REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia

Mariusz Pigulski
Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia
Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia
ShutterStock

REKLAMA

Zatrudniamy w naszej firmie na umowę zlecenia 23-letniego studenta, który 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin licencjacki, a od 1 października 2023 r. rozpoczyna studia drugiego stopnia (magisterskie). Czy w okresie wakacji wspomniany zleceniobiorca w dalszym ciągu nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu?

PROBLEM

Zatrudniamy w naszej firmie na umowę zlecenia 23-letniego studenta, który 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin licencjacki, a od 1 października 2023 r. rozpoczyna studia drugiego stopnia (magisterskie). Czy w okresie wakacji wspomniany zleceniobiorca w dalszym ciągu nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu?

RADA

Od wynagrodzenia za zlecenie wykonywane przez studenta w okresie po ukończeniu studiów licencjackich (pierwszego stopnia), a przed rozpoczęciem studiów magisterskich (drugiego stopnia), trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na takim stanowisku stoi ZUS. Z tego powodu w rozstrzyganym przypadku należność z tytułu umowy zlecenia przysługująca za dni od 10 czerwca do 30 września br. będzie oskładkowana. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia ze studentem w wieku do 26 lat

Zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez względu na obywatelstwo oraz kraj, w którym studiują. 

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zlecenie jest wykonywane na rzecz podmiotu, z którym została zawarta równolegle umowa o pracę (z pracodawcą) albo gdy umowa zlecenia zostanie bezpośrednio zawarta z pracodawcą. W takich okolicznościach student podlega ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu zarówno ze stosunku pracy, jak i z tytułu wykonywanej umowy zlecenia, na zasadach dotyczących pracowników.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

W kontekście ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego osoby studiującej należy wziąć pod uwagę, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- status studenta posiadają studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, do czasu ukończenia 26 lat;

- utrata ww. statusu następuje:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • od następnego dnia po dacie ukończenia studiów, którą jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku studiów na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynaria - data złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu, a w przypadku studiów na kierunkach farmacja i fizjoterapia - data zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki,
 • od dnia skreślenia z listy studentów (art. 76 ust. 7, art. 108 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Prawa studenta a status studenta według ZUS

ZUS uznaje, że zachowanie praw studenta do 31 października, dla celów ubezpieczeń, nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta. Potwierdza to m.in. interpretacja ZUS z 14 grudnia 2015 r. (WPI/200000/43/1398/2015). Stanowisko to budzi wiele wątpliwości - jeśli płatnik składek się z tym nie zgadza, to w razie otrzymania negatywnej decyzji ZUS w tym zakresie, może ewentualnie odwołać się do sądu.

W związku z powyższym:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • zdaniem ZUS, od następnego dnia po dniu obrony pracy dyplomowej (np. licencjackiej) do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia na studia magisterskie osoba taka nie ma statusu studenta;
 • w rezultacie, w okresie przypadającym po ukończeniu studiów pierwszego stopnia do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia w poczet studentów studiów drugiego stopnia, zleceniobiorca - nawet jeśli nie ukończył 26 lat - z umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom na ogólnych zasadach, tzn. obowiązkowo będzie objęty ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Do ubezpieczenia chorobowego taki zleceniobiorca może przystąpić dobrowolnie.

A to oznacza, że student, który ukończył studia licencjackie, w wieku do 26 lat:

 • powinien zostać zgłoszony przez zleceniodawcę na druku ZUS ZUA do ww. ubezpieczeń od dnia następującego po dniu obrony pracy licencjackiej;
 • jeśli będzie kontynuował naukę na studiach drugiego stopnia, to od wynagrodzenia z umowy zlecenia należnego za okres po dniu obrony pracy licencjackiej do 30 września (dzień poprzedzający rozpoczęcie studiów drugiego stopnia) powinny być odprowadzane składki ZUS według ogólnych zasad.

 

Przykład

Spółka z o.o. z Jaworzna na okres od 1 kwietnia do 31 października 2023 r. zawarła umowę zlecenia ze studentem studiów licencjackich w wieku 23 lat, który:

 • nie posiada innych źródeł zarobkowania,
 • 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin dyplomowy,
 • od 1 października 2023 r. podejmie studia drugiego stopnia (magisterskie).

Osoba ta w przedstawionych okolicznościach z tytułu wykonywania umowy zlecenia:

 • od 1 kwietnia do 9 czerwca 2023 r. nie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu,
 • od 10 czerwca do 30 września 2023 r. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na druku ZUS ZUA,
 • od 1 do 31 października 2023 r. nie będzie podlegała ww. ubezpieczeniom i dlatego z 1 października powinna zostać wyrejestrowana z tych ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 8 ust. 2a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 1 i 1a, art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 852
 • art. 66 ust. 1 pkt 1e, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2561; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 658
 • art. 76 ust. 7, art. 108 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 742

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA