REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu na letni 2022

Redakcja
Zmiana czasu na letni 2022 w Polsce - marzec
Zmiana czasu na letni 2022 w Polsce - marzec
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana czasu na letni w 2022 roku będzie miała miejsce w marcu. Którego marca jest zmiana czasu? Czy zmiana czasu będzie zniesiona? Jak zmiana czasu wpływa na pracę w nocy?

Zmiana czasu na letni 2022

Zgodnie z art. 3 ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski na mocy rozporządzenia. Konkretne daty ustala na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego, od których zaczyna się lub kończy czas letni. Premier uwzględnia przy tym istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie. Ostatnie rozporządzenie (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021, Dz. U. z 2016 r., poz. 1833) obowiązywało do 2021 r.

Autopromocja

Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało właśnie opublikowane i znamy już jego treść (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026). Zmiana czasu z zimowego na letni już niedługo. Żegnamy czas zimowy i witamy czas letni w ostatni weekend marca każdego roku.

Zmiana czasu – marzec 2022, data

Kiedy przestawiamy zegarki? W 2022 r. data zmiany czasu na letni to 27 marca. Zgodnie z projektem rozporządzenia w najbliższych 5 latach czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:

  1. w 2022 r. – dnia 27 marca,
  2. w 2023 r. – dnia 26 marca,
  3. w 2024 r. – dnia 31 marca,
  4. w 2025 r. – dnia 30 marca,
  5. w 2026 r. – dnia 29 marca.

Zmiana czasu polega na przestawieniu zegarka z godz. 2:00 w nocy na 3:00 czyli godzinę do przodu.

Zmiana czasu na letni – 27 marca 2022 z godz. 2:00 na 3:00

Zmiana czasu w Polsce – od kiedy?

Od kiedy stosuje się zmianę czasu z zimowego na letni i odwrotnie? Kiedy wprowadzono taki obowiązek w Polsce? W naszym kraju pierwszy raz zmianę czasu zaczęto stosować w okresie międzywojennym. Później zmiana czasu była wprowadzana z przerwami na okresy: 1946-1949, 1957-1964. Od 1977 r. aż po aktualnie obowiązujący 2022 r. funkcjonuje nieustannie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie było uzasadnienie wprowadzenia zmian czasu? Otóż powoływano się na możliwie najefektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego w czasie dnia i oszczędność energii elektrycznej.

Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

Czy to ostatni raz zmiany czasu? Słyszy się, że państwa UE odchodzą od zmiany czasu. Polska również zastanawia się nad rezygnacją ze zmiany czasu dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Do kiedy miałaby obowiązywać zmiana czasu w Polsce? Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki? Na te pytania niestety jeszcze nie znamy odpowiedzi. Rozmowy na temat odejścia od zmiany czasu w Unii Europejskiej zostały zawieszone. Zeszło się to w czasie z wybuchem epidemii koronawirusa. Jeszcze w 2019 r. Parlament Europejski miał przygotowany plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich od 2021 r. Jak w 2021 r. podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii: „Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia.”

Wszystko wskazuje na to, że aż do 2026 r. zmiana czasu w Polsce pozostaje. Jest jednak wielu przeciwników przestawiania zegarków wiosną i jesienią każdego roku, dlatego możliwe, iż niedługo będziemy stosować tylko jeden czas – letni środkowoeuropejski.

Zmiana czasu a praca w nocy

Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy stwarza również problemy z rozliczaniem czasu pracy w nocy zmiany czasu. Wiosenna zmiana czasu powoduje skrócenie rzeczywistego czasu pracy w nocy o 1 godzinę, a jesienna zmiana czasu wydłuża czas pracy o 1 godzinę. Jak rozliczać takie sytuacje?

Przy najbliższej zmianie czasu (27 marca 2022 r.) przestawiamy zegarki z godz. 2:00 na 3:00, co spowoduje niewypracowanie przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy. Będzie pracował krócej o 1 godzinę. Taka sytuacja nie występuje z winy pracownika, ale właśnie z powodu zmiany czasu. Pracownik jest w gotowości świadczenia pracy, a więc przysługuje mu za tę godzinę wynagrodzenie przestojowe (art. 81 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 (Dziennik Ustaw rok 2022 poz. 539)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA