REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia

Mariusz Pigulski
Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy w naszej firmie na umowę zlecenia 23-letniego studenta, który 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin licencjacki, a od 1 października 2023 r. rozpoczyna studia drugiego stopnia (magisterskie). Czy w okresie wakacji wspomniany zleceniobiorca w dalszym ciągu nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu?

PROBLEM

Zatrudniamy w naszej firmie na umowę zlecenia 23-letniego studenta, który 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin licencjacki, a od 1 października 2023 r. rozpoczyna studia drugiego stopnia (magisterskie). Czy w okresie wakacji wspomniany zleceniobiorca w dalszym ciągu nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu?

Autopromocja

RADA

Od wynagrodzenia za zlecenie wykonywane przez studenta w okresie po ukończeniu studiów licencjackich (pierwszego stopnia), a przed rozpoczęciem studiów magisterskich (drugiego stopnia), trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na takim stanowisku stoi ZUS. Z tego powodu w rozstrzyganym przypadku należność z tytułu umowy zlecenia przysługująca za dni od 10 czerwca do 30 września br. będzie oskładkowana. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia ze studentem w wieku do 26 lat

Zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez względu na obywatelstwo oraz kraj, w którym studiują. 

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zlecenie jest wykonywane na rzecz podmiotu, z którym została zawarta równolegle umowa o pracę (z pracodawcą) albo gdy umowa zlecenia zostanie bezpośrednio zawarta z pracodawcą. W takich okolicznościach student podlega ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu zarówno ze stosunku pracy, jak i z tytułu wykonywanej umowy zlecenia, na zasadach dotyczących pracowników.

W kontekście ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego osoby studiującej należy wziąć pod uwagę, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- status studenta posiadają studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, do czasu ukończenia 26 lat;

- utrata ww. statusu następuje:

 • od następnego dnia po dacie ukończenia studiów, którą jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku studiów na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynaria - data złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu, a w przypadku studiów na kierunkach farmacja i fizjoterapia - data zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki,
 • od dnia skreślenia z listy studentów (art. 76 ust. 7, art. 108 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Prawa studenta a status studenta według ZUS

ZUS uznaje, że zachowanie praw studenta do 31 października, dla celów ubezpieczeń, nie jest tożsame z posiadaniem statusu studenta. Potwierdza to m.in. interpretacja ZUS z 14 grudnia 2015 r. (WPI/200000/43/1398/2015). Stanowisko to budzi wiele wątpliwości - jeśli płatnik składek się z tym nie zgadza, to w razie otrzymania negatywnej decyzji ZUS w tym zakresie, może ewentualnie odwołać się do sądu.

W związku z powyższym:

 • zdaniem ZUS, od następnego dnia po dniu obrony pracy dyplomowej (np. licencjackiej) do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia na studia magisterskie osoba taka nie ma statusu studenta;
 • w rezultacie, w okresie przypadającym po ukończeniu studiów pierwszego stopnia do dnia poprzedzającego dzień przyjęcia w poczet studentów studiów drugiego stopnia, zleceniobiorca - nawet jeśli nie ukończył 26 lat - z umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom na ogólnych zasadach, tzn. obowiązkowo będzie objęty ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Do ubezpieczenia chorobowego taki zleceniobiorca może przystąpić dobrowolnie.

A to oznacza, że student, który ukończył studia licencjackie, w wieku do 26 lat:

 • powinien zostać zgłoszony przez zleceniodawcę na druku ZUS ZUA do ww. ubezpieczeń od dnia następującego po dniu obrony pracy licencjackiej;
 • jeśli będzie kontynuował naukę na studiach drugiego stopnia, to od wynagrodzenia z umowy zlecenia należnego za okres po dniu obrony pracy licencjackiej do 30 września (dzień poprzedzający rozpoczęcie studiów drugiego stopnia) powinny być odprowadzane składki ZUS według ogólnych zasad.

 

Przykład

Spółka z o.o. z Jaworzna na okres od 1 kwietnia do 31 października 2023 r. zawarła umowę zlecenia ze studentem studiów licencjackich w wieku 23 lat, który:

 • nie posiada innych źródeł zarobkowania,
 • 9 czerwca 2023 r. zdał egzamin dyplomowy,
 • od 1 października 2023 r. podejmie studia drugiego stopnia (magisterskie).

Osoba ta w przedstawionych okolicznościach z tytułu wykonywania umowy zlecenia:

 • od 1 kwietnia do 9 czerwca 2023 r. nie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu,
 • od 10 czerwca do 30 września 2023 r. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, w związku z czym powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na druku ZUS ZUA,
 • od 1 do 31 października 2023 r. nie będzie podlegała ww. ubezpieczeniom i dlatego z 1 października powinna zostać wyrejestrowana z tych ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 8 ust. 2a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 1 i 1a, art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 852
 • art. 66 ust. 1 pkt 1e, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2561; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 658
 • art. 76 ust. 7, art. 108 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 742

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA