Zwolnienia grupowe w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienia grupowe
W prawie pracy
Pracownik może zostać zwolniony z pracy w ramach zwolnień grupowych z przyczyn nie- dotyczących pracownika. Takie zwolnienie ma miejsce, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni pracodawca rozwiąże umowę o pracę co najmniej z:
REKLAMA
- 10 pracownikami - gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników - gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100 pracowników, ale mniej niż 300,
- 30 pracownikami - gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Zobacz również: Możliwe przyczyny zwolnień grupowych
W limitach tych uwzględnia się wszystkich pracowników, także tych, którzy rozwiązali umowy na podstawie porozumienia stron zawartego z inicjatywy pracodawcy (jednak pod warunkiem, że takich pracowników jest co najmniej 5), oraz zatrudnionych na czas określony, którzy otrzymali wypowiedzenie. Nie bierze się pod uwagę pracowników, którym rozwiązały się umowy o pracę na skutek upływu terminu. Pracodawca powinien opracować regulamin zwolnień grupowych, w którym powinien wskazać m.in. kryteria doboru pracowników do zwolnień. Do zwolnień w ramach zwolnień grupowych nie mają zastosowania przepisy dotyczące ochrony niektórych pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, np. pracowników w wieku przedemerytalnym.
W podatkach dochodowych
Wyłączenie z zakresu podmiotowego danego podatku pewnej kategorii podmiotów (zwolnienie podmiotowe) lub z przedmiotu danego podatku pewnej kategorii sytuacji faktycznych (zwolnienie przedmiotowe). Występują również kategorie mieszane zwolnień, tzw. zwolnienia podmiotowo- -przedmiotowe.
Polecamy serwis: Zwolnienia grupowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat