Umowa o pracę zawarta w święto
REKLAMA
Umowa może zostać zawarta w dniu świątecznym.
REKLAMA
Co do zasady w umowie o pracę strony powinny określić zarówno datę zawarcia umowy, jak i datę rozpoczęcia pracy. Często jest to jeden i ten sam dzień. Co więcej, w przypadku gdy pracodawca nie wskaże dnia rozpoczęcia pracy, będzie nim data zawarcia umowy (art. 26 k.p.). W związku z tym nie ma przeszkód, aby data zawarcia umowy była wcześniejsza lub taka sama jak data rozpoczęcia pracy. W żadnym przepisie prawa pracy nie ma również zakazu zawarcia umowy w dni wolne od pracy, niedziele i święta. W związku z tym pracodawca może np. zawrzeć umowę w sobotę, a pracownik przystąpi do pracy w niedzielę.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
W związku z tym, jeżeli pracodawca zawrze umowę w dniu świątecznym, np. 1 stycznia, a jako datę rozpoczęcia pracy wskaże pierwszy dzień roboczy po tej dacie, uprawnienia pracownicze będą liczyć się od dnia zawarcia umowy. Wobec tego pracownik, który dopiero rozpoczyna karierę i jest to jego pierwsza praca w życiu, uzyskuje prawo do 1/12 urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu pełnego miesiąca (art. 153 k.p.). Dlatego prawo do 1/12 urlopu pracownik ten uzyska 31 sierpnia po przepracowaniu miesiąca. Natomiast od 1 stycznia 2011 r. (zakładając, że pracownik wciąż będzie pozostawał w zatrudnieniu) otrzyma on prawo już do „kolejnego” urlopu w wymiarze 20 dni.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat