Zakaz pracy kobiet w ciąży w nadgodzinach i w porze nocnej (art.178)
REKLAMA
REKLAMA
Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Są to zakazy bezwzględne, a zatem nawet jeśli kobieta na takie zatrudnianie wyrazi zgodę, to i tak wykonywanie pracy w takich godzinach jest sprzeczne z prawem.
REKLAMA
Zobacz: Rezygnacja matki z wychowywania dziecka (art. 182)
Kobieta w ciąży nie może pracować dłużej niż 8 godzin. Pracodawca będzie zmuszony odpowiednio zmienić pracownicy godziny pracy. Jeżeli jest to niemożliwe, musi przenieść ją na inne stanowisko. Jeśli i to jest niemożliwe pracodawca musi zwolnić pracownicę w ciąży z obowiązku świadczenia pracy z prawem do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia.
Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy. Ochrona ta ma jednak charakter względny, wyjazd służbowy może się odbyć za zgodą pracownicy.
Zobacz serwis: Odpowiedzialność materialna
Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz delegować poza stałe miejsce pracy.
Podstawa prawna: Art.178 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat