REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace - luty 2022

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Kadry i płace w lutym 2022 - obowiązki, kalendarz
Kadry i płace w lutym 2022 - obowiązki, kalendarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kadry i płace w lutym 2022 czyli planner kadrowo-płacowy na kolejny miesiąc. Jakie obowiązki trzeba wypełnić w lutym? Ile wynosi dodatek nocny i wymiar czasu pracy?

"Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie. Reszta to już tylko kwestia wytrwałości." - Amelia Earhart

Autopromocja

Kadry i płace - obowiązki w lutym 2022

 1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.
 2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP.
 3. Weryfikacja terminowych umów o pracę.
 4. Weryfikacja stawek wynagrodzenia za pracę oraz umów zleceń pod kątem aktualnego wynagrodzenia minimalnego.
 5. Weryfikacja obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia)
 6. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków.
 7. Weryfikacja stawek wynagrodzenia za pracę oraz umów zleceń pod kątem aktualnego wynagrodzenia minimalnego
 8. Weryfikacja obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie mowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia)
 9. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków
 10. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie do 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób nie będących w PPK) - Art. 16 ustawy o PPK
 11. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób będących w PPK) - Art. 19 ustawy o PPK
 12. Weryfikacja czy pracodawca zobligowany jest do wpłat na PFRON - stan zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników i brak pracowników z niepełnosprawnością, bądź poziom ich zatrudnienia jest mniejszy od 6% ogólnego stanu zatrudnienia.
 • 07.02.22 - Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za styczeń 2022 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
 • 07.02.22 – GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej .
 • 15.02.22 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za styczeń 2022 r. przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje
 • 15.02.22 – Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w miesiącu styczniu 2022 r.
 • 15.02.22 - GUS Z-10 za 2021 r.; sprawozdanie o warunkach pracy
 • 21.02.22 – Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za styczeń 2022 r. - pozostali płatnicy, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).
 • 21.02.22 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w styczniu 2022 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4)
 • 21.02.22 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w styczniu 2022 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
 • 21.02.22 – Złożenie deklaracji PFRON za styczeń 2022 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEK-I-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON
 • 21.02.22 – Złożenie deklaracji PFRON INF-1 za styczeń 2022 r .
 • 25.02.22 – Przekazanie do PFRON dokumentów dot. dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za styczeń 2022 r.
 • 28.02.22 – Przekazanie informacji PIT-11 oraz IFT-1 do podatników, którzy w 2021 roku uzyskali przychód z zakładu pracy oraz poinformowanie ich o obowiązku wpłaty podatku na indywidualny mikrorachunek podatkowy
 • 28.02.22 – Przekazanie imiennej informacji o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu) w 2021 r. (IFT-1R) do urzędu skarbowego oraz do osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym
 • 28.02.22 – Złożenie zaświadczenia do ZUS o dochodach zatrudnionych emerytów/rencistów
 • 28.02.22 – Przekazanie informacji miesięcznej ZUS IMIR za 2021 rok do ubezpieczonych 
kadry i płace luty 2022 obowiązki kadrowo-płacowe planner

monikasmulewicz.pl

"Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego." -Estee Lauder

Orzecznictwo

Wyrok SN z dnia 5 września 2001 r. sygn. I PKN 613/00 Przyczyna wypowiedzenia warunków pracy i płacy określona przez pracodawcę jako “zmiany organizacyjne” może uzasadniać wypowiedzenie tylko wówczas, gdy zostanie wykazany jego związek przyczynowy z przeprowadzoną reorganizacją.

Wyrok SN z dnia 20 czerwca 2001 r. sygn. I PKN 502/00 Klauzula, w myśl której „pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian”, zawarta w piśmie pracodawcy zmieniającym warunki pracy i płacy za zgodą pracownika zatrudnionego na czas określony nie powoduje zmiany ustalonego w umowie terminu jej rozwiązania (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.)

Dodatek nocny - luty 2022

Dodatek nocny w lutym wynosi: (3010 zł :160 godz.)*20%=3,76 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar czasu pracy - luty 2022

Wymiar czasu pracy w lutym 2022 roku wynosi: (4 tygodnie x 40h) + (0 x 8h) – (0 x 8h) = 160 godzin (20 dni)

"Nauczyłam się doceniać każdy dzień, kiedy stałam się dojrzałą kobietą. A stałam się nią, kiedy zaczęłam sama sobie wyznaczać cele, a nie przyjmować biernie, co przyniesie los." - Dorota Katende

Pobierz pełną wersję plannera na luty 2022 r.: https://monikasmulewicz.pl/2022/01/30/kalendarz-kadrowo-placowy-czyli-w-lutym-nie-zapomnij-o-2/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • dwdf
  2022-02-02 05:27:31
  _ _ _
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

REKLAMA

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

REKLAMA

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA