Ochrona pracownika w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Szczególne obowiązki ma również pracodawca w stosunku do pracowników młodocianych. Z kolei pracownikom niepełnosprawnym pracodawca ma zapewnić dodatkową przerwę oraz zwolnić na czas rehabilitacji na turnusie rehabilitacyjnym. Odrębną kategorią pracowników chronionych są członkowie związku zawodowego imiennie wskazani uchwałą zarządu lub pracownicy będący członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Nie można im wypowiedzieć ani rozwiązać umów o pracę, a ponadto jednostronnie zmienić na niekorzyść warunków pracy i płacy (z wyjątkiem sytuacji, gdy dopuszczają to odrębne przepisy).
REKLAMA
Pracodawca nie może rozwiązać lub wypowiedzieć umowy o pracę m.in. pracownicy w ciąży, pracownikom korzystającym z urlopów związanych z rodzicielstwem czy pracownikowi w okresie usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Szczególna ochrona pracowników jest wyłączona w sytuacjach zwolnień grupowych, likwidacji bądź upadłości pracodawcy. Ponadto nie przysługuje ona pracownikom chronionym, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy z takim chronionym pracownikiem.
Ochrona pracowników przejawia się również w konieczności kierowania pracowników na okresowe badania lekarskie oraz na kontrolne badanie lekarskie, gdy pracownik powraca do pracy po chorobie trwającej co najmniej 30 dni. Ponadto w razie stwierdzenia przez lekarza szkodliwości wykonywanej pracy dla zdrowia pracownika pracodawca ma obowiązek przeniesienia go na inne stanowisko pracy niezagrażające zdrowiu. Ochronę pracowników będących funkcjonariuszami publicznymi przewidują też pragmatyki służbowe regulujące prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Mogą one przyznawać większą ochronę pracowniczą.
Dodatkowo z ochrony korzystają funkcjonariusze w trakcie pełnienia obowiązków lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, np. funkcjonariusze Policji. Z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym korzystają także inspektorzy przeprowadzający kontrole pracodawców.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat