reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników

Jesteśmy firmą świadczącą usługi przewozowe. Z powodów bezpieczeństwa chcielibyśmy kontrolować stan trzeźwości kierowców, zanim przystąpią do pracy. Czy możemy nałożyć na pracowników w regulaminie pracy obowiązek poddania się stosownym badaniom?


RADA

W regulaminie pracy nie mogą Państwo nałożyć na pracowników obowiązku poddania się badaniu w celu stwierdzenia stanu trzeźwości.

UZASADNIENIE

Konieczność zapewnienia właściwych warunków wykonywania pracy, a w szczególności zapobiegania wypadkom przy pracy, nakłada na pracodawcę (kierownika zakładu pracy lub osobę przez niego upoważnioną), obowiązek niedopuszczenia pracownika do świadczenia pracy, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym albo spożywał alkohol w czasie pracy. Kierownik na żądanie pracownika jest zobowiązany zapewnić mu przeprowadzenie badania stanu trzeźwości. Jeśli pracownik nie zażąda przeprowadzenia takiego badania lub nie wyrazi na nie zgody, nie mogą Państwo samodzielnie nakazać pracownikowi, aby poddał się badaniu na stan trzeźwości. Zakaz ten obejmuje nie tylko badanie za pomocą alkomatu, ale także wszelkie badania umożliwiające stwierdzenie stanu zawartości alkoholu we krwi pracownika (badanie moczu, badanie krwi).

Z tego względu w obowiązującym u Państwa regulaminie pracy nie można umieścić regulacji zobowiązujących kierowcę do poddania się badaniu w celu ustalenia stanu trzeźwości. Taki zapis byłby niezgodny z ogólnie obowiązującymi przepisami, a zatem nieważny.

Jednak w regulaminie pracy mogą Państwo określać tryb postępowania w przypadku, gdy w stosunku do pracownika zachodzi uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości.

Ponieważ pracodawca (kierownik zakładu pracy), a także osoba przez niego upoważniona nie mogą polecić pracownikowi poddania się badaniu stanu trzeźwości, fakt stawienia się pracownika do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie nietrzeźwym może być stwierdzony jedynie innymi dowodami. Dowodami takimi są zeznania świadków lub wyjaśnienia samego pracownika. Do celów dowodowych, z czynności związanych ze stwierdzeniem stanu nietrzeźwości u pracownika powinni Państwo sporządzić notatkę - protokół. W dokumencie powinny się znaleźć wszelkie okoliczności mające znaczenie dla dalszego postępowania. W przypadku bowiem stwierdzenia, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, mogą Państwo ukarać go karą porządkową, a nawet rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Na pracodawcy (kierowniku zakładu pracy lub osobie przez niego upoważnionej) ciąży obowiązek powiadomienia pracownika o przyczynach niedopuszczenia go do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest powiadomienie w formie pisemnej. Jeżeli podejmą Państwo decyzję o niedopuszczeniu pracownika (w Państwa przypadku kierowcy) do wykonywania pracy ze względu na podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu, mają Państwo obowiązek umożliwić pracownikowi wykazanie, że jest trzeźwy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama