reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Kiedy pracownikowi przysługuje tylko odszkodowanie? (art. 59)

Kiedy pracownikowi przysługuje tylko odszkodowanie? (art. 59)

Pracownik bezprawnie zwolniony z pracy może domagać się albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania. Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy pierwsze roszczenie jest wyłączone.

Omawiany artykuł dotyczy sytuacji, w których termin, do jakiego miała trwać wadliwie rozwiązana umowa, upłynął lub wkrótce upłynie. Art. 59 ogranicza roszczenie pracownika, gdy upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub do upływu tego terminu pozostał krótki okres, wyłącznie do odszkodowania.

Polecamy serwis Zatrudnienie

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do jakiego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące. Odszkodowanie przysługuje niezależnie od tego, czy wskutek niezgodnego z prawem rozwiązania umowy terminowej pracownik poniósł jakąkolwiek szkodę. Oblicza się je tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop.

Zobacz także: Kiedy pracodawcy przysługuje odszkodowanie (art. 61(1))

Pojęcie „krótkiego okresu” pozostałego do upływu terminu, do jakiego umowa miała trwać, nie zostało bliżej sprecyzowane i jest pozostawione ocenie sądu. Gdy doszło do naruszającego prawo rozwiązania bez wypowiedzenia umowy na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy z kobietą w okresie ciąży, która żąda przywrócenia do pracy, to uwzględnienie tego żądania jest wskazane nawet, gdy okres do upływu terminu umowy jest bardzo krótki. Przywrócenie do pracy kobiety w okresie ciąży powoduje bowiem, że umowa zawarta na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy i na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do jakiego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do jakiego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama