REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie zapominaj o szkoleniach BHP

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Szkolenia BHP dzielimy na wstępne i okresowe./ Fot. Fotolia
Szkolenia BHP dzielimy na wstępne i okresowe./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnym ważnym zagadnieniem, z którym spotkasz się pracując w kadrach są szkolenia bhp. Za organizację tych szkoleń w odpowiednim terminie odpowiada pracodawca. W praktyce jednak to służby kadrowe na bieżąco współpracują ze służbami bhp w tym zakresie, tj. pilnowania terminów szkoleń, organizowania szkoleń itp.

Bez aktualnego szkolenia bhp pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Bardzo istotnym jest zatem, aby kontrolować ten obszar i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownik podejmuje pracę bez aktualnego przeszkolenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Szkolenia bhp dzielimy na:

- wstępne (przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- okresowe (przeprowadzane w określonym czasie od daty zatrudnienia lub podjęcia pracy na danym stanowisku)

Szkolenie wstępne

Każdy pracownik przed dopuszczeniem go do pracy powinien przejść szkolenie wstępne.

W jednym tylko przypadku nie ma konieczności przeprowadzania takiego szkolenia, a mianowicie jeżeli pracownik zatrudniany jest u danego pracodawcy na tym samym stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy o pracę.

Jan B. zatrudniony został 01.02 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 30.04, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na czas określony na 12 miesięcy, również na stanowisku magazyniera. Pracownik nie musi przed rozpoczęciem kolejnej umowy ponownie przechodzić szkolenia wstępnego.

Jednakże, gdyby kolejna umowa wiązała się z zatrudnieniem na innym stanowisku, wówczas należałoby przeprowadzić kolejne szkolenie wstępne.

Damian W. zatrudniony został 01.03 na stanowisku magazyniera, na okres próbny 3 miesiące. Przed dopuszczeniem go do pracy przeszedł szkolenie wstępne bhp. Po okresie próbnym, który zakończył się 31.05, pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę na okres próbny na stanowisku operatora maszyn. Pracownik ten powinien przejść dwa szkolenia wstępne przed rozpoczęciem pracy w ramach pierwszej umowy na stanowisku magazyniera i kolejne przed rozpoczęciem pracy w ramach drugiej umowy na stanowisku operatora maszyn.

Szkolenie wstępne dzieli się na instruktaż ogólny i stanowiskowy.

Instruktaż ogólny ma na celu zapewnienie uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi u Twojego pracodawcy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Instruktaż ogólny najczęściej przeprowadza osoba zajmująca się sprawami bhp w Twojej firmie, ale może go również przeprowadzić osoba wykonująca zadania służby bhp lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności do przeprowadzenia takiego szkolenia oraz posiadający aktualne szkolenie bhp.

Instruktaż ogólny przechodzą nowozatrudnieni pracownicy, a także studenci odbywający praktykę studencką i uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.

Natomiast instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

Instruktaż ten należy przeprowadzić przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
  2. pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w punkcie powyżej;
  3. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Pracownik, który wykonuje pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

REKLAMA

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Odbycie instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika. Kartę wpinasz do części B akt osobowych.

Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Pozytywny wynik egzaminu jest podstawą dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Szkolenia okresowe

Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Szkolenie okresowe odbywają:

  1. osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
  2. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
  3. pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
  4. pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
  5. pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych;
  6. pracownicy niewymienieni w pkt 1-5, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy administracyjno-biurowi w pewnych sytuacjach nie będą musieli przechodzić szkoleń okresowych. Będzie tak wówczas, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Szkolenie okresowe dla tej grupy będzie jednak konieczne, pomimo spełnienia warunków dotyczących kategorii ryzyka, jeżeli tak wynika z oceny ryzyka zawodowego.

Informacje o tym, jaka grupa pracowników podlega szkoleniom okresowym i z jaką częstotliwością są one wykonywane w Twojej firmie dowiesz się od osoby, która zajmuje się sprawami bhp. Jak już wspomniałam na wstępie, kadrowcy ściśle współpracują w tym obszarze ze specjalistami z zakresu bhp.

Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego ustala pracodawca ustala z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach. Przy czym pierwsze szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami powinno odbyć się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku związanym z kierowaniem pracownikami, natomiast dla pozostałych pracowników w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku.

Janina B. została zatrudniona w dniu 01.11.2017 r. na stanowisku sprzedawcy. Z dniem 01.04.2019 r. awansowała na stanowisko kierownika sklepu. Pracownica musi przejść szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami do dnia 31.08.2019 r. tj. w okresie 6 miesięcy od dnia awansu.

Szkolenia okresowego nie będzie musiała przechodzić osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy lub osoba, która odbyła szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy, ale program tego szkolenia uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku.

Jeżeli będziesz mieć wątpliwości, czy dane zaświadczenie przedłożone przez pracownika o odbyciu szkolenia okresowego można uznać skonsultuj się z osobą, która zajmuje się sprawami bhp w Twojej firmie.

Szkolenia okresowe kończą się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem natomiast ukończenia szkolenia przez pracownika jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia.

Odpis (kopię opatrzoną pieczęcią „Za zgodność z przedłożonym dokumentem” i podpisem) zaświadczenia wpinasz do akt osobowych, do części B.

Cykl artykułów dla początkujących kadrowych >>> KADRY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Podstawa prawna:

Polecamy serwis: BHP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS informuje: Zawieszone zajęcia w szkołach. Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Od 16 września 2024 r. zawieszono zajęcia w 420 szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach narażonych najbardziej na skutki powodzi. Czy z tego tytułu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego? ZUS odpowiada.

Urlop na żądanie 2024 i 2025

Okazuje się, że istnieje wiele wątpliwości związanych z urlopem na żądanie, np: z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Co grozi za urlop na żądanie? Czy szef może odmówić urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest płatny 100%? Przyglądamy się regulacjom prawa pracy na 2024 i 2025 r. w zakresie urlopu na żądanie.

Ulgi w spłacie składek do ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą liczyć na ulgi w spłacie składek do ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie terminu płatności składek. Sprawdź, co należy zrobić, by otrzymać ulgę. Gdzie złożyć wniosek?

[2 dni wolnego na pięć lat] Nowy typ urlopu i prace rządu. Na dziś dla wybranej grupy zawodowej [Przykłady]

Ministerstwo proponuje urlop według formuły [2 dni urlopu za 5 lat pracy, 4 dni za 10 lat, 6 dni za 15 lat itd.]. Wysłaliśmy do biura prasowego Ministerstwie zapytanie, na jakim etapie prac jest wdrożenie tego pomysłu do formy zapisów projektu ustawy nowelizującej, a potem już finalnej nowelizacji. W artykule poniżej odpowiedź:

REKLAMA

4666 zł - tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2025 r. W 2026 r. wszystko się zmieni - będzie nowa ustawa

To już pewne. Wreszcie wiadomo, że minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2025 r. wyniesie 4666 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w przyszłym roku równa się 30,50 zł.

MEN i min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele największym przegranym 2025 r.? Co z negocjacjami 14 postulatów? [Podwyżki 15%, nagroda jubileuszowa, nadgodziny, wycieczki, dodatki, zastępstwa]

Już wiemy, że w projekcie budżetu na 2025 r. zapisano podwyżki 5% dla nauczycieli (taki sam poziom jak dla całej budżetówki). Być może rzutem na taśmę uda się podnieść 5% do 7%, ale na 15% nauczyciele nie mają co liczyć. Ale to nie był jedyny postulat nauczycieli. Chyba wszystkie są nie do zrealizowania w najbliższym czasie.

Zmiana zasad naliczania stażu pracy. Nowe przepisy od 1 stycznia 2026 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana przepisów będzie dotyczyć wydłużenia listy okresów aktywności zawodowej, które będą wliczane do stażu pracy. Projekt ustawy jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i opiniowaniu.

Znamy wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Znamy już wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. Z minimalnym wynagrodzeniem powiązane są niektóre świadczenia. Jakie to są świadczenia? Jaka będzie ich wysokość od 1 stycznia 2025 r.?

REKLAMA

Pracownik (dla premii 2000 zł) chce z zasiłku chorobowego wcześniej wrócić do pracy. Co na to kodeks pracy? [Przykład]

Luką w przepisach kodeksu pracy jest brak uregulowania wprost takiej sytuacji: Pracownik ma jeszcze kilka dni zwolnienia lekarskie, ale uważa że jest już zdrowy. I chce wrócić do pracy. Dlaczego? Bo np. straci 2000 zł premii wynikowej za miesiąc albo kwartał. Pracownik chce więc wrócić do pracy wcześniej (niż wynika ze zwolnienia lekarskiego) i „załapać się” na premię. Deklaruje rezygnację z części zasiłku chorobowego. Co wtedy ma zrobić pracodawca?

Płaca minimalna. Ile będzie wynosić najniższa krajowa w 2025?

Płaca minimalna. Ile będzie wynosić najniższa krajowa w 2025? Znamy stawki, jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. 

REKLAMA