| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Milczenie związku zawodowego

Milczenie związku zawodowego

Swoboda pracodawcy w zakresie kształtowania warunków pracy i płacy oraz możliwości zwolnienia działaczy związkowych jest bardzo ograniczona i zależy od uzyskania zgody odpowiedniego organu związkowego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2006 r. (II PK 106/05) stwierdził, że wyrażenie zgody na wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy z pracownikiem, który jednocześnie pełni funkcję we władzach dwóch organizacji związkowych (zakładowej i pozazakładowej), przez zarząd jednej z tych organizacji nie zwalnia pracodawcy z obowiązku uzyskania zgody drugiej organizacji.

Zarząd organizacji związkowej ma pełną autonomię co do tego, czy zdecyduje się na udzielenie bądź odmowę udzielenia zgody. Ustawa nie określa żądnych kryteriów, jakimi powinien się kierować, co oznacza, że ma w tym zakresie pełną swobodę. Ponadto zakładowa organizacja związkowa nie jest zobowiązana do uzasadniania swojego stanowiska. Istotne jest także, że art. 32 ww. ustawy nie określa terminu, w jakim organy związkowe powinny wypowiedzieć się w sprawie wyrażenia zgody lub jej odmowy.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi >>

Brak reakcji związku zawodowego

Pracodawca po zwróceniu się do organizacji związkowej na wyrażenie zgody musi aż do skutku czekać na jej stanowisko. Nie może przy tym skutecznie wyznaczyć jej żadnego terminu na zajęcie stanowiska wobec zgłoszonego zamiaru rozwiązania umowy o pracę z działaczem związkowym.

WAŻNE!

Pracodawca nie może przyjąć, że brak odpowiedzi ze strony organizacji związkowej oznacza jej zgodę na zwolnienie związkowca. Jest bowiem wręcz przeciwnie – brak działania zarządu zakładowej organizacji związkowej zawiadomionego przez pracodawcę o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z działaczem związkowym oznacza nieudzielenie zgody przewidzianej w art. 32 ustawy o związkach zawodowych (uchwała SN z 11 stycznia 1994 r., I PZP 54/93).

Milczenie zarządu zakładowej organizacji związkowej, który został zawiadomiony o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z chronionym działaczem związkowym, oznacza brak zgody. Brak zgody jest wiążący dla pracodawcy i powoduje niemożność zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z tym działaczem lub pogorszenia jego warunków pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »