reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy można wykazywać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej tylko na podstawie świadectwa pracy

Czy można wykazywać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej tylko na podstawie świadectwa pracy

Wypłacamy naszym pracownikom nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że prawo do nabycia nagrody jubileuszowej będzie zależało od wykazania świadectwem pracy okresów zatrudnienia wymaganych do jej nabycia? Czy będzie to zgodne z prawem, jeśli ograniczymy możliwość udowodnienia stażu pracy pracownika jedynie do świadectw pracy?

RADA

Zapis, który planują Państwo wprowadzić, jest niezgodny z prawem. Nagroda jubileuszowa należy się pracownikowi z tytułu osiągniętego stażu pracy. Ograniczenie sposobu udokumentowania tego stażu jedynie do świadectw pracy narusza zasady ustalania wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

Dokumentowanie okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej przysparza wiele problemów. Podstawowym środkiem dowodowym jest świadectwo pracy, ponieważ zawiera informacje dodatkowe, które mogą mieć wpływ na uznanie okresu zatrudnienia do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, np. sposób rozwiązania umowy o pracę. Jednak wprowadzenie do przepisów wewnątrzzakładowych wymogu udokumentowania stażu pracy jedynie za pomocą świadectwa pracy jest niezgodne z zasadami ustalania wynagrodzenia za pracę. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2008 r. (II PK 292/07; M.Pr.Pracy nr 12/2008). Zgodnie z tym orzeczeniem, nagroda jubileuszowa przysługuje z tytułu obiektywnie osiągniętego przez pracownika stażu pracy, a nie z tytułu możliwości wykazania tego stażu wyłącznie za pomocą wymaganego przez pracodawcę dokumentu. Powstanie prawa do nagrody jubileuszowej łączy się z posiadaniem przez pracownika odpowiedniego okresu zatrudnienia, a nie z legitymowaniem się konkretnym dokumentem potwierdzającym ten okres.

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym, uregulowanym w Kodeksie pracy. Jej wypłata może wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych (regulaminów wynagradzania, układów zbiorowych pracy itp.). Jeżeli u danego pracodawcy nie ma regulaminu wynagradzania, nagroda jubileuszowa może być przewidziana w umowie o pracę. Są jednak przepisy szczególne, na podstawie których pewne grupy osób nabywają prawo do gratyfikacji z mocy prawa. Są to m.in. górnicy, nauczyciele, pracownicy samorządowi.

W przepisach o wynagradzaniu pracodawca może swobodnie określić, jakie okresy pracy będą wliczane do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Może więc ustalić, że przy nabywaniu prawa do nagrody jubileuszowej będzie brany pod uwagę jedynie zakładowy staż pracy (zdobyty u pracodawcy, który przyznaje nagrodę jubileuszową) lub wszystkie zakończone okresy pracy u innych pracodawców. Pracodawca może również ograniczyć okresy pracy do tych, których stosunek pracy został rozwiązany bez winy pracownika. Ponadto pracodawca może włączyć do okresów uprawniających do nabycia nagrody jubileuszowej inne okresy podlegające wliczeniu do stażu pracy, takie jak:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama