reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Utrata pracy a ciąża

Utrata pracy a ciąża

Kobieta w ciąży, która właśnie straciła pracę może mieć problemy ze znalezieniem nowej. W takim przypadku pomocna może się okazać rejestracja w powiatowym urzędzie pracy. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym PUP może zaoferować przyszłej mamie szereg innych świadczeń.

Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki bytowe.

Co jednak w sytuacji, gdy przyszła mama właśnie straciła pracę i wie, że raczej mało który pracodawca decyduje się na zatrudnienie kobiety w ciąży?

Najlepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Od dnia uzyskania tego statusu przyszła mama zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Przez cały okres rejestracji takie ubezpieczenie będzie jej przysługiwało. Kobieta w ciąży ma obowiązek poinformowania o swoim stanie urzędnika i okazania odpowiedniego zaświadczenia od lekarza. Po rejestracji badane będzie także uprawnienie kobiety do otrzymania zasiłku dla osób bezrobotnych. Świadczenie zostanie jej przyznane, jeżeli w okresie ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją przepracowała co najmniej 12 miesięcy i za każdy miesiąc osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Są to podstawowe warunki, aby uzyskać prawo do tego świadczenia.

Zasiłek zostanie przyznany na określony czas: 6 lub 12 miesięcy. Jest to uzależnione m.in. od wysokości stopy bezrobocia w powiecie. Gdyby kobieta urodziła dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, to wtedy pobieranie zasiłku uległoby przedłużeniu o okres, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Uprawnienia pracownic w ciąży

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Kobiety w ciąży często ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do korzystania z dłuższych zwolnień lekarskich. Każda osoba bezrobotna, która otrzyma druk ZUS ZLA, ma obowiązek przekazania takiej informacji telefonicznie do powiatowego urzędu pracy w ciągu 2 dni. Ponadto w ciągu 7 dni od daty wystawienia zwolnienia powinna dostarczyć je do urzędu. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny nie może przebywać zbyt długo na zwolnieniu lekarskim. Podpisując kartę rejestracyjną, złożył bowiem podpis pod oświadczeniem, że jest zdolny i gotowy do podjęcia pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama