Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłków – zmiany od 25 marca 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany w potrąceniach z wynagrodzenia 2024
- Potrącenia z wynagrodzenia – zmiana definicji od 25 marca 2024 r.
- Potrącenia z zasiłków od 25 marca 2024 r.
Zmiany w potrąceniach z wynagrodzenia 2024
Od 25 marca 2024 roku zaczyna funkcjonować najnowsza zmiana w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że modyfikacje aktu prawnego dążą do „usprawnienia działań wierzyciela i organu egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenia jej efektywności”.
REKLAMA
Potrącenia z wynagrodzenia – zmiana definicji od 25 marca 2024 r.
Ułatwiona zostanie więc egzekucja z wynagrodzenia i ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacanych przez pracodawcę jako płatnika zasiłków. W tym celu zmieniona została definicja wynagrodzenia z art. 1a pkt 17 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W jaki sposób dodanie do definicji wynagrodzenia wypłacanych przez pracodawcę świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) usprawnia egzekucję?
Nowe przepisy umożliwiają połączenie zajęć egzekucyjnych z wynagrodzenia pracownika i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Wiąże się to również z pomniejszeniem kosztów egzekucji (np. korespondencja). Organ egzekucyjny wystawi jedno zajęcie obejmujące wynagrodzenie i zasiłki. W konsekwencji tego pracodawca będzie realizował jedno zajęcie (zamiast dwóch odrębnych) za pomocą jednego przelewu środków. Natomiast jeżeli wystąpi przeszkoda w realizacji zajęcia, udzieli jednej odpowiedzi na ten temat organowi właściwemu.
Należy podkreślić, że zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków, w zakresie nieobjętym ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, pozostają niezmienione.
Potrącenia z zasiłków od 25 marca 2024 r.
Jeszcze w tym miesiącu czekają nas zmiany w potrąceniach z wynagrodzeń pracowników. Zmienia się definicja wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dotychczas było rozumiane jako:
- wynagrodzenia oraz niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne.
Od 25 marca 2024 roku definicja wynagrodzenia zostaje poszerzona do następującego kształtu:
- wynagrodzenia oraz inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne, w tym świadczenia pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacane przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Następstwem rozszerzenia definicji wynagrodzenia jest dodanie § 5 w art. 8 ustawy:
- § 5. Świadczenie pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Było to konieczne, ponieważ świadczenia z ubezpieczenia społecznego podlegają innej ochronie niż wynagrodzenie ze stosunku pracy. Egzekucja z wynagrodzenia określona jest w Kodeksie pracy, natomiast egzekucja z zasiłków czy innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego uregulowana jest w przepisach o emeryturach i rentach z FUS (czyli w Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Art. 9 § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. § 11. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. § 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i członków ich rodzin z tytułu pracy w spółdzielni oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania. § 3. Przepisu § 1 nie stosuje się do wierzytelności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu udziału w dochodach spółdzielni przypadających im od wniesionych do spółdzielni wkładów. § 4. Dochody wymienione w § 1 i 2 oblicza się wraz ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu podatków należnych od tych dochodów. § 5. Świadczenie pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych." |
Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczące niniejszego zakresu wchodzą w życie z dniem 25 marca 2024 roku.
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2023, poz. 2505)
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023, poz. 556)
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023, poz. 2780)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023, poz. 1251)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat