REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia, teraz od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia, teraz od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kto może być zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego? Czym zajmuje się asystent sędziego? Wreszcie będzie miała miejsce podwyżka minimalnego wynagrodzenia asystentów sędziów. Nawet od 5 000 do 8 000 zł! Ci pracownicy długo na to czekali. Ich praca jest odpowiedzialna - mało kto wie, że zwykle to oni sporządzają projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. 

Kto może być zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego?

Na stanowisku asystenta sędziego może byś zatrudniony ten, kto:
1) jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne uznane w Polsce;
4) ukończył 23 lata.

Autopromocja

Czym zajmuje się asystent sędziego?

Asystent sędziego wykonuje różnorodne czynności. Ich specyfika zależy od sądu i wydziału, w którym jest zatrudniony asystent sędziego oraz od samego sędziego, z którym bezpośrednio współpracuje. Mogą go być np. sprawy z zakresu prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa gospodarczego i wielu, wielu innych dziedzin. 

Przykład
ZADANIA ASYSTENTA SĘDZIEGO SĄ RÓŻNORODNE:
  • Na zlecenie sędziego i pod jego kierunkiem asystent sędziego sporządza projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. Ponadto na zlecenie sędziego asystent sędziego samodzielnie:
  • dokonuje analizy akt sprawy we wskazanym zakresie;
  • kontroluje stan spraw odroczonych, zawieszonych lub oczekujących na podjęcie czynności przez sędziego albo sąd;
  • zwraca się do osób i instytucji o nadesłanie informacji lub dokumentów niezbędnych do przygotowania sprawy do rozpoznania;
  • sporządza odpowiedzi na pisma niebędące pismami procesowymi;
  • gromadzi, we wskazanym zakresie, orzecznictwo i literaturę przydatne do rozpoznawania spraw lub wykonywania innych zadań powierzonych sędziom w danym wydziale.

Podwyżki dla asystentów sędziów. Ile wynosi wynagrodzenie asystenta sędziego?

Trwają prace nad projektem rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów. Wynagrodzenie zasadnicze asystentów sędziów ustala się w wysokości od 5 000 zł do 8 000 zł. 

Ważne
Podwyżki nie dla wszystkich!

 Rozporządzenie określa wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów w sądach powszechnych.

Od kiedy podwyżki dla asystentów sędziów?

Zgodnie z przepisami rozporządzenia mają one zastosowanie do wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów od dnia 1 stycznia 2024 r. Będzie miało więc miejsce wyrównanie i wypłata zaległej wartości wyższego wynagrodzenia.

Podwyżki od 16,28 w dolnej granicy i o 23,8% w górnej granicy

Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia Minister Sprawiedliwości określa w drodze rozporządzenia, wysokość wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter czynności wykonywanych przez asystentów sędziów oraz poziom wynagrodzeń urzędników sądów. Obecnie wysokość tego wynagrodzenia została określona w przedziale od 4300 zł do 6500 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa budżetowa na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 122) przewiduje środki na zwiększenie funduszu wynagrodzeń pracowników sądownictwa o 20 %, co jest skorelowane z wysokością średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. W obecnym stanie prawnym spowoduje to przekroczenie górnej granicy przedziału płacowego przez część asystentów sędziów. Powoduje to konieczność zmiany wysokości granic przedziału. Projektowana regulacja przewiduje podwyższenie dolnej granicy przedziału wynagrodzenia asystentów sędziów o 16,28 % do 5000 zł oraz granicy górnej o 23,08 % do 8000 zł. Umożliwi to przyznanie asystentom sędziego podwyżek z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r., urealni dolny próg wynagrodzeń i pozwoli na prowadzenie elastycznej polityki kadrowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. 

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” wprowadzi trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Wejście w życie przepisów o świadczeniach planowane jest na 1 października 2024 r.

REKLAMA