REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadry i płace - marzec 2022

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Marzec 2022 - kadry i płace, jakie obowiązki miesięczne?
Marzec 2022 - kadry i płace, jakie obowiązki miesięczne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kadry i płace na marzec 2022 czyli planner kadrowo-płacowy. Jakie są obowiązki miesięczne? Ile wynosi dodatek za pracę w nocy, a ile wymiar czasu pracy w marcu?

Planner kadrowo-płacowy na marzec 2022

"Kiedyś – nie ma takiego dnia tygodnia." - Janet Dailey

Autopromocja
 1. Weryfikacja ważności badań wstępnych, okresowych i kontrolnych
 2. Weryfikacja ważności szkoleń BHP
 3. Weryfikacja terminowych umów o pracę
 4. Weryfikacja stawek wynagrodzenia za pracę oraz umów zleceń pod kątem aktualnego wynagrodzenia minimalnego
 5. Weryfikacja obowiązku powiadomienia ZUS o zawartych umowach o dzieło (zgłoszenie umowy musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia)
 6. Raport z wyszczególnieniem dat urodzenia pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają uldze podatkowej dla 26-latków
 7. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie do 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób nie będących w PPK) - Art. 16 ustawy o PPK
 8. Sprawdzenie pracowników i zleceniobiorców, którzy spełniają warunki do zgłoszenia do PPK (zgłoszenie w terminie 7 dni po upływie 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, dotyczy osób będących w PPK) - Art. 19 ustawy o PPK
 9. Weryfikacja czy pracodawca zobligowany jest do wpłat na PFRON - stan zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników i brak pracowników z niepełnosprawnością, bądź poziom ich zatrudnienia jest mniejszy od 6% ogólnego stanu zatrudnienia.
 • 07.03.22 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za luty 2022 r. przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe
 • 07.03.22 – GUS DG-1 meldunek o działalności gospodarczej
 • 15.03.22 – Złożenie dokumentacji rozliczeniowej ZUS DRA oraz opłacenie składek za luty 2022 r. przez spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje.
 • 15.03.22 – Przelew do instytucji finansowej z tytułu wpłat do PPK obliczonych i pobranych w miesiącu lutym 2022 r.
 • 21.03.22 – Złożenie ZUS DRA oraz opłacenie składek za luty 2022 r. - pozostali płatnicy, np. opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).
 • 21.03.22 – Opłacenie zaliczek na podatek od wypłaconych w lutym 2022 r. przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej, służbowego stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, umów zleceń, umów o dzieło (PIT-4)
 • 21.03.22 – Opłacenie zryczałtowanego podatku pobranego w lutym 2022 r. od przychodów zatrudnionych osób podlegających zryczałtowanemu opodatkowaniu (PIT-8A)
 • 21.03.22 – Złożenie deklaracji PFRON za luty 2022 r. (DEK-I-0, DEK-I-a, DEKI-b, DEK-II-a, DEK-II-b) oraz wpłata na PFRON
 • 21.03.22 – Złożenie deklaracji PFRON INF-1 za luty 2022 r.
 • 25.03.22 – Przekazanie do PFRON dokumentów dot. dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za luty 2022 r.
kadry i płace marzec 2022 obowiązki planner dodatek nocny wymiar czasu pracy orzecznictwo

monikasmulewicz.pl

"Każda strzała, która dociera do celu, jest wynikiem stu wcześniejszych chybień." - Henry David Thoreau

Kadry i płace - orzecznictwo

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 1999 r., sygn. akt I PKN 114/99

Pracodawca nie może zastosować kary porządkowej bez uprzedniego wysłuchania pracownika, chyba że ten zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień, bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2000 r., II UKN 401/99

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie przez pracodawcę polecenia zaprzestania pracy pracownikowi, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie spożywania alkoholu w czasie pracy, nie wymaga, aby podanie pracownikowi do wiadomości okoliczności stanowiących podstawę decyzji o niedopuszczeniu do pracy nastąpiło w określonej, szczególnej formie. Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest stosunek podporządkowania pracownika wobec pracodawcy.

Kadry i płace w marcu 2022 - dodatek za pracę w nocy

Dodatek za pracę w nocy w marcu 2022 roku wynosi: (3010 ZŁ:184 GODZ.)*20% = 3,27 ZŁ

Kadry i płace w marcu 2022 - wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy w marcu 2022 roku wynosi: (4 tygodnie x 40h) + (8 godz. × 3 dni) – (0 x 8h) = 184 godziny (23 dni)

"Sukces każdej kobiety powinien być inspiracją dla innej. Trzeba się nawzajem wspierać." - Serena Williams

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA