REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona pracownika w prawie pracy

Ochrona pracownika w prawie pracy
Ochrona pracownika w prawie pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona pracowników może przyjąć w pra­wie pracy różne formy. Może dotyczyć ochrony przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę, ochrony życia i zdrowia, czyli obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higie­nicznych warunków pracy, czy ochrony poszcze­gólnych kategorii pracowników.

Szczególne obowiązki ma również pracodawca w stosunku do pracowników młodocianych. Z kolei pracownikom niepełnosprawnym pracodawca ma zapewnić dodatkową przerwę oraz zwolnić na czas rehabilitacji na turnusie rehabilitacyjnym. Odrębną kategorią pracowników chronionych są członkowie związku zawodowego imiennie wskaza­ni uchwałą zarządu lub pracownicy będący członka­mi danej zakładowej organizacji związkowej, upo­ważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakre­su prawa pracy. Nie można im wypowiedzieć ani rozwiązać umów o pracę, a ponadto jednostron­nie zmienić na niekorzyść warunków pracy i płacy (z wyjątkiem sytuacji, gdy dopuszczają to odręb­ne przepisy).

Autopromocja

Pracodawca nie może rozwiązać lub wypowiedzieć umowy o pracę m.in. pracownicy w ciąży, pracowni­kom korzystającym z urlopów związanych z rodzi­cielstwem czy pracownikowi w okresie usprawiedli­wionej nieobecności spowodowanej chorobą, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodaw­cę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowie­dzenia.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Szczególna ochrona pracowników jest wyłączo­na w sytuacjach zwolnień grupowych, likwidacji bądź upadłości pracodawcy. Ponadto nie przysłu­guje ona pracownikom chronionym, jeżeli zacho­dzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika zakładowa organi­zacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy z takim chronionym pracownikiem.

Ochrona pracowników przejawia się również w konieczności kierowania pracowników na okre­sowe badania lekarskie oraz na kontrolne badanie lekarskie, gdy pracownik powraca do pracy po cho­robie trwającej co najmniej 30 dni. Ponadto w razie stwierdzenia przez lekarza szkodliwości wykony­wanej pracy dla zdrowia pracownika pracodawca ma obowiązek przeniesienia go na inne stanowisko pracy niezagrażające zdrowiu. Ochronę pracowników będących funkcjonariusza­mi publicznymi przewidują też pragmatyki służbo­we regulujące prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Mogą one przyznawać większą ochronę pracowniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo z ochrony korzystają funkcjonariu­sze w trakcie pełnienia obowiązków lub w związ­ku z wykonywaniem obowiązków służbowych, np. funkcjonariusze Policji. Z ochrony przysłu­gującej funkcjonariuszom publicznym korzystają także inspektorzy przeprowadzający kontrole pra­codawców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA