Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie? (art. 61(1))
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, m.in. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jeżeli pracownik rozwiąże umowę z powodu błahego, pracodawca może żądać w takim wypadku odszkodowania.
REKLAMA
Polecamy: Ewidencja czasu pracy (art. 149)
O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Opisana regulacja oznacza, iż rozwiązanie stosunku pracy w sposób merytorycznie zasadny, lecz bez wymaganej formy (pisemna z podaniem przyczyny) nie pozwala pracodawcy na dochodzenie odszkodowania. Jest to rozwiązanie legislacyjne podobne od przyjętego wobec pracownika, który w przypadku niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy w trybie natychmiastowym przez pracodawcę może zawsze dochodzić co najmniej odszkodowania.
Zobacz także: Zatrudnienie u pracodawcy który zaprzestał prowadzenia działalności
Przepis nie przewiduje możliwości wystąpienia z pozwem o odszkodowanie przeciwko pracownikowi, który rozwiązał stosunek pracy w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 1 . Nie jest też możliwe wystąpienie przeciwko takiemu pracownikowi o odszkodowanie na zasadach prawa cywilnego. Kwestia bowiem ewentualnych odszkodowań należnych od pracownika została uregulowana przepisami prawa pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat