Prawo do zasiłku za czas sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 189)
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy w przypadku urodzenia dziecka w czasie zatrudnienia (w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu) lub w okresie urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński może również przysługiwać ubezpieczonemu, w tym przypadku zarówno pracownicy, jak i pracownikowi w razie:
REKLAMA
- przyjęcia na wychowanie (i wystąpienia do sądu w sprawie przysposobienia) dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia;
- przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.
Prawo nie przewiduje, jak w przypadku zasiłku chorobowego minimalnego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, w celu uzyskania prawa do zasiłku.
Zobacz także: Zasiłek macierzyński
Jak długo można pobierać zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje również za okres urlopu ojcowskiego.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Przy czym do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.
W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można pracować. W przypadku, gdy pracownik pobierający zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, łączy urlop z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu, zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu.
Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?
Podstawa prawna: Art.189 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat