiu maksymalnej wydajności nowego pracownika w firmie. Wiadomym jest, że sama wiedza i kompetencje nie wystarczą, aby pracownik mógł w pełni rozwinąć skrzydła i przynosił korzyści pracodawcy swoją pracą. Dlatego też, oprócz wprowadzenia w obowiązki służbowe, procedury, strukturę firmy, nowy pracownik potrzebuje miłego przywitania, zapoznania z pracownikami, a nawet oprowadzenia po całym budynku. Powinien poznać  też relacje między pracownikami i kulturę organizacyjną firmy. Nowy członek załogi musi bowiem wiedzieć, czego wymaga od niego firma, ale i czego on może od niej oczekiwać. Wniknięcie w struktury przedsiębiorstwa i szybkie zaaklimatyzowanie się wpłyną w późniejszym etapie na efektywność i wydajność pracy, na zaangażowanie oraz zredukują stres zawodowy.

Jak przekazać pracownikowi decyzję o zwolnieniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród sposobów zaznajomienia nowego pracownika z firmą można wymienić takie procesy, jak: formalne spotkania, wykłady, filmy, drukowane materiały lub animacje komputerowe, wyjścia integracyjne.

Wydawać by się mogło, iż wprowadzanie nowego pracownika to błahostka, można by pokusić się nawet o stwierdzenie, iż miła odskocznia od codziennej rutyny pracy. Nic bardziej mylnego. 87 proc. specjalistów HR uważa, że wdrożenie nowego pracownika, to jedno z największych wyzwań zawodowych. Z czego wynika podstawowa trudność? Jest to efekt dużej odpowiedzialności związanej z aklimatyzacją nowego pracownika, a co za tym idzie - wydajności jego pracy w przyszłości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA