reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Zwolnienia grupowe w prawie pracy

Zwolnienia grupowe w prawie pracy

Do zwolnień w ramach zwolnień grupowych nie mają zastosowania przepisy dotyczące ochrony niektórych pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, np. pracowni­ków w wieku przedemerytalnym.

Zwolnienia grupowe

W prawie pracy

Pracownik może zostać zwolniony z pracy w ramach zwolnień grupowych z przyczyn nie- dotyczących pracownika. Takie zwolnienie ma miejsce, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni pracodawca rozwiąże umowę o pracę co najmniej z:

  • 10 pracownikami - gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracowników - gdy pracodawca zatrud­nia co najmniej 100 pracowników, ale mniej niż 300,
  • 30 pracownikami - gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Zobacz również: Możliwe przyczyny zwolnień grupowych

W limitach tych uwzględnia się wszystkich pracow­ników, także tych, którzy rozwiązali umowy na pod­stawie porozumienia stron zawartego z inicjatywy pracodawcy (jednak pod warunkiem, że takich pra­cowników jest co najmniej 5), oraz zatrudnionych na czas określony, którzy otrzymali wypowiedzenie. Nie bierze się pod uwagę pracowników, którym rozwią­zały się umowy o pracę na skutek upływu terminu. Pracodawca powinien opracować regulamin zwol­nień grupowych, w którym powinien wskazać m.in. kryteria doboru pracowników do zwolnień. Do zwolnień w ramach zwolnień grupowych nie mają zastosowania przepisy dotyczące ochrony niektórych pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, np. pracowni­ków w wieku przedemerytalnym.

W podatkach dochodowych

Wyłączenie z zakresu podmiotowego danego podatku pewnej kategorii podmiotów (zwolnienie podmiotowe) lub z przedmiotu danego podatku pewnej kategorii sytuacji faktycznych (zwolnie­nie przedmiotowe). Występują również kategorie mieszane zwolnień, tzw. zwolnienia podmiotowo- -przedmiotowe.

Polecamy serwis: Zwolnienia grupowe

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama