Zatrudnianie dzieci w świetle prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Podejmowanie pracy przez osoby w wieku poniżej 16 lat.
REKLAMA
W prawie pracy
Zezwolenie musi wydać inspektor pracy, na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka. Dziecko do 16 lat zatrudnić może wyłącznie podmiot prowadzący działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Nie będzie to jednak możliwe, gdy praca będzie zagrażała życiu, zdrowiu i rozwojowi psychofizycznemu dziecka bądź wypełnianiu przez nie obowiązku szkolnego. Na wniosek przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka inspektor pracy może cofnąć wydane zezwolenie. Wniosek nie musi być umotywowany. Jeżeli inspektor stwierdzi, że warunki pracy dziecka nie odpowiadają warunkom określonym w wydanym zezwoleniu, cofnie zezwolenie na pracę dziecka z urzędu. W zezwoleniu powinny być wskazane m.in. rodzaj prac lub innych zajęć zarobkowych, które może wykonywać dziecko, oraz dopuszczalny okres ich wykonywania przez dziecko.
W wynagrodzeniach
Z tytułu zawartej umowy osobie małoletniej przysługuje prawo do wynagrodzenia.
W podatkach dochodowych
Podatkowe rozliczenie przychodów uzyskanych przez osobę małoletnią z umowy zlecenia następuje na takich samych zasadach jak rozliczenie podatkowe przychodów uzyskanych przez osobę pełnoletnią. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 updof). Zatem rodzic jest zobowiązany doliczyć do swoich dochodów dochody małoletniego dziecka, (z wyjątkiem dochodów z pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku).
Dochody z pracy, czyli dochody uzyskane m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych czy praktyk uczniowskich, nie podlegają doliczeniu do dochodów rodzica. Rodzic wykazuje te dochody w rocznym zeznaniu podatkowym złożonym z danymi małoletniego dziecka, lecz podpisanym przez siebie. Przychód uzyskany przez osobę małoletnią z tytułu umowy zlecenia jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 updof).
Płatnik dokonujący wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek w wysokości 18% podstawy opodatkowania. Podstawę tę stanowi przychód pomniejszony o miesięczne koszty uzyskania w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że, co do zasady, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowił ten przychód (art. 22 ust. 9 updof). Obliczony podatek należy zmniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków podatnika w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. Jeżeli od przychodów uzyskiwanych przez osobę małoletnią zleceniodawca będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy, to po zakończeniu roku, w terminie do końca lutego roku następnego, będzie zobowiązany przekazać tej osobie oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację PIT-11.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat