REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia, teraz od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia, teraz od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto może być zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego? Czym zajmuje się asystent sędziego? Wreszcie będzie miała miejsce podwyżka minimalnego wynagrodzenia asystentów sędziów. Nawet od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali. Ich praca jest odpowiedzialna - mało kto wie, że zwykle to oni sporządzają projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. 

Kto może być zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego?

Na stanowisku asystenta sędziego może byś zatrudniony ten, kto:
1) jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne uznane w Polsce;
4) ukończył 23 lata.

REKLAMA

Autopromocja

Czym zajmuje się asystent sędziego?

Asystent sędziego wykonuje różnorodne czynności. Ich specyfika zależy od sądu i wydziału, w którym jest zatrudniony asystent sędziego oraz od samego sędziego, z którym bezpośrednio współpracuje. Mogą go być np. sprawy z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego i wielu, wielu innych dziedzin. 

Przykład
ZADANIA ASYSTENTA SĘDZIEGO SĄ RÓŻNORODNE:
  • Na zlecenie sędziego i pod jego kierunkiem asystent sędziego sporządza projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. Ponadto na zlecenie sędziego asystent sędziego samodzielnie:
  • dokonuje analizy akt sprawy we wskazanym zakresie;
  • kontroluje stan spraw odroczonych, zawieszonych lub oczekujących na podjęcie czynności przez sędziego albo sąd;
  • zwraca się do osób i instytucji o nadesłanie informacji lub dokumentów niezbędnych do przygotowania sprawy do rozpoznania;
  • sporządza odpowiedzi na pisma niebędące pismami procesowymi;
  • gromadzi, we wskazanym zakresie, orzecznictwo i literaturę przydatne do rozpoznawania spraw lub wykonywania innych zadań powierzonych sędziom w danym wydziale.

Podwyżki dla asystentów sędziów. Ile wynosi wynagrodzenie asystenta sędziego?

Trwają prace nad projektem rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów. Wynagrodzenie zasadnicze asystentów sędziów ustala się w wysokości od 5 000 zł do 8 000 zł. 

Ważne
Podwyżki nie dla wszystkich!

 Rozporządzenie określa wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów w sądach powszechnych.

Od kiedy podwyżki dla asystentów sędziów?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia mają one zastosowanie do wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów od dnia 1 stycznia 2024 r. Będzie miało więc miejsce wyrównanie i wypłata zaległej wartości wyższego wynagrodzenia.

Podwyżki od 16,28 w dolnej granicy i o 23,8% w górnej granicy

Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia Minister Sprawiedliwości określa w drodze rozporządzenia, wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter czynności wykonywanych przez asystentów sędziów oraz poziom wynagrodzeń urzędników sądów. Obecnie wysokość tego wynagrodzenia została określona w przedziale od 4300 zł do 6500 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa budżetowa na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 122) przewiduje środki na zwiększenie funduszu wynagrodzeń pracowników sądownictwa o 20 %, co jest skorelowane z wysokością średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. W obecnym stanie prawnym spowoduje to przekroczenie górnej granicy przedziału płacowego przez część asystentów sędziów. Powoduje to konieczność zmiany wysokości granic przedziału. Projektowana regulacja przewiduje podwyższenie dolnej granicy przedziału wynagrodzenia asystentów sędziów o 16,28 % do 5000 zł oraz granicy górnej o 23,08 % do 8000 zł. Umożliwi to przyznanie asystentom sędziego podwyżek z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r., urealni dolny próg wynagrodzeń i pozwoli na prowadzenie elastycznej polityki kadrowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA