REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu na letni 2022

Redakcja
Zmiana czasu na letni 2022 w Polsce - marzec
Zmiana czasu na letni 2022 w Polsce - marzec
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana czasu na letni w 2022 roku będzie miała miejsce w marcu. Którego marca jest zmiana czasu? Czy zmiana czasu będzie zniesiona? Jak zmiana czasu wpływa na pracę w nocy?

Zmiana czasu na letni 2022

Zgodnie z art. 3 ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski na mocy rozporządzenia. Konkretne daty ustala na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego, od których zaczyna się lub kończy czas letni. Premier uwzględnia przy tym istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie. Ostatnie rozporządzenie (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021, Dz. U. z 2016 r., poz. 1833) obowiązywało do 2021 r.

Autopromocja

Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało właśnie opublikowane i znamy już jego treść (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026). Zmiana czasu z zimowego na letni już niedługo. Żegnamy czas zimowy i witamy czas letni w ostatni weekend marca każdego roku.

Zmiana czasu – marzec 2022, data

Kiedy przestawiamy zegarki? W 2022 r. data zmiany czasu na letni to 27 marca. Zgodnie z projektem rozporządzenia w najbliższych 5 latach czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:

  1. w 2022 r. – dnia 27 marca,
  2. w 2023 r. – dnia 26 marca,
  3. w 2024 r. – dnia 31 marca,
  4. w 2025 r. – dnia 30 marca,
  5. w 2026 r. – dnia 29 marca.

Zmiana czasu polega na przestawieniu zegarka z godz. 2:00 w nocy na 3:00 czyli godzinę do przodu.

Zmiana czasu na letni – 27 marca 2022 z godz. 2:00 na 3:00

Zmiana czasu w Polsce – od kiedy?

Od kiedy stosuje się zmianę czasu z zimowego na letni i odwrotnie? Kiedy wprowadzono taki obowiązek w Polsce? W naszym kraju pierwszy raz zmianę czasu zaczęto stosować w okresie międzywojennym. Później zmiana czasu była wprowadzana z przerwami na okresy: 1946-1949, 1957-1964. Od 1977 r. aż po aktualnie obowiązujący 2022 r. funkcjonuje nieustannie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie było uzasadnienie wprowadzenia zmian czasu? Otóż powoływano się na możliwie najefektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego w czasie dnia i oszczędność energii elektrycznej.

Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

Czy to ostatni raz zmiany czasu? Słyszy się, że państwa UE odchodzą od zmiany czasu. Polska również zastanawia się nad rezygnacją ze zmiany czasu dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Do kiedy miałaby obowiązywać zmiana czasu w Polsce? Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki? Na te pytania niestety jeszcze nie znamy odpowiedzi. Rozmowy na temat odejścia od zmiany czasu w Unii Europejskiej zostały zawieszone. Zeszło się to w czasie z wybuchem epidemii koronawirusa. Jeszcze w 2019 r. Parlament Europejski miał przygotowany plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich od 2021 r. Jak w 2021 r. podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii: „Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia.”

Wszystko wskazuje na to, że aż do 2026 r. zmiana czasu w Polsce pozostaje. Jest jednak wielu przeciwników przestawiania zegarków wiosną i jesienią każdego roku, dlatego możliwe, iż niedługo będziemy stosować tylko jeden czas – letni środkowoeuropejski.

Zmiana czasu a praca w nocy

Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy stwarza również problemy z rozliczaniem czasu pracy w nocy zmiany czasu. Wiosenna zmiana czasu powoduje skrócenie rzeczywistego czasu pracy w nocy o 1 godzinę, a jesienna zmiana czasu wydłuża czas pracy o 1 godzinę. Jak rozliczać takie sytuacje?

Przy najbliższej zmianie czasu (27 marca 2022 r.) przestawiamy zegarki z godz. 2:00 na 3:00, co spowoduje niewypracowanie przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy. Będzie pracował krócej o 1 godzinę. Taka sytuacja nie występuje z winy pracownika, ale właśnie z powodu zmiany czasu. Pracownik jest w gotowości świadczenia pracy, a więc przysługuje mu za tę godzinę wynagrodzenie przestojowe (art. 81 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 (Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 539)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA