| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę

Obowiązek opłacania składek za zleceniobiorcę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie dotyczy każdej firmy. Ponadto konieczność opłacania tych składek zależy od wieku zleceniobiorcy i wysokości uzyskiwanego przez niego przychodu.

W przypadku zleceniobiorców wynagradzanych w inny sposób, obowiązek opłacenia składki na FP występuje jedynie za te miesiące, w których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (bez względu na to, przez jaki okres zleceniobiorca wykonywał pracę w tym miesiącu).

Zleceniobiorca zatrudniony od 15 maja br. w firmie, która zatrudnia również pracowników, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Za przepracowane dni w maju br. zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. Firma ma obowiązek opłacać za zleceniobiorcę składkę na FGŚP, ponieważ jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Natomiast obowiązek opłacenia składki na FP za maj br. zależy od tego, w jaki sposób zleceniobiorca jest wynagradzany.

Wariant I – wynagrodzenie kwotowe

W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej w wysokości 2450 zł. W tym przypadku występuje obowiązek opłacenia składki na FP za maj br., ponieważ w przeliczeniu na okres miesiąca zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2450 zł, czyli w kwocie co najmniej równej minimalnemu wynagrodzeniu.

Wariant II – wynagrodzenie akordowe

W umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w wysokości zależnej od tego, jakie zadania i jak dużo zadań wykona zleceniobiorca w danym miesiącu. W tym przypadku nie należy ustalać wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca. Nie ma więc obowiązku opłacenia składki na FP za maj br., ponieważ podstawa ta jest niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia (1200 zł).

Wiek zleceniobiorcy zwalnia z płacenia składek na FP i FGŚP

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP może również wynikać z wieku zleceniobiorcy. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP obejmuje wszystkich ubezpieczonych, którzy ukończyli wiek:

  • 55 lat – w przypadku kobiet,
  • 60 lat – w przypadku mężczyzn.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od miesiąca następnego po miesiącu, w którym ubezpieczony ukończy ten wiek.

Dodatkowo zleceniodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP za zleceniobiorcę, który jest członkiem jego rodziny (tj. małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »