reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 189)

Prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 189)

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Komu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy w przypadku urodzenia dziecka w czasie zatrudnienia (w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu) lub w okresie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński może również przysługiwać ubezpieczonemu, w tym przypadku zarówno pracownicy, jak i pracownikowi w razie:

  • przyjęcia na wychowanie (i wystąpienia do sądu w sprawie przysposobienia) dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego -  do 10 roku życia;
  • przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego -  do 10 roku życia.

Prawo nie przewiduje, jak w przypadku zasiłku chorobowego minimalnego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, w celu uzyskania prawa do zasiłku.

Zobacz także: Zasiłek macierzyński

Jak długo można pobierać zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje również za okres urlopu ojcowskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przy czym do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można pracować. W przypadku, gdy pracownik pobierający zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, łączy urlop z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

Podstawa prawna: Art.189 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama