Kategorie

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników

Piotr Matwiejczyk
Jesteśmy firmą świadczącą usługi przewozowe. Z powodów bezpieczeństwa chcielibyśmy kontrolować stan trzeźwości kierowców, zanim przystąpią do pracy. Czy możemy nałożyć na pracowników w regulaminie pracy obowiązek poddania się stosownym badaniom?

RADA

W regulaminie pracy nie mogą Państwo nałożyć na pracowników obowiązku poddania się badaniu w celu stwierdzenia stanu trzeźwości.

UZASADNIENIE

Konieczność zapewnienia właściwych warunków wykonywania pracy, a w szczególności zapobiegania wypadkom przy pracy, nakłada na pracodawcę (kierownika zakładu pracy lub osobę przez niego upoważnioną), obowiązek niedopuszczenia pracownika do świadczenia pracy, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym albo spożywał alkohol w czasie pracy. Kierownik na żądanie pracownika jest zobowiązany zapewnić mu przeprowadzenie badania stanu trzeźwości. Jeśli pracownik nie zażąda przeprowadzenia takiego badania lub nie wyrazi na nie zgody, nie mogą Państwo samodzielnie nakazać pracownikowi, aby poddał się badaniu na stan trzeźwości. Zakaz ten obejmuje nie tylko badanie za pomocą alkomatu, ale także wszelkie badania umożliwiające stwierdzenie stanu zawartości alkoholu we krwi pracownika (badanie moczu, badanie krwi).

Z tego względu w obowiązującym u Państwa regulaminie pracy nie można umieścić regulacji zobowiązujących kierowcę do poddania się badaniu w celu ustalenia stanu trzeźwości. Taki zapis byłby niezgodny z ogólnie obowiązującymi przepisami, a zatem nieważny.

Jednak w regulaminie pracy mogą Państwo określać tryb postępowania w przypadku, gdy w stosunku do pracownika zachodzi uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości.

Ponieważ pracodawca (kierownik zakładu pracy), a także osoba przez niego upoważniona nie mogą polecić pracownikowi poddania się badaniu stanu trzeźwości, fakt stawienia się pracownika do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie nietrzeźwym może być stwierdzony jedynie innymi dowodami. Dowodami takimi są zeznania świadków lub wyjaśnienia samego pracownika. Do celów dowodowych, z czynności związanych ze stwierdzeniem stanu nietrzeźwości u pracownika powinni Państwo sporządzić notatkę - protokół. W dokumencie powinny się znaleźć wszelkie okoliczności mające znaczenie dla dalszego postępowania. W przypadku bowiem stwierdzenia, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, mogą Państwo ukarać go karą porządkową, a nawet rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Na pracodawcy (kierowniku zakładu pracy lub osobie przez niego upoważnionej) ciąży obowiązek powiadomienia pracownika o przyczynach niedopuszczenia go do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest powiadomienie w formie pisemnej. Jeżeli podejmą Państwo decyzję o niedopuszczeniu pracownika (w Państwa przypadku kierowcy) do wykonywania pracy ze względu na podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu, mają Państwo obowiązek umożliwić pracownikowi wykazanie, że jest trzeźwy.

Gdy stwierdzą Państwo, że w stosunku do zatrudnianego kierowcy zachodzi podejrzenie, że jest w stanie nietrzeźwym, a pracownik ten odmawia poddania się badaniu na stan trzeźwości, o swoich podejrzeniach powinni Państwo powiadomić policję.

• art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.),

• art. 52 § 1 pkt 1, art. 108 § 2 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Użycie przez pracodawcę nieatestowanego urządzenia do badania zawartości alkoholu w organizmie nie dyskwalifikuje postawionego pracownikowi zarzutu stawienia się do pracy po użyciu alkoholu lub spożywania go w czasie pracy, jeżeli przemawiają za tym inne stwierdzone fakty, a pracownik nie skorzystał ze stworzonych mu przez pracodawcę możliwości dalszej weryfikacji pozytywnego wyniku badania. (Wyrok Sądu Najwyższego z 22 września 2004 r., I PK 576/03, OSNP 2005/7/91)

• Do celów postępowania w sprawach ze stosunku pracy nie jest konieczne ustalenie ściśle określonego stężenia alkoholu we krwi pracownika, jak to ma miejsce w postępowaniu karnym i w postępowaniu dotyczącym wykroczeń, a stan nietrzeźwości pracownika w czasie pracy może być dowodzony wszelkimi środkami dowodowymi. Skorzystanie z możliwości dopuszczenia z urzędu dowodu niewskazanego przez stronę jest uprawnieniem sądu zmierzającym do wymierzenia sprawiedliwości w sposób rzetelny, zgodny z ustalonym stanem faktycznym opartym na prawidłowej ocenie dowodów oraz prawem materialnym mającym do niego zastosowanie, jeżeli nie prowadzi do naruszenia bezstronności sądu, a w szczególności, jeżeli nie jest działaniem stronniczym. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2006 r., I PK 165/06, Pr. Pracy 2007/4/27)

• Z art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU nr 35, poz. 230 ze zm.) wynika, że pracodawca, który nie dopuścił pracownika do pracy, ma obowiązek umożliwić mu wykazanie trzeźwości przez badanie krwi. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2000 r., I PKN 589/99, OSNP 2001/18/557)

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.