Nie zapominaj o szkoleniach BHP
REKLAMA
REKLAMA
Bez aktualnego szkolenia bhp pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania pracy.
REKLAMA
Bardzo istotnym jest zatem, aby kontrolować ten obszar i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownik podejmuje pracę bez aktualnego przeszkolenia.
Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami
Szkolenia bhp dzielimy na:
- wstępne (przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku)
- okresowe (przeprowadzane w określonym czasie od daty zatrudnienia lub podjęcia pracy na danym stanowisku)
Szkolenie wstępne
Każdy pracownik przed dopuszczeniem go do pracy powinien przejść szkolenie wstępne.
W jednym tylko przypadku nie ma konieczności przeprowadzania takiego szkolenia, a mianowicie jeżeli pracownik zatrudniany jest u danego pracodawcy na tym samym stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.
Jan B. zatrudniony został 01.02 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 30.04, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na czas określony na 12 miesięcy, również na stanowisku magazyniera. Pracownik nie musi przed rozpoczęciem kolejnej umowy ponownie przechodzić szkolenia wstępnego.
Jednakże, gdyby kolejna umowa wiązała się z zatrudnieniem na innym stanowisku, wówczas należałoby przeprowadzić kolejne szkolenie wstępne.
Damian W. zatrudniony został 01.03 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 31.05, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na okres próbny na stanowisku operatora maszyn. Pracownik ten powinien przejść dwa szkolenia wstępne przed rozpoczęciem pracy w ramach pierwszej umowy na stanowisku magazyniera i kolejne przed rozpoczęciem pracy w ramach drugiej umowy na stanowisku operatora maszyn.
Szkolenie wstępne dzieli się na instruktaż ogólny i stanowiskowy.
Instruktaż ogólny ma na celu zapewnienie uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi u Twojego pracodawcy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż ogólny najczęściej przeprowadza osoba zajmująca się sprawami bhp w Twojej firmie, ale może go również przeprowadzić osoba wykonująca zadania służby bhp lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności do przeprowadzenia takiego szkolenia oraz posiadający aktualne szkolenie bhp.
Instruktaż ogólny przechodzą nowozatrudnieni pracownicy, a także studenci odbywający praktykę studencką i uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.
Natomiast instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Instruktaż ten należy przeprowadzić przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
- pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w punkcie powyżej;
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Pracownik, który wykonuje pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
REKLAMA
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Kartę wpinasz do części B akt osobowych.
Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozytywny wynik egzaminu jest podstawą dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Szkolenia okresowe
Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe odbywają:
- osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
- pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
- pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
- pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych;
- pracownicy niewymienieni w pkt 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracownicy administracyjno-biurowi w pewnych sytuacjach nie będą musieli przechodzić szkoleń okresowych. Będzie tak wówczas, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Szkolenie okresowe dla tej grupy będzie jednak konieczne, pomimo spełnienia warunków dotyczących kategorii ryzyka, jeżeli tak wynika z oceny ryzyka zawodowego.
Informacje o tym, jaka grupa pracowników podlega szkoleniom okresowym i z jaką częstotliwością są one wykonywane w Twojej firmie dowiesz się od osoby, która zajmuje się sprawami bhp. Jak już wspomniałam na wstępie, kadrowcy ściśle współpracują w tym obszarze ze specjalistami z zakresu bhp.
Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego ustala pracodawca ustala z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Przy czym pierwsze szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami powinno odbyć się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku związanym z kierowaniem pracownikami, natomiast dla pozostałych pracowników w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku.
Janina B. została zatrudniona w dniu 01.11.2017 r. na stanowisku sprzedawcy. Z dniem 01.04.2019 r. awansowała na stanowisko kierownika sklepu. Pracownica musi przejść szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami do dnia 31.08.2019 r. tj. w okresie 6 miesięcy od dnia awansu.
Szkolenia okresowego nie będzie musiała przechodzić osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy lub osoba, która odbyła szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy, ale program tego szkolenia uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku.
Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, czy dane zaświadczenie przedłożone przez pracownika o odbyciu szkolenia okresowego można uznać skonsultuj się z osobą, która zajmuje się sprawami bhp w Twojej firmie.
Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem natomiast ukończenia szkolenia przez pracownika jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia.
Odpis (kopię opatrzoną pieczęcią „Za zgodność z przedłożonym dokumentem” i podpisem) zaświadczenia wpinasz do akt osobowych, do części B.
Cykl artykułów dla początkujących kadrowych >>> KADRY DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Podstawa prawna:
- Art. 2373, 2374 Kodeksu pracy
- § 8, § 9, § 10, § 11, §12, §14, §15, § 16, § 17 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r, Nr 180, poz. 1860 ze zmianami
Polecamy serwis: BHP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat