| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie? (art. 61(1))

Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie? (art. 61(1))

Nie tylko pracownik ma prawo do odszkodowania w przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Również pracodawca, jeżeli uważa że wypowiedzenie umowy przez pracownika nie było zgodne z prawem, może żądać takiego odszkodowania.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m.in. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jeżeli pracownik rozwiąże umowę z powodu błahego, pracodawca może żądać w takim wypadku odszkodowania.

Polecamy: Ewidencja czasu pracy (art. 149)

O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Opisana regulacja oznacza, iż rozwiązanie stosunku pracy w sposób merytorycznie zasadny, lecz bez wymaganej formy (pisemna z podaniem przyczyny) nie pozwala pracodawcy na dochodzenie odszkodowania. Jest to rozwiązanie legislacyjne podobne od przyjętego wobec pracownika, który w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym przez pracodawcę może zawsze dochodzić co najmniej odszkodowania.

Zobacz także: Zatrudnienie u pracodawcy który zaprzestał prowadzenia działalności

Przepis nie przewiduje możliwości wystąpienia z pozwem o odszkodowanie przeciwko pracownikowi, który rozwiązał stosunek pracy w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 1 . Nie jest też możliwe wystąpienie przeciwko takiemu pracownikowi o odszkodowanie na zasadach prawa cywilnego. Kwestia bowiem ewentualnych odszkodowań należnych od pracownika została uregulowana przepisami prawa pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »