reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku

Czy zapomogi dla pracowników poszkodowanych w powodzi są zwolnione ze składek i podatku

W związku ze szkodami, jakie w naszej miejscowości wyrządziła czerwcowa powódź, dwóch pracowników straciło większość życiowego dorobku. Chcemy im pomóc przyznając pomoc finansową. W jakiej wysokości możemy ją przyznać i z jakich środków, aby były one zwolnione ze składek i podatku?

Przyznane w związku z powodzią zapomogi będą zwolnione ze składek niezależnie od kwoty, a z podatku tylko do kwoty 2280 zł. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego źródła zapomogi te zostaną sfinansowane.

UZASADNIENIE

Składki i podatek powinny być opłacane od każdego przychodu pracownika, jaki uzyskał z tytułu zatrudnienia, z wyjątkiem składników zwolnionych z tych obciążeń na mocy przepisów szczególnych. Takim szczególnym zwolnieniem są objęte m.in. zapomogi przyznane w związku z powodzią, którą uznaje się za klęskę żywiołową.

Zwolnienie zapomogi ze składek

Zapomoga wypłacona pracownikowi w związku z klęską żywiołową jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w pełnej wysokości.

Zwolnione ze składek są zapomogi przyznane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z tego funduszu może być finansowana m.in. pomoc materialna (rzeczowa i finansowa), w tym wszelkiego rodzaju zapomogi. Wszystkie świadczenia finansowane z zfśs są wolne od składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego).

W przypadku gdy zapomoga zostaje wypłacona ze środków obrotowych firmy, podstawą do jej zwolnienia ze składek jest przyczyna przyznania zapomogi. Zwolnienie ze składek zapomogi wypłaconej ze środków obrotowych obejmuje wyłącznie zapomogi losowe przyznane w przypadku klęsk żywiołowych, indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby (§ 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia składkowego). Oznacza to, że zapomoga przyznana w związku ze szkodami wyrządzonymi przez powódź (klęskę żywiołową) jest wolna od składek również wtedy, gdy zostanie wypłacona ze środków obrotowych firmy.

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek zapomogi wypłaconej ze środków obrotowych firmy zależy od powodu przyznania tej formy pomocy.

W obu przypadkach zapomoga będzie również zwolniona ze składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do ustalenia podstawy wymiaru tej składki należy bowiem stosować wyłączenia określone w rozporządzeniu składkowym.

Zwolnienie zapomogi z podatku

Zapomoga wypłacona w związku z powodzią jest zwolniona z podatku dochodowego do wysokości 2280 zł. W tym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania zapomogi. Ważne jest jednak to, że limit 2280 zł dotyczy wszystkich zapomóg, jakie zostały przyznane pracownikowi w tym samym roku w związku z zaistnieniem indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof). Oznacza to, że jeśli wysokość zapomogi (zapomóg) przyznanej w tych okolicznościach przekroczy w roku tę kwotę, od nadwyżki należy opłacić podatek dochodowy.

Podstawa prawna

  • § 2 ust. 1 pkt 19, pkt 22 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 64, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama