REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownikowi obserwującemu ekran monitora przysługują okulary korekcyjne ze środków pracodawcy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Czy pracownikowi obserwującemu ekran monitora przysługują okulary korekcyjne ze środków pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik ochrony, który w ramach komputerowego stanowiska pracy użytkuje monitor ekranowy, jednak wyłącznie obserwując ekran bez używania klawiatury lub myszy, jest pracownikiem w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? 

PROBLEM

W naszym sklepie zatrudniamy pracownika ochrony. Do jego obowiązków należy ochrona mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa klientom i pracownikom. Pracownik ochrony monitoruje sklep za pomocą kamer w celu zapobiegania kradzieżom oraz innym incydentom. Czy pracownik ochrony, który w ramach komputerowego stanowiska pracy użytkuje monitor ekranowy, jednak wyłącznie obserwując ekran bez używania klawiatury lub myszy, jest pracownikiem w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy w skierowaniu na badania profilaktyczne powinien mieć umieszczoną informację o pracy przed komputerem? Czy przysługują mu okulary korekcyjne ze środków pracodawcy?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Należy uznać, że osoba, która w czasie pracy spogląda wyłącznie na zawartość ekranu, również jest uważana za pracownika korzystającego z monitora ekranowego. Powinna ona mieć taką informację wpisaną w skierowanie na badania profilaktyczne, a jeśli wynik badania okulistycznego wskazuje na konieczność korekcji wzroku, pracownik ma prawo do dofinansowania zakupu okularów przez pracodawcę.

UZASADNIENIE

Praca z wykorzystaniem monitorów ekranowych wiąże się z wielogodzinnym patrzeniem na ekran i wykonywaniem pracy w pozycji siedzącej. Takie warunki pracy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia narządu wzroku i układu mięśniowo-szkieletowego.

Bhp przy komputerze - regulacje prawne 

Przepisy w sposób szczególny traktują pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Efektem tego jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które reguluje:

  • wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, 
  • wymagania dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Obowiązek zapewnienia okularów 

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi szczególne zasady profilaktycznej opieki zdrowotnej Przede wszystkim ma obowiązek dofinansować pracownikom zakup okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce może powstać wątpliwość, czy za pracownika na gruncie przepisów rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe może zostać uznana osoba, która jedynie obserwuje ekran monitora, bez dodatkowej ingerencji w postaci np. wprowadzania danych, wykorzystując do tego celu klawiaturę. Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. 

Taka definicja pracownika wskazuje wyłącznie na użytkowanie w czasie pracy monitora ekranowego bez wymogu, aby takie użytkowanie wiązało się z czynnościami dodatkowymi, na przykład w zakresie wprowadzania danych do komputera i tym samym wykorzystywania dodatkowych akcesoriów.

Gdyby definicja pracownika miała być rozumiana zawężająco, wówczas odwoływałaby się zarówno do użytkowania w czasie pracy monitora ekranowego, jak i urządzeń dodatkowych, takich jak mysz czy klawiatura. Ponadto należy zauważyć, że przepisy nie wyłączają zastosowania rozporządzenia w sytuacji, gdy zadaniem pracownika jest wyłączna obserwacja zawartości monitora ekranowego.

Ważne

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym pracy przy monitorach ekranowych pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. 

Pracownik, który spędza czas pracy patrząc na monitor, powinien być poddawany badaniom profilaktycznym, które uwzględniają czas korzystania z ekranu. Lekarz prowadzący badanie profilaktyczne może zalecić pracownikowi stosowanie okularów korygujących wzrok, jeśli wyniki badania wskazują na taką potrzebę. W takim przypadku powinny one być sfinansowane ze środków pracodawcy.

Wysokość środków finansowych przeznaczonych na refundację zakupu okularów ustala pracodawca, przy czym środki te powinny umożliwiać zakup okularów korygujących wzrok zgodnych z zaleceniem lekarza. Spełnienie tego obowiązku będzie polegało na przeznaczeniu nawet najmniejszej kwoty, za którą można kupić okulary (z tanią oprawką). Celowe jest zatem ustalenie przez pracodawcę kwoty przeznaczonej na zakup okularów (najlepiej po dokonaniu rozpoznania w zakładach optycznych w danym rejonie) i poinformowanie o tym zainteresowanych pracowników.

Podstawa prawna:

  • art. 212, art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 641 ze zm.),
  • § 1-3, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973).

SEBASTIAN KRYCZKA
ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy; od kilkunastu lat specjalizuje się w problematyce prawa pracy oraz zagadnieniach kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy; 
autor wielu komentarzy, artykułów i porad z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony danych osobowych

 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA